EU produžava za šest mjeseci sankcije protiv ruskih zvaničnika

Tim sankcijama, koje pogađaju 150 pojedinaca i 37 pravnih lica, uskraćene su vize za putovanje u EU i zamrznuta im je imovina
56 pregleda 0 komentar(a)
Evropska unija, Foto: Shutterstock
Evropska unija, Foto: Shutterstock
Ažurirano: 02.09.2015. 18:13h

Ambasadori 28 zemalja članica Evropske unije složili su se danas u Briselu da se za šest mjeseci, do 15. marta 2016, produži trajanje sankcija protiv ruskih ličnosti i vođa pobunjenika u istočnoj Ukrajini zbog njihove umiješanosti u sukob.

"Postoji politički dogovor", izjavio je jedan od izvora u EU. Ambasadori su "pristali da obnove sankcije za šest mjeseci, do 15. marta iduće godine", rekao je izvor.

Tim sankcijama koje pogađaju 150 pojedinaca i 37 pravnih lica, uskraćene su vize za putovanje u EU i zamrznuta im je imovina, a ističu 15. septembra. Do tada treba i da formalno bude donijeta odluka o produžavanju važenja tih sankcija.

Kijev, NATO, EU i Vašington optužuju Rusiju za slanje vojnika i oružja i za podršku proruskim separatističkim pobunjenicima koji se bore protiv vojske Ukrajine u ukrajinskoj oblasti Donbas. Taj sukob je za 16 mjeseci odnio više od 6.800 života. Moskva poriče bilo kakvu umiješanost.

Pored političkog i vojnog rukovodstva pobunjenika i političara uključenih u rusku aneksiju ukrajinskog Krima marta 2014. godine, na "crnoj listi" EU je i nekoliko članova Vlade Rusije i drugih ljudi bliskih predsjedniku Vladimiru Putinu.

To su zamjenik premijera Dmitrij Rogozin, kao i Arkadij Bahin i Anatolij Antonov - zamjenici ministra odbrane. Na listi je i bogati ruski biznismen Arkadij Rotenberg, opisan kao "dugogodišnji poznanik" Putina i njegov bivši partner u džudou.

Na "crnoj listi" je nekoliko istaknutih članova Dume, kao i popularni ruski pjevač Josif Kobzon. Čečenski predsjednik Ramzan Kadirov je takođe na listi, zbog toga što je izrazio spremnost za slanje 74.000 čečenskih dobrovoljaca u Ukrajinu.

Rusija je odgovorila svojom "crnom listom" nepoželjnih evropskih ličnosti kojima je zabranjen ulazak na njenu teritoriju, sa ukupno 89 imena, uključujući bivše šefove vlada, visoke zvaničnike odbrane i poslanike, kritičare ruske politike.

Juna ove godine EU je do kraja januara 2016. produžila teške sankcije uvedene prošle godine protiv čitavih sektora ruske privrede.

Kao odmazdu zbog ekonomskih sankcija EU protiv nje, Rusija je zabranila i uvoz mnogih evropskih prehrambenih proizvoda.

Evropljani namjeravaju da krajem ove godine procijene napredak u sprovođenju Sporazuma iz Minska kojim je februara uspostavljeno primirje u Ukrajini. EU će potom odlučiti da li će produžiti sankcije koje su znatno povećale napetost u odnosima s Moskvom.

Posljednjih nekoliko nedjelja primirje se konstantno krši otvaranjem vatre iz teškog naoružanja između pobunjenika i Ukrajinske vojske, te pogibija ima skoro svakodnevno.

Bonus video: