Asanž: Google je privatna NSA

Šmit je rekao da je "Džulijan paranoičan", da Google nije nikada sarađivao sa NSA i da se uostalom ta kompanija žestoko borila protiv onoga što je NSA radila
0 komentar(a)
Džulijan Asanž, Foto: Beta/AP
Džulijan Asanž, Foto: Beta/AP
Ažurirano: 25.09.2014. 15:22h

Džulijan Asanž, osnivač sajta Vikiliks na kom je 2010. objavio veliki broj povjerljivih diplomatskih i vojnih dokumenata vlada širom svijeta, a najviše američkih, okarakterisao je internet pretraživača Google kao privatnu američku Nacionalnu bezbjednosnu službu (NSA).

Asanž je ovo rekao na konferenciji za štampu u ambasadi Ekvadora u Londonu, koja mu je prije dve godine pružila azil, a organizovana je povodom izlaska knjige o njegovom susretu s bivšim izvršnim direktorom Google-a Erikom Šmitom, objavio je danas sajt phonandroid.com.

I dok Šmit promoviše svoju knjigu gdje se ističe korist od "rata" između Apple-aa i Google-a, Asanž promoviše svoju "Kada se Google sreo sa Vikiliksom".

Direktna aluzija je napravljena nakon skandala koji je prošle godine pogodio NSA kada je Edvard Snouden, koji je radio za NSA, objelodanio podatke o internet špijuniranju koje sprovodi američka vlada.

Asanž je na konferenciji za novinare rekao da je Google uspostavio veze s američkom vladom i vojskom, a da su proizvod toga osobe koje koriste Google.

On je napravio paralelu između prikupljanja podataka koje čini Google u marketinške svrhe i strategije NSA da prikupi što je više moguće informacija.

Šmit je prije dva dana na najavu izlaska Asanžove knjige rekao da je "Džulijan paranoičan", da Google nije nikada sarađivao sa NSA i da se uostalom ta kompanija žestoko borila protiv onoga što je NSA radila.

"Uzeli smo sve naše podatke, razmijenjene informacije i potpuno smo ih šifrovali da ih niko ne bi imao, a prije svega vlada," naveo je Šmit.

Asanž je 2006. godine pokrenuo sajt Vikiliks na kom je 2010. objavio veliki broj povjerljivih diplomatskih i vojnih dokumenata vlada širom svijeta, a najviše američkih.

Azil od Ekvarodora Asanž je zatražio u junu 2012. godine, poslije iscrpljujuće borbe pred britanskim sudovima da izbjegne izručenje Švedskoj koja ga traži zbog navodnog silovanja.

Izručenje Asanža traže i SAD, koje smatraju da je objavljivanjem tajni o američkoj politici i diplomatiji nanijeta šteta američkoj nacionalnoj bezbjednosti, zbog čega Asanž strahuje da bi Švedska mogla da ga preda SAD.

Bonus video: