Greška ili nešto drugo: Uzorci živog antraksa poslati iz SAD u Kanadu i Australiju?

Pentagon je priznao u četvrtak da je najmanje 18 vladinih, univerzitetskih i komercijalnih laboratorija dobilo žive uzorke antraksa iz jedne vojne laboratorije u Juti, gdje je 2014. trebalo da budu ozračeni i na taj način inaktivisani
1 komentar(a)
Antraks, Foto: Reuters
Antraks, Foto: Reuters
Ažurirano: 02.06.2015. 07:41h

Američka vojna laboratorija poslala je uzorke živog antraksa i u tri laboratorije u Kanadi, objavio je list "Ju-Es-Ej tudej" (USA Today), pozivajući se na izjave dvojice neimenovanih zvaničnika Ministarstva odbrane.

Zvaničnici su naveli da su uzorci živog antraksa poslati u Kanadu iz jedne od dve labratorije u Juti odgovorne za prevoz biološkog materijala.

Ovo je objavljeno poslije prošlonedjeljnog otkrića da su uzorci tog bacila greškom poslati u 11 američkih država i još dvije zemlje.

Pentagon zasad nije komentarisao ove navode, prenijela je agencija Rojters.

Istraga američkih vlasti o uzorcima živog bacila antraksa koji su greškom transportovani iz jedne vojne laboratorije u Juti širom SAD, pokazala je da je još jedna grupa uzoraka istog bacila poslata u Australiju.

Pentagon je priznao u četvrtak da je najmanje 18 vladinih, univerzitetskih i komercijalnih laboratorija dobilo žive uzorke antraksa iz jedne vojne laboratorije u Juti, gdje je 2014. trebalo da budu ozračeni i na taj način inaktivisani.

Dio tih uzoraka distribuiran je u različite istraživačke laboratorije u devet američkih država, kao i u američku vazduhoplovnu bazu Osan u Južnoj Koreji.

Ministarka vanjskih poslova Australije Džuli Bišop pozdravila je istragu američkih vlasti.

"Mi učestvujemo u istrazi i drago mi je da je ona u toku", rekla je Bišop.

Vojni i zdravstveni zvaničnici pokrenuli su istragu prošle sedmice pošto su u jednoj komercijalnoj laboratoriji u Merilendu otkriveni živi uzorci antraksa, dopremljeni iz vojne laboratorije blizu Solt Lejk Sitija.

Zvaničnici su istakli da nema opasnosti po javno zdravlje, kao ni slučajeva gdje se sumnja na zarazu.

Četiri radnika u laboratorijama u Teksasu, Delaveru i Viskonsinu stavljeni su na terapiju antibioticima iz predostrožnosti, saopštili su američki Centri za kontrolu bolesti (CDC).

Pored toga, preventivnu terapiju prima 22 pripadnika vojnog i civilinog osoblja u vazduhoplovnoj bazi Osan u Južnoj Koreji, naveo je Pentagon.

Antraks je jedan od agenasa koji mogu da se koriste za bioterorizam jer od njega može da oboli i umre veliki broj ljudi ukoliko se iskoristi kao oružje.

Spore antraksa poslate su u septembru 2001. poštom na nekoliko lokacija u SAD, kada su oboljele 22 osobe, a petoro od njih je umrlo.

Bonus video: