Fridman: SAD će braniti evropske zemlje samo gdje im to odgovara

Fridman je izjavio da kao što je za SAD u vrijeme Hladnog rata bila važna u suštini samo Njemačka, sada će to biti Poljska i Rumunija a nije više u pitanju NATO nego bilateralni vojni ugovori
4 komentar(a)
Vojska SAD, Foto: Shutterstock
Vojska SAD, Foto: Shutterstock
Ažurirano: 31.08.2018. 11:03h

Američki politikolog Dordž Fridman, osnivač agencije Stratfor, ocijenio je za poljske medije da će SAD braniti Evropu samo u onim zemljama gdje to služi njihovim interesima a kao vojno neophodne države za sadašnje SAD naveo je Poljsku i Rumuniju.

"Transatlantske veze oslabili su Evropljani kada su htjeli da pretvore NATO u briselski debatni klub. Iz američkog ugla gledano izdali su Alijansu time što su zanemarivali održavanje svojih vojnih kapaciteta. Zato će Amerika sada braniti samo one evropske zemlje koje su važne za njene interese. Želimo da zaustavimo Rusiju a za to su neophodne Poljska i Rumunija", kazao je Fridman u intervjuu koji objavljuje današnja Žečpospolita.

Fridman je izjavio da kao što je za SAD u vrijeme Hladnog rata bila važna u suštini samo Njemačka, sada će to biti Poljska i Rumunija a nije više u pitanju NATO nego bilateralni vojni ugovori.

"Pitanje je samo kako bi se u tom trenutku ponijela Njemačka. Da li će dozvoliti prebacivanje američkih trupa preko svoje teritorije ili će imati tako bliske odnose sa Rusijom da to neće dozvoliti", rekao je poljskom listu američki politikolog.

Fridman je, međutim, odbio ideje da bi trebalo prebaciti američke trupe iz Njemačke u Poljsku.

"Vojska se nikada ne razmješta odmah iza linije fronta gdje je izložena neprijatelju i uništenju. Radije se drži tako da u slučaju potrebe može da krene naprijed. Za vojsku nije važno koliko američkih vojnika je sada u Poljskoj, već koliko može da se prebaci u nju u roku od nekoliko sedmica", rekao je Fridman.

I poljski zvaničnici odbili su ovog ljeta da se američki vojnici iz Njemačke prebace u Poljsku i tražili su za Poljsku posebno pojačano američko vojno prisustvo, bilo preko bilateralnih ugovora, bilo u okviru NATO.

Bonus video: