Poljska želi da smijeni čelnike institucija EU

"Kada bi većinu osvojili radikalni protivnici integracije, a izborni zakon im za to daje šansu, proces odlučivanja u EU bi bio paralizovan. Usvajanje novog osnovnog sporazuma može da postane jedini način da se EU izvuče iz plićaka. Smatram da je bolje učiniti to ranije i izbeći takav scenario", rekao je Duda
0 komentar(a)
Evropska unija, Foto: Shutterstock
Evropska unija, Foto: Shutterstock
Ažurirano: 24.10.2016. 07:41h

Predsjednik Poljske Andžej Duda izjavio je da evropske instituciju moraju da služe kao instrument realizacije suverenih poljskih ekonomskih nacionalnih interesa, a ako kao sada neće, Poljska će pokušati da smijeni njihove čelnike, a ako ni to ne uspije tražiće koaliciju da se izmjeni Lisabonski sporazum.

"Mi smo članica Evropske unije, ali ona je instrument naše politike koja mora da bude suverena. Evropske institucije ne mogu da odustanu od ekonomskih interesa Poljske i miliona njenih porodica. Ako bude tako sigurno, nećemo ćutati i djelaćemo. Ili ćemo promijeniti ljude koji rukovode tim institucijama ili ćemo graditi koaliciju za to da se Unija institucionalno promijeni tako da njene institucije ne budu u stanju da ignorišu demokratsku volju nacionalnih vlada", kazao je Duda u intervjuu za Poljski diplomatski pregled.

On je kao argument u prilog zahtjevu Mađarske i Poljske da se EU reformiše po njihovim evroskeptičnim željama kao labava zajednica jakih nacionalnih država samo oko zajedničkog tržišta i odbrane, naveo rizik da na sljedećim izborima za Evropski parlament pobejde i preuzmu kontrolu u njemu antisistemske i radikalne stranke.

"Kada bi većinu osvojili radikalni protivnici integracije, a izborni zakon im za to daje šansu, proces odlučivanja u EU bi bio paralizovan. Usvajanje novog osnovnog sporazuma može da postane jedini način da se EU izvuče iz plićaka. Smatram da je bolje učiniti to ranije i izbeći takav scenario", rekao je Duda.

Poljski predsjednik kritikovao je evropske zvaničnike koji su protiv izmene osnovnog Lisabonskog sporazuma EU i reforme Unije onako kako to predlažu zvanična Budimpešta i Varšava, koje su, doduše usamljene u tim naporima čak i u svom regionu, u okviru Višegradske grupe, jer su protiv takve reforme kategorično protiv Slovačka i Češka.

Posljednji zvaničnik koji je osporio potrebu da se mijenja Lisabonski sporazum i eventualno usvaja neki novi sporazum i upozoravao na opasnosti koje to sobom nosi, bio je ovog vikenda predsjednik vlade Slovačke, koja do kraja godine predsedava EU, Robert Fico.

"Oni koji osporavaju nužnost izmjene osnovnog sporazuma svoja razmišljanja zasnivaju na do sada tipičnom, "ma, biće nekako". Da će u Francuskoj pobijediti zdrav evropski razum a da će u Njemačkoj biti poraženi antievropski radikali. Da će se raspoloženja protiv establišmenta u Evropi sama ugasiti kao što su se sama pojavila", rekao je Duda.

Poljski predsjednik izjavio je da je EU možda potreban neki institucionalni zemljotres da svi uvide potrebu novog drugačijeg osnovnog sporazuma.

Bonus video: