Poslije sahrane Kastra, Kuba se sprema za novu epohu

Sahrani, koja je bila zatvorena za javnost, prisustvovala je mala grupa ljudi, prenosi AFP
0 komentar(a)
Fidel Kastro sahrana, Foto: Reuters
Fidel Kastro sahrana, Foto: Reuters
Ažurirano: 04.12.2016. 17:54h

Urna sa pepelom bivšeg kubanskog lidera Fidela Kastra položena je jutros na privatnoj ceremoniji na groblju u Santjagu de Kubi, kolijevci revolucije čiji je predvodnik bio, a Kuba se priprema za novu epohu bez lidera koji je decenijama vladao tim karipskim ostrvom.

Poslije devetodnevnog odavanja pošte i masovnih okupljanja širom zemlje u čast lidera, preminulog 25. novembra u 90. godini, Kastrovi posmrtni ostaci položeni su u blizini mauzoleja u kojem počiva heroj kubanske nezavisnosti iz 19. veka, Hoze Martin, i njegovi drugovi u pobuni podignutoj u Santjago de Kubi.

Sahrani, koja je bila zatvorena za javnost, prisustvovala je mala grupa ljudi, prenosi AFP.

"Niko se nije obratio, Bilo je veoma jednostavno. Tu su samo bili pepeo, koji je položen, članovi porodice, predstavnici vlade i ostali zvaničnici", rekao je francuska ministarka za životnu sredinu Segolen Roajal za AFP poslije sahrane, koja je trajala oko jedan sat.

Na fotografiji, koju je objavila francuska agencija, vidi se oko 30 gostiju i pet žena u maslinasto-zelenoj uniformi kako stoje pored spomenika pobunjenicima, koji su poginuli u propalom napadu kubanskih revolucionara, predvođenih Kastrom, na kasarne Monkada 1953. godine.

Grob Kastra, koji je Kubom vladao skoro pola vijeka, ne vidi se na fotografiji.

Vojna muzika mogla se čuti ispred groblja, gdje je održana sahrana nakon što su kubanski zvaničnici u posljednjem trenutku odustali od planova da se ceremonija prenosi uživo na televiziji na nacionalnom i međunarodnom nivou.

AP, međutim, prenosi da je Kubancima je dozvoljeno da na kratko uđu kako bi vidjeli Kastrov grob.

Mjesto gdje je kubanski lider ispraćen na vječni počinak čini okrugli kamen visok oko pet metara, na kojem se nalazi ploča smaragdne boje s njegovim imenom.

Povorka sa posmrtnim ostacima Kastra napustila je jutros u 06.39 časova Trg revolucije u Santjagu.

Povorka je prošla kroz masu od više hiljada Kubanaca koji su izašli na ulice da se oproste od svog revolucionalnog lidera.

Iz mase se čulo "Živio Fidel" i riječi nacionalne himne, dok se vozilo u kome je urna sa pepelom kretalo ka groblju Santa Ifigenija, gdje je Kastro sahranjen.

U trenutku kada je povorka stigla na groblje u 07:15 sati po lokalnom vremenu, u Santjagu je ispaljen 21 plotun u Fidelovu čast.

Predsjednik Kube Raul Kastro u subotu uveče je predvodio masovni, završni skup u čast svog brata na Trgu Revolucije u Santjagu, zaklevši se pred njegovim posmrtnim ostacima da će braniti bratstvo i socijalizam.

Takođe je najavio da će kubanska skupština kasnije ovog mjeseca usvojiti zakon kojim će, po Fidelovoj želji, biti zabranjeno da se ulice nazivaju po njemu i da se u njegovu čast podižu spomenici, biste i statue.

Nakon dolaska na čelo Kube, Kastro je postao sovjetski saveznik i konstantan "trn u oku" američkih predsjednika, sve dok ga bolest nije primoorala da preda vlast svom bratu Raulu 2006. godine.

Od kada je naslijedio svog brata, Raul je sproveo skromne ekonomske reforme, obnovio diplomatske odnose sa SAD i obećao da će se povući 2018. godine.

"Kako više nije u senci starijeg brata, Raul će se sada možda osjećati slobodnije da nastavi sa skromnim ekonomskim reformama, koje je pokrenuo u posljednjoj deceniji", ocjenjuje direktor Kubanskog istraživačkog instituta na Međunarodnom univerzitetu u Floridi Džordž Duani.

S druge strane, saradnik u Institutu Brukings u Vašigtonu Ted Pikon smatra da iako je Kastro mrtav, njegovo nasljeđe neće nestati preko noći.

"Imajući u vidu njegov ogroman uticaj na Kubu i region, to nije zaista oproštaj. Uspomena na njega će biti sijenka nad Kubom još dosta vremena", rekao je Pikon.

Bonus video: