Novinaru kazna od 1.000 eura zbog drona nad Parizom

Redman danas nije želio da komentariše nakon izricanja presude, ali je njegov advokat rekao da je kazna "nesrazmjerna"
0 komentar(a)
Dron, Foto: Reuters
Dron, Foto: Reuters
Ažurirano: 03.03.2015. 17:26h

Francuski sud odredio je danas britanskom novinaru katarske televizijske kuće Al Džazira kaznu od 1.000 eura zbog upravljanja bespilotnom letjelicom iznad centra Pariza i oduzeo mu dron, u trenutku kada francuske vlasti pokušavaju da razjasne nedavni niz misterioznih preleta dronova nad prijestonicom.

Tristan Redman (34) je uhapšen krajem prošlog mjeseca u parku Bolonjske šume na zapadnom obodu Pariza zajedno sa još dva novinara, koji su u međuvremenu pušteni na slobodu, dok se Redman izjasnio kao kriv za upravljanje dronom iznad prijestonice, što francuski zakon zabranjuje, prenosi AFP.

Novinari Al Džazire uhapšeni su nakon što su dvije noći zaredom neobjašnjivi dronovi prelijetali Pariz, mada neimenovan izvor upoznat sa slučajem kaže da novinari nisu bili umiješani u ranije incidente.

Najmanje pet misterioznih bespilotnih letjelica uočeno je krajem februara u blizini američke ambasade, nedaleko od Vojnog muzeja invalida, Ajfelove kule i nekoliko važnih saobraćajnica, saopštila je policija, koja nije mogla da utvrdi njihove operatore.

Redman danas nije želio da komentariše nakon izricanja presude, ali je njegov advokat rekao da je kazna "nesrazmjerna" i da su "novinari samo radili svoj posao".

Redman je u novembru dobio dron od ispostave Al Džazire u Londonu i sakupljao je podatke o letovima dronova uz pomoć dvojice kolega, jednog Britanca i jednog Belgijanca, navodi francuska agencija.

"Naše osoblje u Parizu je pokušavalo da napravi video prilog o domaćim dronovima koji su dostupni širokim masama, a istovremeno i da izveštava o nedavnim misterijama sa dronovima u Parizu i široj bezbjednosnoj situaciji u Francuskoj", saopštila je Al Džazira nakon što su novinari uhapšeni.

Upravljanje dronovima bez licence je nelegalno u Francuskoj i povlači maksimalnu kaznu od jedne godine zatvora i novčanu kaznu u iznosu od 75.000 eura.

Francuski zakon zabranjuje male civilne dronove u oblastima kao što su nuklearna postrojenja koje su zaštićena zonom zabrane letova, u radijusu od 2,5 kilometra i na visini od 1.000 metara.

Stručnjaci kažu da dronovi ne predstavljaju prijetnju u slučaju pada na objekte, ali letovi izazivaju zabrinutost kod službi bezbjednosti koje su u stanju pripravnosti poslije terorističkih napada u Parizu prošlog mjeseca u kojima je ubijeno 17 ljudi.

Bonus video: