Ukrajina: Vojska povlači artiljeriju iz tampon zone

Tampon zona na istoku Ukrajine biće podijeljena na pet sektora koje će nadgledati oko 350 posmatrača OEBS, izjavio je ruski ambasador pri OEBS Andrej Kelin
0 komentar(a)
Ukrajina, vojnici, Foto: Reuters
Ukrajina, vojnici, Foto: Reuters
Ažurirano: 22.09.2014. 10:35h

Ukrajinska vojska saopštila je da se priprema za povlačenje artiljerije i vojnih vozila iz predložene tampon zone, u skladu sa sporazumom koji je u petak postignut sa separatistima, piše danas Rojters.

Tampon zona na istoku Ukrajine biće podijeljena na pet sektora koje će nadgledati oko 350 posmatrača OEBS, izjavio je ruski ambasador pri OEBS Andrej Kelin.

Grad Lugansk će nagdledati između 90 i 100 posmatrača OEBS, koliko će ih biti i u Donjecku, prenosi Itar tas.

U Kramatorsku, Marijupolju i Antracitu će biti po 50 posmatarača OEBS.

O parametrima za utvrđivanje tampon zone razgovarano je u Minsku 19. septembra na sastanku Kontkat grupe za Ukrajinu.

Sastanku su prisustvovali predstavnici Ukarijine, Rusije, OEBS, Luganska i Donjecka.

Parametri su određeni na osnovu memoranduma o sprovođenju Protokola Kontakt grupe o konsultacijama u vezi sa sprovođenjem mirovnog plana na istoku Ukrajine.

Prema memorandumu, OEBS treba da organizuje misiju u zoni prekida vatre, a tampon zona će biti podijeljena na više sektora.

U Minsku su 20. septembra članice Kontakt grupe za Ukrajinu potpisale Memorandum o sprovođenju režima prekida vatre u istočnoj Ukrajini, kojim će između ukrajinskih i proruskih snaga biti uspostavljena tampon zona od 30 kilometara.

"Memorandum predviđa povlačenje oružja kalibra većeg od 100 mm na rastojanje od najmanje 15 kilometara sa svake strane", izjavio je, prema Itar Tas, bivši ukrajinski predsjednik Leonid Kučma.

Kučma je rekao da memorandum predviđa da se "prekid vatre smatra opštim", da "jedinice i vojne formacije strana ostanu na pozicijama prema stanju od 19. septembra, kao i da se u roku od 24 časa zabrani primjena svih vrsta oružja i vođenje ofanzivnih borbenih dejstava".

Zadatak kontrole sprovođenja postignutih sporazuma povjeren je OEBS.

Nova runda razgovora održana je pošto su Kijev i proruske snage na istoku postigli dogovor o primirju 5. septembra, kao dio plana u 12 tačaka za rješavanje petomjesečnog oružanog sukoba, a 19. septembra razradile su radi njegove realizacije memorandum od devet tačaka.

Primirje se, u velikoj meri, održava iako su registrovani sporadični incidenti u istočnom dijelu Ukrajine.

Bonus video: