Letonci odbacili ruski kao drugi jezik

Na 50 odsto prebrojanih glasova, oko 78 odsto izašlih birača je glasalo protiv promjene ustava
0 komentar(a)
Ažurirano: 19.02.2012. 07:58h

Građani Letonije su na referendumu velikom većinom glasova odbacili predlog da ruski bude drugi zvanični jezik u toj bivšoj sovjetskoj republici.

Na 50 odsto prebrojanih glasova, oko 78 odsto izašlih birača je glasalo protiv promjene ustava koja bi omogućila da ruski bude drugi zvanični jezik.

Pripadnici manjina, od kojih je ruska najveća, i pijre izjašnjavanja su priznali da praktično nemaju šanse za uspjeh, ali su se nadali da će velikim brojem glasova "za" primorati vladu desnog centra da počne dijalog s nacionalnim manjinama koje 20 godina od sticanja nezavisnosti Letonije nisu uspjele da imaju predstavnike u vladi.

Mnogi Letonci, koji ruski jezik smatraju jezikom bivših okupatora, referendum su smatrali pokušajem zadiranja u nezavisnost zemlje. Takođe postoji bojazan da Moskva nastoji da proširi uticaj preko manjine koja govori ruskim jezikom.

Stotine hiljada Rusa, Belorusa i Ukrajinaca došlo je u Letoniju i susjedne baltičke republike u vreme Sovjetskog Saveza. Većina nikada nije naučila letonski jezik, a nisu dobili državljanstvo kada je zemlja stekla nezavisnost zbog čega nisu mogli da glasaju ili rade u državnoj administraciji.

Prema aktuelnom zakonu, svako ko je došao u Letoniju za vrijeme Sovjetskog Saveza ili su mu roditelji tada došli, nema državljanstvo i mora proći ispit iz letonskog jezika da bi dobio status građanina.

Letonija ima oko 2 miliona stanovnika, a oko 300.000 ljudi nema status građanina.

Bonus video: