Srbi i Albanci zajedno krijumčare gorivo

Prema tvrdnjama bivšeg glavnog tužioca Evropske unije na Kosovu Johanesa van Vresvajka, etnička pripadnost ne igra nikakvu ulogu kada se radi o novcu
69 pregleda 0 komentar(a)
Ažurirano: 25.10.2011. 09:51h

Šverc gorivom na Kosovu prevazilazi etničke podele i donosi godišnju zaradu od oko 100 miliona dolara, što je rijedak primjer harmonije na toj podeljenoj teritoriji, piše "Njujork tajms".

U reportaži iz Kosovske Mitrovice, list podsjeća da napetosti na sjeveru pokrajine traju već tri mjeseca, ali da, prema tvrdnjama bivšeg glavnog tužioca Evropske unije na Kosovu Johanesa van Vresvajka, etnička pripadnost ne igra nikakvu ulogu kada se radi o novcu.

Zapadne sile i NATO kažu da je Veselinović uspostavio detant sa Mentorom Bećirijem, Albancem koji ima svoj lanac benzinskih pumpi, a koji je hapšen zbog šverca gorivom

Veselinović je, u odgovoru poslatom i-mejlom na pitanje "Njujork tajmsa", naveo da ne postoji nikakva švercerska mreža, a da građani sjevera Kosmeta na barikadama protestuju da bi zaštitili sebe, svoja prava i domove.

Međutim, zvaničnici lokalne kosovske policije, zapadne diplomate i službenici carine, optužuju Veselinovića da je, kako prenosi dnevnik, vođa podzemnog biznisa ugroženog carinskom kontrolom, i da je zato glavni organizator barikada na sjeveru južne srpske pokrajine.

Zapadne sile i NATO kažu da je Veselinović uspostavio detant sa Mentorom Bećirijem, Albancem koji ima svoj lanac benzinskih pumpi, a koji je hapšen zbog šverca gorivom, pa oslobođen zbog nedostatka dokaza, prenosi "Njujork tajms".

Zapadne sile oprezne da "krenu" na Veselinovića

Veselinović i Bećiri sarađuju u raspodjeli švercovanog goriva širom podijeljene Mitrovice, piše "Njujork tajms" i dodaje da Bećiri nije želio da govori za njih.

List napominje da su zapadne sile oprezne da "krenu" na Veselinovića, iako on tvrdi da je na raspolaganju i da je spreman da odbrani svoju nevinost

Međunarodni posmatrači tvrde, prenosi "Njujork tajms", da Veselinović plaća po 50 eura dnevno ljudima na barikadama, za šta je on u odgovoru listu rekao da je najveća laž za koju je čuo.

S druge strane, Veselinović u odgovorima "Njujork tajmsu" insistira da takva saradnja ne postoji i za Bećirija kaže: "Nikada nisam kontaktirao sa tim gospodinom".

List napominje da su zapadne sile oprezne da "krenu" na Veselinovića, iako on tvrdi da je na raspolaganju i da je spreman da odbrani svoju nevinost. Pritisak zato, prenosi "Njujork tajms", dobija druge oblike, kao što je hapšenje vozača njegove firme.

Njujorški dnevnik dodaje da postoji nada da će šverc, makar i na takav uvrnut način, Balkanu dati lekciju. Ima puno kontakata između Albanaca i Srba kada se radi o kriminalu. Potrebno nam je da vidimo da takva saradnja raste i u oblastima koje društvu donose korist, kaže Endi Sparks, zamjenik šefa misije EU.

Bonus video: