Spor oko naziva Makedonije: "Partija političkog šaha u punom zamahu"

Zvaničnici male desničarske stranke "Nezavisni Grci" (ANEL) koja učestvuje u vladajućoj koaliciji s ljevičarskom "Sirizom" i koja u Vladi ima ministra odbrane, ponovili su da neće glasati za rješenje spora oko naziva koje bi sadržalo termin "Makedonija"
57 pregleda 0 komentar(a)
Makedonija, Grčka, Foto: Shutterstock
Makedonija, Grčka, Foto: Shutterstock
Ažurirano: 10.01.2018. 10:14h

Dok inostrani mediji pišu da je nađeno rješenju za spor Grčke s Makedonijom oko njenog naziva, tako što će se ona ubuduće zvati "Republika Nova Makedonija" ili skraćeno "Nova Makedonija", u Atini je "partija političkog šaha u punom zamahu", piše danas konzervativni grčki list "Katimerini".

Portparol Vlade, Dimitris Canakopulos je na konferenciji za novinare u utorak "požurio da negira bilo kakvo pominjanje nekog određenog naziva" kao rješenje.

"Ono što nas zanima nije da se upuštamo u licitiranje, već da krenemo u pregovore na ozbiljan način, da bismo u narednih nekoliko mjeseci mogli da dođemo do rješenja problema koji nas muči 25 godina", naglasio je Canakopulos.

Vođa opozicije, predsjednik konzervativne stranke Nova demokratija, Kirijakos Micotakis je medjutim osudio Vladu što "pregovara u tajnosti" i rekao da je ona "u stanju da uradi bilo šta, samo da bi sačuvala fotelje".

"Katimerini" saznaje da je opozicija Vladi postavila "crvenu liniju" kojom zahtijeva da budući naziv Makedonije mora biti složenica i to s geografskom odrednicom, da to može biti samo jedan naziv za sve potrebe, i da se Makedonija "mora odreći svakog izražavanja iredentizma ili iredentrističke aktivnosti" prema Grčkoj.

To "odricanje od irendentizma" - navodnih pretenzija Makedonije prema Grčkoj, bilo bi u obliku bilateralnog sporazuma, dok grčka opozicija traži da "paket-rješenje" spora oko naziva treba da prihvate Ujedinjene nacije koje i posreduju u pregovorima Atine i Skoplja.

Istovremeno, zvaničnici male desničarske stranke "Nezavisni Grci" (ANEL) koja učestvuje u vladajućoj koaliciji s ljevičarskom "Sirizom" i koja u Vladi ima ministra odbrane, ponovili su da neće glasati za rješenje spora oko naziva koje bi sadržalo termin "Makedonija".

Canakopulos je to objasnio rekavši da je ministar odbrane Panos Kamenos "jasno rekao da neće praviti problem ako bude bilo velike poslaničke većine u korist rješenja" kakvo bude dogovoreno.

On je istakao da Vlada traži najširi mogući konsenzus u parlamentu i pozvao sve opozicione stranke da otvoreno iznesu stavove o rješenju spora s Makedonijom.

Zamjenik premijera Makedonije za evropska pitanja Bujar Osmani izjavio je juče u Atini da će krajem januara biti iznijet konrketan predlog za rješenje problema s imenom te zemlje.

Grčki mediji su juče, pozivajući se na izvore iz Vlade Grčke, prenose da je za obje strane prihvatljiv naziv "Republika Nova Makedonija".

Grčki sajt vijesti "Proto tema" objavio je juče pozivajući se na sajt vijesti u Albaniji www.infoshqip.com da su se vlade u Atini i Skoplju dogovorile da skoro tri decenije spora oko naziva Makedonije okončaju tako što će ona svoje ustavno ime promijeniti u "Republika Nova Makedonija".

Bonus video: