Demonstranti u Gruziji na ulicama drugu uzastopnu noć poslije suspenzije pregovora za članstvo u EU

Gruzija je u političkim previranjima od parlamentarnih izbora 26. oktobra na kojima je Gruzijski san osigurao 54 odsto glasova, a članovi opozicije i zapadne vlade tvrde da je glasanje narušeno kršenjem zakona i ruskim uticajem

3536 pregleda 4 komentar(a)
Detalj iz Tbilisija, Foto: Reuters
Detalj iz Tbilisija, Foto: Reuters

Hiljade demonstranata koji protestuju protiv odluke gruzijske vlade da suspenduje pregovore o pridruživanju zemlje Evropskoj uniji (EU) okupilo se večeras ispred parlamenta u glavnom gradu Tbilisiju drugu uzastopnu noć, okruženi jakim policijskim snagama.

Prethodnu noć policija je koristila vodene topove, biber sprej i suzavac da rastjera demonstrante koji su izašli na ulice poslije objave premijera Irakli Kobakhidzea iz vladajuće stranke Gruzijski san o suspenziji pregovora.

Ministarstvo unutrašnjih poslova saopštilo je da je privedeno 43 osobe tokom protesta.

Večeras su demonstranti ponovo došli ispred Parlamenta, neki od njih su lupali na metalne kapije zgrade. Policija za razbijanje demonstracija raspoređena je u velikom broju da zaštiti zgradu i vidi se vodeni top parkiran blizu.

Gruzija je u političkim previranjima od parlamentarnih izbora 26. oktobra na kojima je Gruzijski san osigurao 54 odsto glasova, a članovi opozicije i zapadne vlade tvrde da je glasanje narušeno kršenjem zakona i ruskim uticajem. Izbori su viđeni kao referendum za aspiracije zemlje ka članstvu u EU i rezultati su podstakli velike demonstracije i doveli do opozicionog bojkota parlamenta.

Opozicija kaže da je glasanje namješteno pod uticajem Rusije koja nastoji da zadrži Gruziju unutar svoje orbite.

Gruzijska predsjednica Salome Zurabishvili, oštra kritičarka vladajuće partije Gruzijski san, pridružila se juče protestu u Tbilisiju u znak solidarnosti s demonstrantima. Ona se prethodno juče obratila naciji i optužila vladu da je proglasila "rat" sopstvenom narodu.

Gruzijska predsjednica, koja ima uglavnom ceremonijalnu ulogu, izjavila je da je vladajuća stranka namjestila izbore uz pomoć Rusije.

Objava vlade da suspenduje pregovore za pridruživanje EU do 2028. godine i da neće prihvatiti finansijska sredstva iz Brisela data je nekoliko sati pošto je Evropski parlament usvojio rezoluciju u kojoj je osudio prošlomjesečno glasanje rekavši da nije bilo ni slobodno ni pošteno, i da predstavlja dalje demokratsko nazadovanje zemlje za koje je "partija Gruzijski san u potpunosti odgovorna".

Gruzija je dobila status kandidata za EU u decembru 2023, ali odnosi s Briselom su se pogoršali posljednjih mjeseci, počevši od usvajanja kontroverznog zakona o "stranim agentima" za koji kritičari kažu da prijeti javnom diskreditovanju hiljada medija i organizacija civilnog društva.

EU je suspendovala gruzijsku aplikaciju za članstvo na neodređeno vrijeme u junu kada je parlament usvojio zakon kojim se zahtijeva da organizacije koje dobijaju više od 20 odsto svojih sredstava iz inostranstva moraju da se registruju da "slijede interese strane sile", slično ruskom zakonu upotrijebljenom da se diskredituju organizacije kritične prema vladi.

Sjedinjene Američke Države (SAD) su u julu najavile da će obustaviti pomoć gruzijskoj vladi od više od 95 miliona dolara, upozoravajući da ona nazaduje u demokratiji.

Bonus video: