Poljska: Građane najviše strah od Rusije, političari ga koriste kao adut u kampanji

Na pitanje ko predstavlja najveću prijetnju za čovječanstvo, svega 37 odsto je odgovorilo da je to Rusija
1 komentar(a)
Ažurirano: 05.09.2014. 09:52h

Poljaci vjeruju da za njih najveću prijetnju predstavlja Rusija i zato bi željeli da Ukrajina uđe u NATO, a prijetnjom za svijet smatraju islamske fundamentaliste.

Čak 84 odsto Poljaka u anketi agencije IBRiS koju danas objavljuje dnevnik Žečpospolita, kao glavnu prijetnju svojoj zemlji navelo je Rusiju, ali većina, 69 odsto anketiranih, smatra da uticaj Rusije kao super sile slabi što se kreće dalje od njenih granica.

Na pitanje ko predstavlja najveću prijetnju za čovječanstvo, svega 37 odsto je odgovorilo da je to Rusija, dok je polovina anketiranih navela islamske teroriste i fundamentaliste.

Stabilizaciju regiona po ocjeni Poljaka donijela bi integracija Ukrajine u zapadne strukture, NATO i Evropsku uniju, za šta se zalaže 59 odsto anketiranih, iako čak 36 odsto njih ne smatra da je Ukrajine među prijateljskim zemljama za Poljsku.

Bauk Rusije i haosa u Ukrajini pojavio se sada kao novi adut u kampanji pred jesenje lokalne izbore, pošto opozicioni konzervativci bivšeg premijera Jaroslava Kačinjskog ubjeđuju birače da je poljska vlada suviše popustljiva prema Rusiji i kritikuju žestoko to što zvanična Varšava odbija da pomogne Kijevu isporukama oružja.

Manji partner u vladi premijera Donalda Tuska, Poljska narodna stranka, odgovorila je lecima sa atomskom pečurkom i upozorenjem da "rusofob Kačinjski" može da izazove rat sa Rusijom.Politički protivnici ga nazivaju rusofobom: Jaroslav Kačinjski

"Pobjeda Prava i Pravde znači sukob sa Rusijom", "Kačinjski za kormilom, Poljska usamljena", "Ko garantuje da ako rusofob Kačinjski dođe na vlast da neće u Ukrajinu poslati poljske vojnike i izazvati rat sa Rusijom", pitanja su koja na lecima uokviruju veliku crno bijelu fotografiju eksplozije atomske bombe.

Sadašnja vlada liberalne Građanske platforme odlazećeg premijera Donalda Tuska koji od 1. decembra preuzima funkciju predsjednika Evropskog savjeta, i Poljske narodne stranke vicepremijera Januša Pjehoćinjskog odbila je molbu Ukrajine da joj pomogne isporukama oružja, za šta se zalažu konzervativci Kačinjskog.

Predsjednik Poljske Bronjislav Komorovski obećao je sada na samitu NATO u Njuportu predsjedniku Ukrajine Petru Porošenku pomoć Poljske, ali ne isporukama oružja sada, već tek kada se okonča sukob u Ukrajini, a i tada će se raditi o pomoći u modernizaciji armije.

Galerija

Bonus video: