Normandijski kvartet: Izbori na istoku Ukrajine da budu održani do jula

"Moramo biti u stanju da osiguramo da izbori budu organizovani bezbjedno, naša teritorija mora biti bezbjedna", istakao je Klimkin
0 komentar(a)
Ukrajina, Foto: Beta-AP
Ukrajina, Foto: Beta-AP
Ažurirano: 04.03.2016. 09:36h

Ministri vanjskih poslova Ukrajine, Rusije, Njemačke i Francuske saglasili su se da bi ključni izbori na istoku Ukrajine trebalo da budu održani do jula, ali ostaje pitanje da li će Kijev i Moskva moći da postignu sporazum o tome.

Šef francuske diplomatije Žan-Mark Ero ocijenio je da je sastanak takozvanog Normandijskog kvarteta, koji je održan juče u Parizu, "korak naprijed" za taj nemirni regon, dok su njegove kolege iz Njemačke i Ukrajine izrazile nezadovoljstvo tim razgovorima, prenosi AFP.

"Podvukli smo značaj usvajanja izbornog zakona kako bi lokalni izbori bili održani krajem prve polovine 2016. godine", rekao je Ero po završetku sastanka.

Ukrajinski ministar vanjskih poslova Pavlo Klimkin je, međutim, ponovio stav Kijeva da ne može biti izbora na istoku Ukrajine sve dok ne prestanu sukobi sa proruskim aktivistima.

"Moramo biti u stanju da osiguramo da izbori budu organizovani bezbjedno, naša teritorija mora biti bezbjedna", istakao je Klimkin.

On je dodao da je "na istoku sakrivena velika količina oružja", a požalio se i na odsustvo pristupa granici sa Rusijom.

Ukrajina je, prema njegovim riječima, predložila mjere za povraćaj kontrole nad granicama kako bi se zaustavio "ulazak oružja, municije, ruskih plaćenika i vojnika, ali ruska strana nije željela da razgovara o nekim detaljima".

Njemački ministar vanjskih poslova Frank-Valter Štajnmajer iznio je pritužbe na nedostatak angažovanja obiju strana.

"Nisam zadovoljan načinom na koji Kijev i Moskva vode pregovore", rekao je Štajnmajer, dodavši da dvije strane moraju "da rade zajedno na konstruktivniji način".

Njegov ruski kolega Sergej Lavrov sa sastanka je otišao ne obrativši se novinarima.

Dok zapadne sile izbore na istoku Ukrajine vide kao priliku da se taj region vrati u okvire nacionalne politike, Kijev strahuje da će Moskva, koju optužuje da vojno podržava proruske aktiviste, iskoristiti glasanje da destabilizuje čitavu bivšu sovjetsku republiku, navodi AFP.

Četvorica diplomata su juče pozvala i na "oslobađanje i razmjenu svih zarobljenika i ljudi koji se drže u ilegalnom pritvoru, od sada do 30. aprila", kako je rekao šef francuske diplomatije.

Sastanak u Parizu bio je dio primjene sporazuma iz Minska, koji je potpisan u februaru 2015. uz posredovanje Francuske i Njemačke i prisustvo ruskog predsjednika Vladimira Putina, podsjeća francuska agencija.

Sporazum iz Minska poziva na prekid vatre uz niz političkih, ekonomskih i socijalnih mjera kako bi se okočao sukob na istoku Ukrajine koji je odnio oko 9.000 života otkako je počeo 2014.

Bonus video: