Formirana "udarna pesnica" NATO: Šest komandi na istoku

Stoltenberg je na konferenciji za medije istakao da NATO nema namjeru da šalje oružanu pomoć Ukrajini, ali je dozvolio mogućnost da to individualno učine zemlje članice
0 komentar(a)
Jens Stoltenberg, Foto: Reuters
Jens Stoltenberg, Foto: Reuters
Ažurirano: 05.02.2015. 19:38h

Generalni sekretar NATO Jens Stoltenberg izjavio je danas nakon sastanka sa ministrima odbrane zemalja članica da je donijeta odluka da se formira nova jedinica za brzo reagovanje popularno nazvana "udarna pesnica" i da se postave šest komandnih centara duž istočne granice Alijanse.

"Danas smo se dogovorili o snazi i sastavu "udarne pesnice", rekao je Stoltenberg novinarima i objasnio da je riječ o jedinici veličine brigade (4-5.000 ljudi) koja će u roku od 48 sati moći da reaguje na bilo koju prijetnju članicama NATO.

Osim toga, na današnjem sastanku je odlučeno da se u Rumuniji, Bugarskoj, Poljskoj, i tri baltičke zemlje postave štabovi i komandni centri za prihvat ove jedinice, koja je od danas dobila zvančno ime "Zajedničke snage vrlo visoke gotovosti", sa engleskim akronimom VJTF.

"To će obezbijediti da "udarna pesnica" bude dugoročno održiva", rekao je Stoltenberg i dodao da će osnovu jedinice činiti kontigenti iz Francuske, Italije, Njemačke, Velike Britanije i Poljske, dok će istočnoevropske saveznice pružiti logističku pomoć.

Formiranje VJTF i prihvatnih baza na istočnim granicama NATO bilo je dogovoreno na septembarskom samitu NATO u Velsu, ali zemlje članice su tek danas uspjele da se saglase o detaljima plana i o pojedinačnim doprinosima zajedničkom projektu.

Iako generalni sekretar to nije ekplicitno rekao, kao odgovor na pojačane vojne aktivnosti Rusije na istočnim granicama NATO, kao i na bojazan baltičkih zemalja da bi mogle postati meta ruske agresije. "Ne možemo da biramo, moramo da se suprotstavimo svakoj prijetnji, bez obzira odakle ona dolazila", kazao je on.

Stoltenberg je na konferenciji za medije istakao da NATO nema namjeru da šalje oružanu pomoć Ukrajini, ali je dozvolio mogućnost da to individualno učine zemlje članice.

"Mi politički podržavamo teritorijalni integritet i suverenitet Ukrajine, a na tehničkom nivou kroz pomoć u reformi oružanih snaga i medicinskom materijalu", rekao je on.

"O slanju oružane pomoći danas nijesmo razgovarali, to je stvar o kojoj zasebno odlučiju članice", kazao je Stoltenberg.

Upitan da prokomentariše iznenadnu sjutrašnju posjetu njemačke kancelarke Angele Merkel i holandskog predsjednika Fransoa Olanda Rusiji koja je najavljena ranije danas, generalni sekretar je podvukao da NATO podržava sve napore za mirno rješenje ukrajinske krize i još jednom pozvao Rusiju da se konstruktivno angažuje u tom cilju.

Bonus video: