Govori italijanski – da ne bi bio kažnjen sa 100.000 eura

Zakon, o kojem tek treba da se raspravlja u parlamentu, zahtijeva da svako ko ima funkciju u javnoj upravi ima "pisano i usmeno znanje i vladanje italijanskim jezikom"

5219 pregleda 3 komentar(a)
Ilustracija, Foto: Shutterstock
Ilustracija, Foto: Shutterstock

Italijani koji koriste engleske i druge strane riječi u zvaničnoj komunikaciji mogu da se suoče sa kaznom i do 100.000 eura, prema novom zakonu koji je predstavila partija Braća Italije premijerke Đorđe Meloni.

Fabio Rampeli, čan donjeg doma parlamenta, predstavio je zakon, koji podržava premijerka, prenosi CNN.

Mada zakon obuhvata sve strane jezike, posebno je usmjeren na engleski i korišćenje riječi tog jezika, za koji se u nacrtu zakon navodi da "unižava i mrzi" italijanski jezik, što je, kako se dodaje, utoliko gore, jer Britanija nije više članica EU.

Zakon, o kojem tek treba da se raspravlja u parlamentu, zahtijeva da svako ko ima funkciju u javnoj upravi ima "pisano i usmeno znanje i vladanje italijanskim jezikom".

Takođe, on zabranjuje upotrebu engleskog u zvaničnoj dokumentaciji, uključujući i "skraćenice i imena" poslova u kompanijama koje rade u Italiji.

Strani entiteti bi morali da imaju izdanja svih internih propisa i ugovora o radu na italijanskom jeziku, prema nacrtu zakona u koji je uvid imao CNN, prenosi N1.

"To nije samo pitanje pomodarstva, jer se moda mijenja, ali anglomanija ima posljedice po društvo u cjelini", navodi se u nacrtu.

Pazite kako izgovarate italijanske riječi

Prvi član garantuje da čak i u kancelarijama koje sarađuju sa strancima koji ne govore italijanski, moraju kao primarni jezik da govore italijanski.

Drugi član nalaže da italijanski "bude obavezan i za promociju i korišćenje javnih dobara i servisa na teritoriji zemlje".

Ako se to ne čini, kazne bi mogle da budu između 5.000 i 100.000 eura.

Prema predloženom zakonu, Ministarstvo kulture bi oformilo komisiju čija bi nadležnost bila "pravilna upotreba italijanskog jezika i njegov izgovor" u školama, medijima, trgovini i reklamiranju.

To bi značilo da bi izgovaranje "brušeta" umjesto "brusketa" moglo da bude kažnjivo.

Korak za očuvanje italijanskog jezika dio je postojećeg pokušaja vlade da sačuva i nacionalnu kuhinju.

Ona je predstavila zakon kojim se zabranjuje tzv. sintetička ili laboratorijska kuhinja zbog nedostatka naučnih studija o efektima sintetičke hrane, kao i za "očuvanje našeg nacionalnog nasljeđa i naše poljoprivrede zasnovane na mediteranskoj ishrani", kazao je ministar zdravlja Oracio Skilači na konferenciji za novinare.

Prošle sedmice, italijanski ministri kulture i poljoprivrede zvanično su kandidovali italijansku kuhinju za listu Svjetske baštine Uneska, o čemu će biti odlučeno u decembru 2025. godine.

Bonus video: