Iračke snage povratile sela od Islamske države

Za Bagdad je glavni cilj da povrati Mosul, rekao je početkom nedjelje irački ministar spoljnih poslova Ibrahim Al-Džafari i dodao da vjeruje da to neće biti mnogo teško ostvariti uz oružane operacije koje se vode
0 komentar(a)
Sa obuke kurdskih snaga, Foto: Reuters
Sa obuke kurdskih snaga, Foto: Reuters
Ažurirano: 20.09.2014. 14:28h

Kurdske i savezne snage Iraka, uz podršku američkih vazdušnih udara, povratili su nekoliko sela od džihadista Islamske države, naveli su irački zvaničnici.

Zvaničnici su ukazali da će vraćanje Mosula, drugog po veličini grada u Iraku, biti mnogo teži vojni izazov.

"Uslovi za kretanje u bitku na Mosul za sada nisu dobri", rekao je za Frans pres Rouč Nuvri Šavejs, koji komanduje kurdskim snagama u zoni Al Kazer, oko trideset kilometara sjeverno od Mosula.

"Jasno je da je odnos snaga u korist neprijatelja", dodao je on.

Za Bagdad je glavni cilj da povrati Mosul, rekao je početkom nedjelje irački ministar spoljnih poslova Ibrahim Al-Džafari i dodao da vjeruje da to neće biti mnogo teško ostvariti uz oružane operacije koje se vode.

Stručnjak u Centru za međunarodne strateške studije Antoni Kordsman ocijenio je da će povraćaj Mosula biti najmanje pitanje mjeseci.

Ekstremisti Islamske države zauzeli su Mosul 10. juna, dan pošto su krenuli u ofanzivu u kojoj su zauzeli cijele djelove sjevernog i zapadnog dijela zemlje, skoro bez ikakvog otpora od iračke vojske.

Mosul je dio kalifata koji su pripadnici Islamske države proglasili na teritoriji pod njihovom kontrolom u Iraku i u susjednoj Siriji.

Posljednjih nedjelja vodi se kontraofanziva u kojoj su snage koje se bore protiv ekstremista ostvarile male pomake, posebno u vraćanju brane kod Mosula krajem avgusta zahvaljujući američkim vazdušnim udarima.

Kurdi su ove nedjelje takođe povratili sedam sela na ulazu u ravnicu Niniv, koja ide do Mosula. Ali između njih i drugog po veličini iračkog grada još se nalaze gradovi Bartala i Karakoš, koji su pod kontrolom Islamske države.

Južnije iračke snage su bezuspješno pokušale više puta da povrate grad Tikrit, i bore se da spasu grad Duluiju, grad srednje veličine 80 kilometara sjeverno od Bagdada. Oni su angažovani u tim borbama i nemaju kapaciteta da krenu na Mosul.

Šavajs, koji je upravo imenovan za ministra finansija nove iračke vlade, rekao je da je potrebna prava saradnja međunarodne zajednice i redovna vojna pomoć i oprema, kao i oružje i municija da bi mogli da krenu na Mosul.

Nekoliko zemalja počelo je da isporučuje oružje kurdskim borcima i poslali su svoje instruktore da ih obučavaju. Blizu Mosula juče je Francuska izvela prve vazdušne udare na Irak, da unište jedno logističko skladište Islamske države.

Jedan od najhitnijih ciljeva SAD sada je da ponovo mobilizuju i ojačaju iračku vojsku, koja je pozvana da igra centralnu ulogu u vraćanju kontrole nad Mosulom, što treba da sprovedu kopnene trupe.

U Mosulu, većinski sunitskom gradu, džihadisti imaju i podršku dijela stanovništva.

Nepoznanica je kako će reagovati stanovništvo Mosula ako bi se krenulo u veliku operaciju izbacivanja ekstremista iz tog grada, i vojni stratezi to sada proučavaju.

U slučaju napada na ekstremiste u Mosulu moguće je da bude i civilnih žrtava što bi ekstremisti mogli da iskoriste kao propagandu protiv državnih i međunarodnih snaga, ocjenjuje britanski general u penziji Ben Beri, vojni stručnjak u Međunarodnom institutu za strateške studije (IISS).

Takođe se strahuje da bi pripadnici Islamske države mogli da koriste civile kao živi štit.

Bonus video: