AP: Gerilci sabotiraju ruske trupe - "neće dozvoliti da se Bjelorusija koristi za rat sa Ukrajinom"

Bjeloruska opozicija osuđuje ovu saradnju, gerilci saobotiraju ruske trupe i fizički ali i sajbernapadima, a bjeloruska autoritarna vlast na čelu sa Lukašenkom pokušava da se razračuna sa saoboterima

5920 pregleda 1 komentar(a)
Ruski avion u bazi u blizini Minska, glavnog grada Bjelorusije, Foto: Beta/AP
Ruski avion u bazi u blizini Minska, glavnog grada Bjelorusije, Foto: Beta/AP

Jedan od gerilaca koji u Bjelorusiji sabotiraju ruske trupe, a čija je posljednja akcija bila napad na vojni izviđački avion parkiran na aerodromu kod Minska, izjavio je danas za agenciju Asošiejted pres (AP) da "Bjelorusi neće dozvoliti Rusima da slobodno koriste njenu teritoriju za rat sa Ukrajinom" i da je cilj sabotaža da "oni budu primorani da odu".

"Rusi moraju shvatiti na čijoj strani se Bjelorusi zapravo bore", rekao je telefonom penzionisani bjeloruski vojnik po imenu Anton, koji se pridružio saboterima. On iz bezbjednosnih razloga nije želio da mu se prezime spominje.

Pošto je Rusija prije nešto više od godinu dana upala sa vojskom u Ukrajinu, iskoristivši za to i teritoriju Bjelorusije, tamošnji gerilci počeli su da sabotiraju željezničke pruge u svojoj zemlji kako bi spriječili transport ruskih snaga i oružja na ratište u Ukrajini.

Posljednja akcija koja je došla na naslovne strane medija u svijetu bio je napad dronom na ruski izviđački avion koji je bio parkiran na pisti nadomak glavnog grada Bjelorusije, Minska.

Anton za sebe kaže da je član Asocijacije bezbjednosnih snaga Bjelorusije, gerilske grupe formirane nakon masovnih demonstracija u toj zemlji koje su izbile 2020. godine u znak protesta zbog sporne pobjede Aleksandera Lukašenka na predsjedničkim izborima. Jezgro gerilske grupe čine bivši pripadnici bjeloruske vojske.

Godinu dana pošto je Rusija iskoristila bjelorusku teritoriju za invaziju na Ukrajinu, Bjelorusija je i dalje domaćin ruskih trupa, borbenih aviona, projektila i drugog oružja.

Bjeloruska opozicija osuđuje ovu saradnju, gerilci saobotiraju ruske trupe i fizički ali i sajbernapadima, a bjeloruska autoritarna vlast na čelu sa Lukašenkom pokušava da se razračuna sa saoboterima - prijeteći im smrtnom kaznom i dugogodišnjim zatvorskim kaznama.

Prema navodima aktivista, napadi na željeznicu primorali su rusku vojsku da odustanu od ideje da na taj način prevoze vojsku i oružje do Ukrajine.

Gerilci tvrde da su od početka rata izveli 17 velikih sabotaža na željezničkim prugama u Bjelorusiji, a prva se dogodila samo dva dana posle ulaska ruskih trupa u Ukrajinu.

Bjeloruski sajbergerilci tvrde da su prošlog mjeseci uspjeli da prodru u internu informacionu mrežu ruskog državnog regulatora za medije, Roskomnadzora, da sa nje skinu dva terabajta dokumenata i mejlova i da objave podatke koji pokazuju kako ruske vlasti cenzurišu informacije o ratu u Ukrajini.

Hakovana je i bjeloruska državna baza podataka sa informacijama o prelascima državne granice, i aktivisti pripremaju izvještaj o građanima Ukrajine koje je regrutovala Rusija i koji su putovali u Belorusiju da se nađu sa svojim nalogodavcima.

Predsjednik Bjelorusije Aleksandar Lukašenko potpisao je juče zakon o uvođenju smrtne kazne za veleizdaju, a u maju prošle godine potpisao je i uvođenje smrtne kazne za pokušaj terorističkih napada.

Bonus video: