Kako će izbori uticati na politiku SAD: Iran, Rusija, Kina, Sjeverna Koreja...

Spoljna politika je oblast kojoj Tramp pristupa veoma lično, ponekad otuđujući saveznike, dok je za tradicionalne rivale ili neprijatelje neumjesno predusretljiv
55 pregleda 0 komentar(a)
Izbori SAD, Foto: Beta-AP
Izbori SAD, Foto: Beta-AP
Ažurirano: 08.11.2018. 12:51h

Demokrate će iskoristiti većinu u Predstavničkom domu da preinače pristup nemiješanja u spoljnu politiku američkom predsjedniku Donaldu Trampu, koji spočitavaju republikancima, i da traže oštriji odnos prema Rusiji, Saudijskoj Arabiji i Sjevernoj Koreji.

Spoljna politika je oblast kojoj Tramp pristupa veoma lično, ponekad otuđujući saveznike, dok je za tradicionalne rivale ili neprijatelje neumjesno predusretljiv.

Član Predstavničkog doma Eliot Endžel, koji će predvoditi spoljnopolitički odbor tog doma, rekao je da će oni možda tražiti i odobrenje Kongresa za upotrebu vojne sile u mjestima poput Iraka i Sirije. Međutim, povodom nekih vrućih tema poput Kine i Irana, priznao je da malo toga mogu učiniti da promijene status kvo.

„Ne mislim da bi trebalo da osporavamo nešto samo zato što ga je predložila administracija, ali mislim da imamo obavezu da razmatramo politiku i vršimo nadzor“, rekao je Endžel za Rojters.

S obzirom na to da i dalje moraju sarađivati sa Senatom oko usvajanja bilo kog zakona, najveći uticaj demokratske većine biće nadzor, mogućnost da organizuju saslušanja i, u slučaju potrebe, da pozivaju svjedoke, jer predvode odbore poput spoljnopolitičkog, kao i onog za oružane službe i obavještajna pitanja.

Kako demokrate vide Rusiju?

Demokrate planiraju istrage povezane sa Rusijom, poput mogućih poslovnih veza i sukoba interesa između Trampa i Rusije.

Predstavnički dom će tražiti da se Rusija kazni zbog miješanja u američke izbore i aktivnosti poput agresije u Ukrajini i umiješanosti u sirijski građanski rat. Dom će tražiti dodatne sankcije, uključujući one koje ciljaju ruski suvereni dug. Članovi Kongresa su, takođe, obećali da će pojačati pritisak za dobijanje informacija o Trampovom samitu prošlog ljeta sa ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom. Bijela kuća je objavila vrlo malo detalja o tom susretu.

„Apsurdno je da je održan sastanak na tako visokom nivou a da se Kongres drži u neznanju u vezi sa tim“, rekao je Endžel.

Hoće li Hašogijevo ubistvo uticati na veze sa Saudijcima?

Pometnja oko ubistva novinara Džamala Hašogija u saudijskom konzulatu u Istanbulu je pojačalo frustracije poslanika zbog Saudijske Arabije povodom rata u Jemenu i ljudskih prava.

Predstavnički dom predvođen demokratama će glasati za zakon o blokadi vojnih sporazuma sa Rijadom, otežati dobijanje odobrenja Kongresa za sporazum o nuklearnoj energiji i razmotri mjere za ukidanje američke podrške kampanji u Jemenu.

Zar demokrate ne žele mir sa Sjevernom Korejom?

Demokrate kažu da su riješene da dobiju više informacija o susretima Trampa i državnog sekretara Majka Pompea sa sjevernokorejskim liderom Kim Džong unom, zabrinuti da je Tramp toliko voljan da postigne „veliki sporazum“ koji bi Kimu dao previše.

Endžel i druge demokrate planiraju da pozovu zvaničnike administracije da o statusu pregovora svjedoče javno i iza zatvorenih vrata. Oni, međutim, ne žele da se protumči da petljaju sa diplomatijom i načinima za sprečavanje nuklearnog rata.

Mogu li demokrate promijeniti politiku prema Kini?

Demokrate će održavati više saslušanja i tražiti dodatne brifinge, ali su kritike na račun Kine do sada prelazile stranačke linije i na tom polju se ne očekuju bitnije promjene. Istaknute demokrate su se pridružile republikancima u podražvanju mjera za obračun sa Kinom, poput zakona koji tehnologiju i telefone ZTE i Huavei smatraju velikim prijetnjama sajber bezbjednosti.

Međutim, Endžel i ostali su priznali da je Kina potrebna kao parter, posebno u odnosima sa Sjevernom Korejom.Poput republikanaca, demokrate su podijeljene prema Trampovom trgovinskom ratu sa Kinom.

Mogu li demokrate oživjeti iranski nuklearni sporazum?

Demokrate je razbijesnilo Trampovo povlačenje iz međunarodnog sporazuma sa Iranom koji je administracija Baraka Obame postigla 2015. Međutim, malo toga mogu učiniti da promijene tu politiku dok su republikanci u Bijeloj kući.

Poslanici takođe paze da ne djeluju previše naklonjeni Iranu, posebno imajući u vidu neprijateljstvo Izraela prema Teheranu. Izraelski premijer Benjamin Netanjahu tijesno sarađuje sa republikancima, ali su jake veze sa Izraelom i dalje prioritet obiju stranaka.

Endžel je među demokratama koji su se usprotivili sporazumu sa Iranom, ali je rekao da bi Tramp trebalo da tješnje sarađuje sa važnim saveznicima poput članica Evropske unije oko tog i ostalih pitanja.

„Mislim da bi trebalo da popravimo štetu koja je nanesena našim savezima.“

Evropljani zvanično uzdržani, Kremlj smatra da ne može gore

Mada su samo rijetki evropski političari to otvoreno kazali, većina njih u Berlinu, Parizu i Briselu se nadala da će američki birači na izborima u utorak jasno staviti do znanja da se ne slažu sa Trampovom politikom i primorati ga da promijeni pravac.

Juče nije bilo zvaničnih komentara evropskih institucija ni predsjednika Evropske komisije Žan Kloda Junkera na ishod izbora u SAD. Međutim, pojedini zvaničnici su na društvenim mrežama pozdravili uspjeh demokrata u Predstavničkom domu i to protumačili kao dokaz predstojećih promjena.

„Insipirisan biračima u SAD koji su izabrali nadu a ne strah, civilizovanost a ne nepristojnost, inkluziju a ne rasizam, jednakost a ne diskriminaciju”, objavio je na Tviteru Frans Timermans, bivši holandski šef diplokmatije i zamjenik predsjednika Evropske komisije.

„Oni su stali u odbranu svojih vrijednosti. I mi ćemo”, napisao je Timermans.

U Evropi je u toku kampanja za izbore za Evropski parlament, koji se održavaju u maju, na kojima Timermans predvodi lijevi centar.

Bivši francuski ministar finansija, Pjer Moskovici koji je u EK na čelu sektora za ekonomska pitanja, takođe je na Tviteru objavio ironični komentar o Trampu, koji je ranije juče objavio tvit da su izbori „izuzetan uspjeh”.

„Demokrate su prvi put poslije osam godine osvojile većinu u Predstavničkom domu uprkos žestokim manipulacijama republikanaca”, napisao je Pjer Moskovici. „Donald Tramp je u pravu: Izuzetan uspjeh večeras”.

Međutim, Rojters navodi da ishod izbora, ipak, nije proizveo „plavi talas” kojem su se nadali u Evropi. Republikanci su ojačali većinu u Senatu, koji tradicionalno igra najveću ulogu u spoljnoj politici.

U Moskvi smatraju da ishod izbora neće naškoditi odnosima Rusije i SAD jer su već ionako loši.

„Bilo bi teško da se taj odnos još pogorša”, rekao je portparol Kremlja Dmitrij Peskov. On je odbio da komentariše nagovještaje da će to što su demokrate osvojile većinu u Predstavničkom domu, otežati Trampu da poboljša odnose s Rusijom.

„Sa priličnom sigurnošću možemo reći da ne naziremo na vidiku nikakve svijetle tačke za normalizaciju rusko-američkih odnosa. To međutim ne znači da ne želimo dijalog”, kazao je Peskov. „Da li je gore ili bolje, to je na Amerikancima da odluče. Mi nemamo ni najmanju želju da se miješamo”, rekao je Peskov.

On je dodao da predsjednik Rusije Vladimir Putin i Tramp treba da nastave da razgovaraju.

Bonus video: