Fon der Lajen najavila posjetu Zapadnom Balkanu: Ulaganje u budućnost tog regiona je ulaganje u budućnost EU

"Prije kraja mjeseca ići ću u region da bih poslala jasan signal naše posvećenosti procesu proširenja", izjavila je Fon der Lajen u svom govoru o stanju Unije

8933 pregleda 6 komentar(a)
Ursula fon der Lajen, Foto: Reuters
Ursula fon der Lajen, Foto: Reuters
Ažurirano: 15.09.2021. 12:36h

Predsjednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen najavila je da će u septembru posjetiti Zapadni Balkan, istakavši da je ulaganje u budućnost tog regiona ulaganje u budućnost Evropske unije.

"Prije kraja mjeseca ići ću u region da bih poslala jasan signal naše posvećenosti procesu proširenja", izjavila je Fon der Lajen u svom govoru o stanju Unije.

"Dugujemo to svim mladim ljudima koji vjeruju u budućnost u Evropi", dodala je.

U obraćanju poslanicima Evropskog parlamenta, Fon der Lajen je rekla da EU zbog toga pojačava svoju podršku kroz novi Ekonomsko-investicioni plan.

"Ulaganje u budućnost Zapadnog Balkana je ulaganje u budućnost EU", poručila je predsjednica EK.

Fon der Lajen je u svom drugom godišnjem govoru u stanju Unije govorila o odbrani evropskih vrijednosti i pravne države, zaštiti novinara i slobode medija, stvaranju odbrambene unije, svjetskoj saradnji u borbi protiv klimatskih promjena i ubrzanju vakcinacije u svijetu.

Istakla je da zaštita pravne države nije samo cilj nego težak rad i svakodnevna borba za poboljšanje, dodajući da u nekim država postoje "zabrinjavajući trendovi".

"Pravo na nezavisno pravosuđe, pravo na jednakost pred sudom - to su prava na koja se građani moraju moći osloniti, i to svuda u Evropi i nezavisno da li pripadaju većini ili manjini", rekla je Fon der Lajen.

Istakla je i da treba bolje zaštititi novinare i zaustaviti one koji ugrožavaju slobodu medija, jer se "odbranom slobode medija brani demokratija".

"Informacije su javno dobro. Moramo štititi one koji nam osiguravaju transparentnost, novinarke i novinare. Nezavisnost medija je od presudne važnosti. Zato je Evropi potreban zakon koji jamči tu nezavisnost, a upravo takav zakon o slobodi medija predstavićemo sljedeće godine", kazala je predsjednica EK.

Fon der Lajen je kazala da se globalna trgovina ne smije odvijati na štetu ljudskog dostojanstva i slobode i najavila da će EK predložiti da se na evropskom tržištu zabrane proizvodi koji su rezultat prisilnog rada.

Predsjednica EK je dio svog govora u stanju EU posvetila klimatskim promjenama i jačanju saradnje na svjetskom nivou u borbi protiv globalnog zagrijavanja.

Iako nema sumnje da su klimatske promjene uzrokovane ljudskim djelovanjem, Fon der Lajen je rekla Evropa može uraditi mnogo po tom pitanju i najavila da će EU udvostručiti finansiranje za bioraznovrsnost izvan EU.

Evropa međutim ne može sama ostvariti ciljeve, rekla je Fon der Lajen i istakla da sve zemlje snose odgovornost, ukazujući na važnost predstojeće Konferencije UN o klimatskim promjenama (COP26) u Glazgovu.

"Evropa je spremna učiniti više. Predložićemo još četiri milijarde eura za finansiranje djelovanja u oblasti klime do 2027. Ali, očekujemo da i SAD i naši partneri učine više", rekla je predsjednica EK i dodala da velike ekonomije imaju poseban zadatak pomoći najmanje razvijenim i najosjetljivijim nacijama.

Fon der Lajen je govorila i o jačanju odbrambenog sistema Evrope.

"Moramo osigurati stabilnost u svom susjedstvu i u brojnim regionima... Zbog svog geografskog položaja Evropa zna da ako na vrijeme ne rješavate krize izvan svojih granica kriza će doći k vama", rekla je.

Dodala je i da će biti misija u kojima NATO ili UN neće biti prisutni, a EU bi trebalo da bude.

"Potrebna nam je evropska odbrambena unija... Možete imati najnaprednije snage na svijetu, ali čemu ako ih niste spremni koristiti? Dosad nas nije kočio samo nedostatak kapaciteta, nego izostanak političke volje", rekla je predsjednica EK.

Ukazala je na značaj razmjene informacija i jačanje obavještajne saradnje da bi se izgradili temelji za zajedničko donošenje odluka.

"EU bi trebalo razmotriti osnivanje vlastitog zajedničkog centra za informisanje u kojem bi se spajali svi različiti elementi informacija. Da bismo bili bolje pripremljeni, dobro informisani i sposobni donositi odluke", istakla je.

Predsjednica EK je govorila i o važnosti ulaganja u evropski tehnološki suverenitet i stvaranju savremenog evropskog ekosistema za čipove koji uključuje proizvodnju, istakavši da Evropa zavisi od najsavremenijih čipova koji se proizvode u Aziji.

"Iako je svjetska potražnja doživjela eksploziju, evropska se zastupljenost u cijelom vrijednosnom lancu, od kapaciteta za osmišljavanje do proizvodnih kapaciteta, smanjila", rekla je Fon der Lajen i dodala da tu nije samo riječ o konkurentnosti, nego i o tehnološkoj suverenosti.

Govoreći o pandemiji kovida-19, Fon der Lajen je naglasila da je prioritet ubrzanje vakcinacije u svijetu.

Rekla je da je 700 miliona doza vakcine protiv kovida-19 isporučeno Evropljanima i još 700 miliona u 130 zemalja izvan Evrope i najavila da će Komisija donirati još 200 miliona doza do sredine sledeće godine.

Bonus video: