Velika Britanija je preživjela, Škotska rekla "Ne"

Prema ukupno prebrojanim glasovima sa 32 izborna okruga u Škotskoj, na referendumu je protiv nezavisnosti glasalo 55,3 a za nezavisnost 44,7 odsto
62 komentar(a)
Ažurirano: 19.09.2014. 09:45h

Prema ukupno prebrojanim glasovima sa 32 izborna okruga u Škotskoj, na referendumu je protiv nezavisnosti glasalo 55,3 ili preko dva miliona glasača a za nezavisnost 44,7 odsto, pokazuju danas objavljeni zvanični podaci.

Za pobjedu na referendumu potrebno je bilo da jedna od dvije strane dobije preko 1.825.828 glasova.

Grupa koja se protivi nezvisnosti je prema konačnim rezultatima dobila 2.001.926 glasova prema 1.617.989 koji su bili za nezavinsnost.

Izlaznost je bila 84,6 odsto.

Vođa kampanje za nezavisnost Škotske Aleks Salmond priznao je poraz svoje strane na juče održanom referendumu.

“Naš referendum bio je dogovoren i odobren proces. Škotska je u ovoj fazi odlučila da kaže 'ne' tome da postane nezavisna zemlja i ja prihvatam tu odluku,” rekao je Salmond pred svojim pristalicama i pozvao cijelu Škotsku da "prihvati demokratsku odluku škotskog naroda”, prenosi BBC.

Salmond je rekao da Škotskoj pripada velika zasluga za proces kojim je donijeta odluka i da je izlaznost od 86 odsto jedna od navećih u demokratskom svijetu, na bilo kojim izborima ili referendumu u istoriji.

Salmond je završio govor rekavši "Idemo dalje kao jedna nacija".

Britanski premijer Dejvid Kameron je već proslavio pobjedu kazavši da je vrijeme da Ujedinjeno kraljevstvo krene dalje, dok je zamjenica premijera Škotske Nikola Sturdžon priznala poraz u ime svoje SNP.

NATO zadovoljan ishodom referenduma

Generalni sekretar NATO Andres Fog Rasmusen pozdravio je saopštenje britanskog premijera Dejvida Kamerona da će Velika Britanija ostati ujedinjena zemlja nakon što su Škoti na referendumu odbacili nezavisnost, prenosi Rojters.

“Velika Britanija je jedna od zemalja osnivača NATO i ja sam uvjeren da će Britanija nastaviti da igra vodeću ulogu u održavanju naše Alijanse snažnom”, navodi se u saopštenju Rasmusena.

“Podržavljan saopštenje premijera Kamerona da će Velika Britanija nastaviti naprijed kao ujedinjena zemlja.”

Sjedinjene Države i druge saveznice su izrazile zabrinutost da bi raspad Britanije, čije nuklearno naoružanje se nalazi u Škotskoj, oslabio bitnu članicu NATO.

Baroso pohvalio rezultat referenduma, pohvalio evropsku posvećenost Škotske

Šef Evropske komisije Žoze Manuel Baroso pozdravio je odluku Škota kao pozitivnu po Evropu.

“Pozdravljam odluku škotskog naroda da održe jedinstvo Velike Britanije”, stoji u saopštenju Barosa. “Ishod (referenduma) dobar je za ujedinjenu, otvorenu i snažniju Evropu, za koju se zalaže Evropska komisja”.

Osvrnuvši se na pozive u Britaniji, naročito u Engleskoj, na napuštanje EU, on je dodao: “Evropska komisija pozdravlja činjenicu što su u debati tokom proteklih godina škotska vlada i škotski narod iznova potvrdili svoju evropsku posvećenost”.

Glazgov, najbrojnija glasačka jedinica i treći po veličini grad u Velikoj Britaniji, glasao je u u korist nezavisnosti Škotske (194,779 za "Da", 169,347 za opciju "Ne"). Od većih gradova za opciju "Da" glasao je Dandi.

Sa druge strane, Edinburg, glavni grad, odbacio je nezavisnost (194,638 za "Ne", 123,927 za opciju "Da").

Za pobjednu na referendumu potrebno je 1.852.828 glasova.

Tačno u 22 sata po lokalnom vremenu, širom Škotske zatvoreno je više od 5.500 birališta na kojima su se Škoti na referendumu izjašnjavali o tome da li će ostati u sastavu Velike Britanije ili će, pak, okončati 307 godina staru uniju sa Engleskom i postati nezavisna država.

Oko 4,3 miliona Škota sa pravom glasa imalo je priliku da zaokruži "da" ili "ne" na listiću na kojem je bilo postavljeno istorijsko pitanje: "Da li Škotska treba da bude nezavisna država?"

Prema izvještavanju medija tokom dana, odnos snaga "za" i "protiv" je bio prilično uravnotežen i od ključnog značaja će biti glasovi do danas neopredijeljenih birača.

Izlaznost na biralištima širom zemlje bila je prilično velika, a na nekima su tokom dana bili redovi građana koji su čekali da glasaju, prenio je BBC.

Ovim se završava dvogodišnja kampanja za nezavisnost Škotske. Sada če početi pregovori o tome da se Škotskoj unutar Britanije daju veća ovlašćenja, kao pokrajini.

Galerija

Bonus video: