Međunarodne organizacije traže nezavisnu istragu Kašogijeve smrti

Reporteri bez granica su saopštili da treba vršiti pritisak na Saudijsku Arabiju i bojktovati predstojeći ekonomski forum koji uskoro organizuje ta zemlja
1 komentar(a)
Džamal Kašogi, Foto: Reuters
Džamal Kašogi, Foto: Reuters
Ažurirano: 20.10.2018. 16:12h

Međunarodne organizacije Amnesti internešenal (AI) i Reporteri bez granica (RSF) zatražile su danas nezavisnu istragu pod okriljem UN o smrti saudijskog novinara Džamala Kašogija pošto je Rijad zvanično priznao da je 2. oktobra novinar "igubio život" u konzulatu Saudijske Arabije u Istanbulu.

Saudijske vlasti navele su da je Kašogi stradao u tuči koja je izbila u Konzulatu, ali AI smatra da to onjašnjenje nije "dostojno poverenja i predstavlja novi katastrofalni rekord Saudijske Arabije u poštovanju ljudskih prava".

Saudijske vlasti su do sada tvrdile da je Kašogi (59), kritičar vlasti, iz Konzulata izašao živ 2. oktobra kada je došao po dokument za vjenčanje.

"Turska vlada treba da od generalnog sekretara UN (Antonija Gutereša) traži da naloži hitnu istragu okolnosti Kašogijeve smrti", dodala je AI, navodeći da bi nezavisna istraga bila najbolja garancije da se rasvijetli slučaj.

RSF su saopštili da treba vršiti pritisak na Saudijsku Arabiju i bojktovati predstojeći ekonomski forum koji uskoro organizuje ta zemlja.

Generalni sekretar RSF-a Kristof Deloar je ocijenio da je nezamslivo razgovarati o "poslovanju i ćaskati sa investitorima kao da se nije ništa dogodilo" i dodao da čak i nova verzija vlasti o Kašogijevoj smrti ima za cilj da prikrije ono najosnovnije - "gnusni zločin nad novinarom po nalogu države".

Saudijska Arabija sinoć je priznala smrt novinara unutar zgrade Konzulata što je znatno pogoršalu njenu sliku čak i kod njenih saveznika, posebno SAD.

Turski mediji prenijeli su ranije da je novinar mučen prije smrti.

Merkel traži razjašnjenje okolnosti novinarove smrti

Njemačka kancelarka Angela Merkel zatražila je danas razjašnjenje okolnosti smrti Kašogija.

Tokom konferencije njene Hrišćansko demokratske unije na istoku Njemačke, Merkel je rekla da "ništa još nije razjašnjeno" u vezi s tim "užasnim događajima", prenosi Asošiejted pres.

"Naravno, mi zahtijevamo da oni budu razjašnjeni", dodala je njemačka kancelarka.

Njemačka se tako pridružila drugim zemljama koje su zatražile kredibilnu istragu smrti Kašogija.

Berlin ima jake ekonomske veze s Rijadom koje uključuju znatne isporuke oružja. Prema zvaničnim podacima, njemačka vlada je od marta odobrila izvoz oružja u Saudijsku Arabiju u vrijednosti od 254 miliona eura.

Bonus video: