Vučić o Kosovu: Čekaćemo reakciju NATO 24 sata, ako se tada nastavi pogrom, reagovaćemo

On je dodao i da će jedinice Vojske Srbije na jugu zemlje, nakon posjete ambasadora Rusije Aleksandra Bocan-Harčenka, iste oblasti obići i vojni izaslanici "kvinte", odnosno Sjedinjenih Američkih Država, Italije, Njemačke, Ujedinjenog Kraljevstva i Francuske.

22783 pregleda 27 reakcija 27 komentar(a)
Vučić, Foto: BETAPHOTO
Vučić, Foto: BETAPHOTO

Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić kazao je da Srbija trupama neće ugroziti ni na koji način, da će u slučaju početka sukoba na Kosovu čekati reakciju NATO 24 sata, i da će tek ako se tada "nastavi pogrom reagovati i spriječiti ono što se dešavalo devedesetih ili 2004. godine".

On je, gostujući na TV Pink, naveo da je to prenio generalnom sekretaru NATO Jensu Stoltenbergu, da je vojska Srbije podigla gotovost, a ne vojsku, kao i da nije ušla u teritoriju Kosova zato što Kumanovskim sporazumom i svim potonjim odlukama "nema pravo da to učini".

"Siguran sam da su me ljudi u NATO dobro razumjeli i da će preduzeti sve da očuvaju srpsko stanovništvo (na Kosovu). Mi smo mali narod i nemamo toliko ognjišta da ih rasipamo ili rasturamo", naveo je Vučić.

On je rekao da ga je "pogodila" naslovna strana sjutrašnjeg izdanja lista Danas, koja ga "optužuje za zveckanje oružjem", kao i da je postojao plan da se zatvore prelazi između Kosova i djelova centralne Srbije u kojoj žive etnički Albanci.

"Da zatvorimo Končulj, da puštamo samo Srbe na Ropotovo, i da nema dodira između Albanaca sa Kosova i Metohije i onih iz Bujanovca i Preševa. Mi smo mogli (to da učinimo), ta ideja postoji, ja sam protiv te ideje", naveo je Vučić.

Reagujući na presudu Ivanu Todosijeviću, poslaniku Srpske liste u kosovskom parlamentu, koji je osuđen na dvije godine zatvora zbog izjave o Račku u martu 2019. godine, Vučić je rekao da "isto misli o Račku kao i Todosijević".

"Isto mislim o Račku, ja to javno kažem, samo meni ne mogu ništa", rekao je predsjednik.

On je dodao i da će jedinice Vojske Srbije na jugu zemlje, nakon jučerašnje posjete ambasadora Rusije Aleksandra Bocan-Harčenka, iste oblasti obići i vojni izaslanici "kvinte", odnosno Sjedinjenih Američkih Država, Italije, Njemačke, Ujedinjenog Kraljevstva i Francuske.

Na graničnim (u Srbiji ih zovu administartivni) prelazima između Kosova i Srbije, Jarinje i Brnjak na sjeveru Kosova već sedam dana se nalaze specijalne snage kosovske policije radi sprovođenja odluke Prištine o oduzimanju i zamjeni srpskih registarskih tablica.

Brojni Srbi zbog toga blokiraju puteve ka prelazima Jarinje i Brnjak, koje je moguće preći jedino pješice.

Pripadnici kosovske policije oduzimaju tablice vozila sa oznakama sa sjevera Kosova, dok vozila koja imaju tablice sa oznakama iz centralne Srbije moraju da uzimaju probne oznake i da plaćaju osiguranje, o čemu su vlasti u Prištini prethodno obavijestile i policiju Srbije, a zbog toga okupljeni Srbi protestuju.

Avioni Vojske Srbije danima nadlijeću područje oko prelaza Jarinje.

Bonus video: