Slovenija bi mogla ostati bez 1,8 milijardi eura date Grčkoj

"Moramo po svoj prilici zaboraviti na naš novac koji smo dali Grčkoj", rekao je slovenački ministar vanjskih poslova, Karl Erjavec
0 komentar(a)
Grčka, kriza, Foto: Shutterstock
Grčka, kriza, Foto: Shutterstock
Ažurirano: 28.06.2015. 13:47h

Reakcije u Sloveniji na odluku grčke Vlade da raspiše referendum koji bi mogao dovesti do bankrota Grčke i izlaska te zemlje iz eurozone vrlo su negativne, jer bi Slovenija mogla ostati bez više od 1,8 milijardi eura.

Slovenija je Grčkoj preko dva mehanizma za stabilizaciju eura do sada posudila 263,68 miliona eura i izdala još 1,55 milijardi eura u garancijama.

To je četvrtina slovenačkih godišnjih budžetskih prihoda, a Grčka je do sada vratila samo 17,6 miliona eura kamata, prenosi SEEbiz.

"Moramo po svoj prilici zaboraviti na naš novac koji smo dali Grčkoj", rekao je slovenački ministar vanjskih poslova, Karl Erjavec.

On je dodao da se grčki premijer Aleksis Cipras sam doveo u beznadnu situaciju i da se za referendum odlučio jer ne može ispuniti nerealna predizborna obećanja.

“Grčka je pred političkom krizom koja će dovesti do prijevremenih izbora, a možda čak i izlaska Grčke iz eurozone”, kazao je Erjavec.

Nešto blaži prema Ciprasovoj Vladi je predsjednik Socijalnih demokrata (SD) Dejan Židan, ministar poljoprivrede u vladi premijera Mire Cerara.

Prema njegovim riječima, uzroke za krah pregovora s Grčkom treba tražiti ne samo u nerealnim obećanjima Ciprasa, nego i u odnosu čelnika EU, koji nijesu znali potražiti rješenja koja bi bila kredibilna, ali i socijalno održiva, i u "pokroviteljskom" odnosu prema Grčkoj koji se ponekad pokazivao u pregovorima.

“U Grčkoj se ne radi samo o finansijskoj nego o ekonomskoj, socijalnoj i političkoj krizi”, kazao je Židan, upozoravajući na osjetljiv geopolitički položaj te zemlje zbog ratova u Siriji i Iraku.

On je ocijenio da je referendum legitimno pravo Grka, a rješenje krize trebalo bi naći kompromisom koji ne bi samo kažnjavao grčki narod zbog grešaka njegovih vlada.

Cerar je ranije komentarisao neuspješan završetak pregovora s grčkom Vladom rekavši da je raspisivanje referenduma vrlo nekorektan potez Vlade, a možda i pokušaj ucjene na koji bi EU trebalo da reaguje.

Predsjednik Borut Pahor rekao je da je riječ o vrlo ozbiljnoj situaciji, ali da bi se možda mogla naći formula da se rješenje odgodi i potraži kompromis u roku tri mjeseca.

Bonus video: