Izveštaj Evropske komisije: Srbija nije ostvarila napredak u slobodi izražavanja

I dalje su predmet zabrinutosti slučajevi prijetnji, zastrašivanja i nasilja nad novinarima, navodi se i dodaje da je nekoliko slučajeva riješeno, da su podnijete neke krivične prijave, ali da su istrage i konačne presude i dalje rijetke
794 pregleda 1 komentar(a)
Ilustracija, Foto: Shutterstock
Ilustracija, Foto: Shutterstock

Srbija nije ostvarila napredak u slobodi izražavanja, iako je u izvjesnoj mjeri u toj oblasti pripemljena za EU, i taj nedostatak napretka sada izaziva ozbiljne bojazni, navodi se u danas objavljenom godišnjem Izvještaju Evropske komisije (EK) o napretku Srbije na putu u EU za 2019. godinu.

Kako se navodi, Srbija treba da stvori okruženje za neometanu slobodu izražavanja, obezbijedi poštovanje medijskih zakona, usvoji novu medijsku strategiju i obezbijedi odgovarajuće finansiranje javnih servisa i transparentnost vlasništva u medijima.

U izvještaju piše da je radna grupa sastavljena od predstavnika medijskih asocijacija i državnih funkcionera dostavila vladi Srbije nacrt medijske strategije u decembru 2018. i da je proces konsultacija do sada bio transparentan i inkluzivan.

Kada je riječ o preporukama Evropske komisije iz prethodnog izvještaja, ukupno okruženje još ne pogoduje ostvarivanju slobode izražavanja.

I dalje su predmet zabrinutosti slučajevi prijetnji, zastrašivanja i nasilja nad novinarima, navodi se i dodaje da je nekoliko slučajeva riješeno, da su podnijete neke krivične prijave, ali da su istrage i konačne presude i dalje rijetke.

Donijeta je prva presuda za ubistvo novinara, prvostepena, u aprilu 2019.

"Srpske vlasti moraju brzo da reaguju i javno osude govor mržnje i prijetnje novinarima. Zakonodavstvo u medijskom sektoru tek treba da se implementira u punoj mjeri", ocijenila je EK.

Istovremeno pravni okvir treba da obezbijedi strože kriterijume u pogledu transparentnosti vlasništva i finansiranja medija, ukazuje se u izvještaju.

"Sufinansiranje medijskih sadržaja u javnom interesu mora da se sprovodi u skladu sa zakonskim okvirom. To zahtijeva transparentne i fer procedure bez miješanja državne administracije, posebno na lokalnom nivou", istakla je Komisija u dijelu izvještaja o slobodi izražavanja.

Navodi se i šta Srbija treba da uradi kako bi prevazišla uočene nedostatke.

Tako Srbija treba da stvori okruženje u kome sloboda izražavanja može da se ostvaruje bez ometanja i obezbijedi da na prijetnje, fizičke napade, podsticanje nasilja i napade na privatnost novinara i blogera brzo reaguju organi za sprovođenje zakona i pravosuđe.

Takvi slučajevi takođe treba da budu javno osuđeni od strane vladinih zvaničnika.

Srbija treba i da obezbijedi punu implementaciju medijskih zakona, da ojača nezavisnost Regulatornog tijela za elektronske medije (REM) i unaprijedi njegove kapacitete da proaktivno radi.

Isto tako, Srbija treba da usvoji i implementira novu medijsku strategiju na transparentan i inkluzivan način i da obezbijedi održivo finansiranje javnih servisa, transparentno i pravično kofinansiranje medijskih sadržaja od javnog interesa i unapredi transparentost medijskog vlasništva i oglašavanja.

Bonus video: