Ključnih 007 poruka šefa MI6

Na 55. godišnjicu Praškog proljeća, šef britanske tajne obavještajne službe sjeo je s novinarkom En Mekelvoj iz Politika - novinarkom sa bogatim iskustvom izvještavanja iza Gvozdene zavjese - kako bi razgovarao o Rusiji, vođi Vagnera, Jevgeniju Prigožinu, Kini i vještačkoj inteligenciji u špijunaži

45044 pregleda 196 reakcija 15 komentar(a)
Ričard Mur, Foto: Reuters
Ričard Mur, Foto: Reuters

U rijetkom ekskluzivnom intervjuu, Ričard Mur je poslao direktan poziv Rusima koji su razočarani svojim vođstvom, dok je istovremeno procijenio da je predsjednik Vladimir Putin “pod pritiskom” unutar zemlje nakon pobune plaćenika koja je otkrila njegovu slabost. “Pridružite nam se - naša vrata su uvijek otvorena”, rekao je Mur, poznat kao “C” unutar agencije, u govoru na događaju Politika koji je organizovala britanska ambasada u Pragu. Šef MI6, koji je došao na čelo agencije 2020. nakon diplomatske karijere, često je spominjao istoriju Praga kao centra otpora ruskoj dominaciji kao paralelu s današnjim vremenima. Dok su studenti grada vodili pobunu protiv sovjetskih okupatora koju su brutalno ugušili ruski tenkovi, Češka Republika - dugo poznata kao igralište za špijune - danas je članica NATO-a i EU, te snažni podržavatelj Ukrajine.

“Kad smo razmišljali o mom dolasku ovdje, činilo se vrlo dobro mjesto gdje se može govoriti, posebno o Ukrajini. Paralele su tako snažne, zar ne?” rekao je Mur. “Ovo je posljednja evropska zemlja koja je vidjela ruske tenkove kako prelaze granicu i tu se Ukrajina nalazi.”

Mur je dao optimističnu procjenu situacije na bojnom polju u Ukrajini, napomenuvši da su kijevske snage u posljednjem mjesecu osvojile više teritorija nego što su Rusi uspjeli učiniti za godinu. Takođe je upozorio afričke vođe koje se oslanjaju na Jevgenija Prigožina, vođu privatne vojne kompanije Vagner, kako bi ostali na vlasti. “Ako ruski plaćenici mogu izdati Putina, koga drugog bi mogli izdati?” rekao je u govoru, jedinom javnom obraćanju koji planira održati ove godine. Murovi komentari dolaze u vrijeme kada MI6 pojačava svoje napore u pravcu javne komunikacije. Osnovana pod drugim imenom prije Prvog svjetskog rata, MI6 - britanski ekvivalent američke CIA, dok je MI5 sličniji FBI-u, mnogo je godina djelovao izvan javnog vidokruga.

Britanska vlada je zvanično priznala njegovo postojanje tek 1994. godine. Tokom tih godina u sjeni, razvio se bogati mit oko špijunske agencije i njenih tajnih agenata - zahvaljujući djelima autora poput Grejema Grina i Džona Le Karea, te naravno kultnom liku Džejmsa Bonda, agenta 007 kog je stvorio Ijan Fleming. MI6 je modernizovao svoj imidž i sada djeluje iz sjedišta na obalama Temze u Londonu. Ali Mur je rekao da prihvata mitologiju koja okružuje njegov posao - uključujući i pisanje zelenim mastilom, u skladu s tradicijom starom stotinu godina. Iz Murovog intervjua Politiku u Pragu izdvajamo sedam glavnih zaključaka.

“Teška borba” u Ukrajini

S ruskom invazijom koja traje gotovo 18 mjeseci, zapadni saveznici Kijeva pažljivo prate napredak kontraofanzive koja je započela ranije ovog ljeta. Ukrajinski komandanti ističu izazove na bojnom polju, jer su duboko ukopane ruske trupe posule front hiljadama mina koje usporavaju napredak Ukrajine.

Napredak Kijeva, koji se odvija bez snažne vazdušne podrške, izazvao je kritike da Ukrajina napreduje sporim tempom. Ali Mur je zvučao pozitivno.

Kramatorsk, Ukrajina, Rat u Ukrajini
foto: REUTERS

“Prije svega, to je teška borba i ukrajinski zvaničnici i vojna lica ne bježe od toga. A Rusi su imali priliku postaviti vrlo snažnu odbranu koju je teško savladati”, rekao je.

“Ali ja se vraćam na činjenicu da se ukrajinski zapovjednici, u vrlo oštrom kontrastu s njihovim ruskim kolegama, žele brinuti o životima svojih vojnika i stoga se kreću pažljivo. Za mjesec su ipak osvojili više teritorija nego što su Rusi uspjeli postići za godinu”.

Nemojte “poniziti” Putina

Od početka rata, neki zapadni lideri - posebno francuski predsjednik Emanuel Makron - izrazili su zabrinutost zbog rizika “ponižavanja” Putina. Mur se činio saglasnim, rekavši da je cilj Zapada ne poniziti Rusiju ili samog Putina.

“Niko ne želi poniziti Putina, pa još manje želi poniziti veliku naciju Rusije”, rekao je. “Ali put za njih je vrlo jasan: povucite sve svoje trupe”.

Putin
Putinfoto: Reuters

Dodao je: “Većina sukoba završava nekom vrstom pregovora. To je na Ukrajini da odredi uslove mira, a ne na nama. Naš je zadatak pokušati ih postaviti u najjači mogući položaj kako bi pregovarali iz položaja snage, i ka tome smo usmjereni”.

Ruski vođa “pod pritiskom”

Gotovo godinu i po nakon ruske ponovne invazije Ukrajine i mjesec nakon propale pobune Prigožina, Mur je rekao da je nemoguće odrediti što se događa u Putinovoj glavi. Ali dao je oštru procjenu njegovog položaja unutar ruske vlasti.

“Jasno je da je pod pritiskom. Ne možete imati grupu plaćenika koji se kreću prema Rostovu autocestom i dođu do 125 kilometara od Moskve ako niste prilično predvidjeli da će se to dogoditi”, rekao je.

“Mislim da vjerovatno osjeća neki pritisak. Prigožin je bio njegovo stvorenje, potpuno stvoren od strane Putina, ali on se okrenuo protiv njega”, dodao je Mur. “Stvarno se nije borio protiv Prigožina. Sklopio je dogovor kako bi spasao svoju kožu koristeći dobre usluge vođe Bjelorusije”.

Poziv Rusima

Mur je uputio otvoren poziv Rusima koji su razočarani svojim vođama i krvoprolićem u Ukrajini, podstičući ih da se obrate britanskim bezbjednosnim službama.

“Pozivam ih da učine ono što su drugi već učinili u posljednjih 18 mjeseci i pridruže nam se”, rekao je u svom pripremljenom govoru. Tokom intervjua je dodao: “Istina je da ljudi i dalje dolaze k nama, i naravno, to čine pod određenim rizikom. Ali brinemo se za ljude koji dođu i rade s nama, i naravno, naši uspjesi nikada nisu poznati.”

“Ogromne” sposobnosti Kine

Uprkos snažnom fokusu na Rusiji, šef špijunaže naglasio je da je glavna zabrinutost Britanije na svjetskoj pozornici danas Kina, koju je opisao kao neizbježnu.

“Sada posvećujemo više resursa Kini nego bilo kojoj drugoj misiji”. To odražava “važnost Kine u svijetu” i “ključnu potrebu” za razumijevanjem sposobnosti kineske vlade, rekao je.

Peking
Pekingfoto: Shutterstock

Što se tiče kineskih obavještajnih operacija na Zapadu, Mur je rekao: “Kao i sve drugo što ima veze s Kinom, morate gledati njezinu veličinu”. Kineske sposobnosti su “ogromne i izlaze izvan granica”, dodao je.

Špijunaža u doba vještačke inteligencije

S pojavom vještačke inteligencije, neki kritičari tvrde da će AI učiniti ljudske agente irelevantnima. Mur se snažno usprotivio tome, tvrdeći da je ljudska inteligencija i dalje ključna za ono što “mašine ne mogu učiniti”, dok je istovremeno naglasio da MI6 “eksperimentiše do ludila” s AI.

“Ako se AI usmjeri u smjeru koji prevazilazi međunarodnu koordinaciju i razvija se s lošim namjerama, to je izuzetno opasno. Kao što već možemo vidjeti s mogućnostima generativne AI, s tim će se morati pažljivo postupati”, rekao je.

Turbulencije u Iranu zbog dronova

Mur je dao intrigantan trag o nesuglasicama unutar tajanstvenog režima Irana. Iako je Iran bio ključni podržavatelj Putinove invazije, pružajući dronove koji su terorisali ukrajinske vojnike i gradove, šef MI6 rekao je da je isporuka dronova izazvala svađe među iranskim liderima.

“Odluka Irana da naoruža Rusiju samoubilačkim dronovima koji nanose nasumično uništenje gradovima Ukrajine izazvala je unutrašnje svađe na najvišem nivou režima u Teheranu”, rekao je u pripremljenim izjavama. “Iran je očito odabrao da zaradi novac, kao i vjerovatno dobije neko vojno znanje zauzvrat za svoju podršku Rusima”.

Prevod: S. K.

Bonus video: