Makedonija tužena u Strazburu zbog otmice i tajnih zatvora

Osam godina pošto je otet i predat agentima američke CIA-e, mučen i držan 5 mjeseci u tajnom zatvoru u Avganistanu, Kaled el-Masri tužio je danas Makedoniju Evropskom sudu za ljudska prava
1 komentar(a)
Ažurirano: 16.05.2012. 18:21h
Al-Masri tvrdi da je 31. decembra 2003, kada je putovao autobusom na odmor uhapšen na makedonskoj granici, ispitivan 23 dana u Skoplju i zatim predat američkim agentima koji su ga tukli, mučili, drogiraili i avionom odvezli za Kabul.

Njegova priča podstakla je istrage Savjeta Evrope, Evropskg parlamenta i njemačkog Bundestaga - koji su je u glavnim crtama potvrdili - i sudske postupke u Njemačkoj i SAD.

Al-Masri tvrdi da je 31. decembra 2003, kada je putovao autobusom na odmor uhapšen na makedonskoj granici, ispitivan 23 dana u Skoplju i zatim predat američkim agentima koji su ga tukli, mučili, drogiraili i avionom odvezli za Kabul.

Skoro pet mjeseci bio je u tajnom zatvoru u Avganistanu prije no što je, bez ikakvog objašnjenja, pušten i vraćen u Njemačku preko Albanije.

Njegovi advokati su danas u Strazburu pred 17 sudija Velikog vijeća Evropskog suda za ljudska prava nastojali da pokažu odgovornost makedonskih vlasti za to što se desilo njihovom klijentu. Naveli su da makedonske vlasti nisu sprovele efikasnu istragu o tome.

Otmica el-Masrija bila je "zajednička operacije američkih i makedonskih tajnih službi" protiv nevinog čovjeka, rekao je advokat Džejms A. Goldston iz jedne nevladine organizacije.

Događaji koji su ga snašli ne bi bili mogući da je makedonska vlada odbila da ga preda agentima CIA, rekao je drugi advokat, Darian Pavli koji je govorio o "ekstrenalizaciji mučenja" i rekao da je makedonska vlada znala da će njihov klijent biti mučen i odveden u Kabul.

Predstavnik makedonske vlade Kostadin Bogdanov je odbacio optužbe. On je rekao da u suštini ništa ne potvrđuje priču el-Masrija i držao se hipoteze da el-Masri nikada nije bio prebačen u Kabul, već da je napustio Makedoniju svojevoljno preko Kosova.

Bogdanov je takođe rekao da tužba ne može da se uzme u razmatranje jer je zastarjela.

Sudije Evropskog suda treba da donesu odluku o tome da li će prihvatiti da razmatraju taj slučaj.

El-Masri je krajem 2005. podnio tužbu protiv SAD, ali ju je odbacilo američko sudstvo krajem 2007, pozivajući se na to što su aktivnosti CIA državna tajna.

Njegov slučaj je razmatralo i njemačko pravosuđe koje je 2007. izdalo naloge za hapšenje 13 agenata za koje se vjeruje da su radili za CIA. Njemačka vlada je, međutim, odbila da te ljude prebaci u Vašington.

El-Masri je takođe u Skoplju pokrenuo civilnu tužbu protiv makedonskih vlasti od kojih traži 50.000 eura odštete i izvinjenje.

Međutim taj postupak je prekinut jer se čeka mogućnost da se on sasluša.

El-Masri u Njemačkoj izdržava dvogodišnju kaznu zatvora za djela koja nemaju nikave veze sa ovim slučajem.

Bonus video: