Šef CIA tajno bio u Evropi

Vilijam Berns je rekao Njemcima da bi trebalo da zatvore gasovod Sjeverni tok 2 ako Rusija napadne Ukrajinu, objavio je “Vol strit žurnal”

22870 pregleda 9 komentar(a)
Vilijam Berns, Foto: POOL New
Vilijam Berns, Foto: POOL New

Sjedinjene Države su poslale direktora Centralne obavještajne agencije u Berlin i Kijev uoči zvanične posjete državnog sekretara tom regionu, u okviru napora da ubijede evropske države da pristanu na oštriji odgovor Moskvi i u znak podrške Ukrajini, objavio je juče “Vol strit žurnal” (WSJ). List ističe da takav pristup komplikuju tijesne ekonomske veze evropskih država sa Rusijom.

Direktor CIA Vilijam Berns posjetio je prijestonice Njemačke i Ukrajine nekoliko dana prije dolaska šefa diplomatije Entonija Blinkena ove nedjelje da bi se sastao da ključnim evropskim saveznicima, piše WSJ, pozivajući se na američke i njemačke zvaničnike.

Berns, bivši ambasador SAD u Rusiji, izvijestio je njemačkog kancelara Olafa Šolca i obavještajnu zajednicu o rusko-ukrajinskoj krizi i mogućim scenarijima. On je rekao da bi Berlin trebalo da zatvori nedavno završeni gasovod Sjeverni tok 2 od Rusije do Njemačke, u slučaju invazije na Ukrajinu, prenio je WSJ riječi zvaničnika.

Predsjednik SAD Džo Bajden rekao je juče da je jasno poručio ruskom predsjedniku Vladimiru Putinu da će svaki prelazak ruskih vojnih snaga u Ukrajinu biti smatran invazijom. On je u obraćanju novinarima rekao da su SAD spremile dugačak spisak sankcija u slučaju invazije.

Ranije su američki zvaničnici kazali da je Vašington sa evropskim partnerima sastavio plan za uvođenje finansijskih sankcija koje bi pogodile osjetljive sektore ruske ekonomije.

Blinken se juče u Berlinu sastao sa britanskim, francuskim i njemačkim zvaničnicima.

Šolc i Blinken juče u Berlinu
Šolc i Blinken juče u Berlinufoto: reuters

“Bez obzira na to koji put Rusija izabere, naići će na jedinstvo SAD, Njemačke i naših saveznika”, rekao je na konferenciji za novinare sa njemačkom ministarkom spoljnih poslova Analenom Berbok, prenio je Rojters.

Nemačka je igrala vodeću ulogu u okupljanju drugih evropskih država oko uzastopnih odluka o sankcijama Rusiji nakon aneksije Krima 2014, ali je takođe pazila da ne provocira svog istočnog susjeda, prvenstveno zbog velikog oslanjanja njemačke privrede na ruski gas.

Njemačka i Rusija su povezane gasovodima Sjeverni tok 1 i Sjeverni tok 2. Ovaj drugi, koji očekuje odobrenje prije puštanja u rad u drugoj polovini godine, udvostručio bi postojeći kapacitet Sjevernog toka 1.

SAD vide zatvaranje Sjevernog toka 2 kao ključni aspekt transatlantskog odgovora na rusku agresiju, prema zvaničnicima uključenim u razgovore, piše WSJ.

List navodi da je Berns poslat u Berlin nakon što se Šolc uzdržao od toga da objavi da će Njemačka zamrznuti gasovod u slučaju ruske invazije, prema riječima američkog zvaničnika upoznatog sa detaljima posjete. Kancelar i njegovi saradnici su privatno dali takva uvjeravanja, tvrde američke diplomate, ali do sada to nisu rekli javno. Šolc je posljednjih dana izbjegavao da odgovori na pitanja novinara o sankcijama za gasovod.

Ako Rusija napadne, EU, Ujedinjeno Kraljevstvo, SAD i drugi saveznici bi vjerovatno uveli svoj paket sankcija - finansijske mjere protiv ključnih ruskih industrija, poput energetike, kažu zvaničnici u Vašingtonu.

Najoštrije ekonomske sankcije bile bi odsijecanje Moskve od međunarodnog bankarskog sistema Swift i pristupa američkim dolarima. Jedan njemački list je nedavno objavio da je Zapad isključio takav potez. WSJ navodi da Putin zna da bi se mnogi u Evropi borili protiv bilo kakvih Swift sankcija, naročito ako Rusija zaprijeti da će se osvetiti uskraćivanjem energenata Evropi tokom zime.

Zvaničnici SAD kažu da značajnije miješanje Rusije u Ukrajini koje ne bi predstavljalo invaziju ne bi rezultovalo velikim paketom sankcija, nego bi Vašington i evropski partneri uveli blaže mjere, navodi WSJ.

List prenosi mišljenje nekih analitičara da bi Kremlj mogao podesiti agresiju u Ukrajini kako bi spriječio ozbiljne sankcije. Manje otvoreno miješanje u Ukrajini moglo bi da dovede do debate u Briselu između zagovornika čvrstog odgovora i zemalja koje su istorijski bliže Rusiji o tome da li je odgovor potreban.

U srijedu su isplivale podjele u Evropi kada je francuski predsjednik Emanuel Makron pozvao ostale članice EU da sastave predloge za novi bezbjednosni sporazum sa Rusijom, koji mora osigurati da Evropa brani svoje interese.

Povezani članci

20. Januar 2022.

Da se čuje snažni glas Evrope

“Bezbjednost našeg kontinenta zahtijeva strateško ponovno naoružavanje Evrope kao sile mira i ravnoteže, posebno kada je u pitanju dijalog s Rusijom”, rekao je Makron na sjednici Evropskog parlamenta u Strazburu.

Bajdenova administracija ne obeshrabruje Evropu da igra vodeću ulogu u svojoj bezbjednosti, ali želi da osigura da se Vašington i NATO, kojim dominira američka vojska, blisko konsultuju oko strateških pitanja koja utiču na kontinent, piše WSJ.

U analizi se dodaje da neke bivše sovjetske države koje su sada u EU i NATO više vole da vojni savez, a ne zvaničnici EU u Briselu - preuzme vođstvo u odvraćanju Rusije od potencijalnih intervencija u istočnoj Evropi.

Zbrka oko Bajdenove izjave

Bajden se juče trudio da pojasni američku politiku u vezi sa mogućom ruskom invazijom pošto su njegovi komentari o tome kako bi Amerika mogla odgovoriti na “manji upad” izazvala pitanja o intervenciji SAD.

“Ako bilo koje, bilo koje okupljene ruske jedinice pređu ukrajinsku granicu, to je invazija”, rekao je Bajden novinarima u Bijeloj kući. Uslijediće “oštar i koordinisan” ekonomski odgovor koji je detaljno razmotren sa saveznicima i predstavljen ruskom predsjedniku, rekao je.

Bajden na konferenciji u srijedu
Bajden na konferenciji u srijedufoto: Reuters

Bajden je na konferenciji za novinare u srijedu rekao da bi Rusija mogla platiti manju cijenu za slučaj upada, a ne invazije, i ukazao na izvjesnu neslogu među NATO saveznicima.

Zvaničnici Bijele kuće su se trudili da pojasne poziciju SAD.

“Ako bilo koje vojne trupe pređu granicu, to je invazija”, rekla je portparolka Bijele kuće Džen Psaki.

Pitanje šta predstavlja invaziju na Ukrajinu prethodno je bilo predmet debate između američkih i njemačkih diplomata tokom razgovora kada bi Sjeverni tok 2 mogao biti onesposobljen.

Bonus video: