Nafta postaje glavno oružje Italije u borbi sa recesijom?

"Italija troši čak 60 milijardi eura na naftu i povećanje proizvodnje, a mogla bi uštedjeti oko pet milijardi eura"
1 komentar(a)
Iran nafta, Foto: Beta
Iran nafta, Foto: Beta
Ažurirano: 30.05.2013. 12:19h

Ispod plantaža, zbog kojih je južna Italija postala drugi najveći svjetski proizvođač maslinovog ulja, geolozi su otkrili daleko unosniju tečnost - naftu.

Bazilikata, planinska i slabo naseljena pokrajina u južnom dijelu Italije, leži na više od milijardu barela nafte, nudeći Italiji značajno oruđe u borbi protiv dvogodišnje recesije, prenosi njujorška agencija Blumberg.

Italijanska energetska kompanija ENI i francuski Total planiraju da udvostruče proizvodnju, podižući proizvodnju u Italiji na skoro 200.000 barela dnevno, čime bi ta zemlja postala treći najveći evropski proizvođač nafte posle Britanije i Norveške.

Otkako je 1990-ih godina započeto sa proizvodnjom nafte na tom naftnom polju, njegov razvoj je više puta bio onemogućen zbog protivljenja zaštitnika životne sredine i birokratskih odlaganja.

"Ovo je gigantsko polje, koje ima ogromne potencijale", rekao je direktor istraživačkog i proizvodnog odjeljenja kompanije ENI i predsjednik Italijanske naftne i rudarske asocijacije, Klaudio Deskalci.

"Italija troši čak 60 milijardi eura na naftu i povećanje proizvodnje, a mogla bi uštedjeti oko pet milijardi eura i otvoriti oko 20.000 radnih mjesta", dodao je Deskalci.

Italijanska vlada je u okviru nacionalne energetske strategije za prošlu godinu kao jedan od ciljeva odredila povećanje proizvodnje nafte i gasa.

Bivši italijanski premijer Mario Monti je prošle godine dao zeleno svjetlo za istraživanja kompanije Total na polju Tempa Rosa u Bazilikati, dok su ENI i lokalne vlasti trenutno u pregovorima o povećanju proizvodnje u oblasti Val d'Agri.

Italija, koja se bori sa najdužom recesijom u posljednje dvije decenije, nikada nije bila naftom bogata zemlja. Ova zemlja proizvodi 101.000 barela dnevno, odnosno oko sedam odsto ukupne potrošnje, uglavnom vadeći nafti iz podzemnih oblasti Bazilikate i podvodnih nalazišta pored Sicilije, ali i iz djelova centralne i sjeverne Italije.

Bonus video: