"Djevojčica u zelenoj haljini" i dalje ima noćne more

Tarana ima ožiljke na nogama i rukama i hramlje dok hoda, a njena četvorogodišnja sestrica ima stravične ožiljke na stomaku
0 komentar(a)
Tarana Akbari, Foto: Frans pres
Tarana Akbari, Foto: Frans pres
Ažurirano: 17.04.2012. 17:23h

"Djevojčica u zelenoj haljini", čiji je lik postao poznat širom svijeta pošto je snimljena neposredno poslije napada bombaša samoubice u Kabulu, i danas ima noćne more.

Autor fotografije, Masud Hoseini iz AFP-a je za taj snimak dobio ovogodišnju Pulicerovu nagradu.

Tarana Akbari (11) više ne oblači svoju najlepšu haljinicu, umrljanu krvlju nje i njenih rođaka koji su bili među 70 ubijenih u napadu 6. decembra 2011. na hram u glavnom gradu Avganistana, i često plače kada se sjeti tog stravičnog događaja.

Ipak, danas se, tokom intervjua koji je dala AFP-u u svom skromnom porodičnom domu, više puta osmjehnula, grleći svoju mlađu sestru.

Obje djevojčice su bile ranjene u eksploziji. Tarana ima ožiljke na nogama i rukama i hramlje dok hoda, a njena četvorogodišnja sestrica ima stravične ožiljke na stomaku.

To što je njena fotografija objavljena na naslovnim stranama listova širom sveta ne znači joj mnogo, kaže Tarana, uz stidljiv smiješak.

Kada je vidjela fotografiju, pomislila je: "Kako li sam preživjela? Gledam u sva ta tijela oko sebe, a samo ja sam živa."

I dalje je, i u snu i na javi, ponekad progoni krvavi prizor, ali Tarana kaže da se sada osjeća bolje.

Sedam članova porodice Akbari živi u dvosobnoj kućici. U uglu jedne sobe nalazi se televizor, ali Tarana kaže da joj ono što vidi u vijestima nimalo ne pomaže da se oporavi.

Grupa talibana, među kojima je bilo bombaša samoubica, izvela je u nedjelju napad iz automatskog oružja u Kabulu, koji je trajao 18 sati prije nego što su ektremisti pobijeni.

"To me je ponovo uplašilo", rekla je Tarana. "Nisam srećna jer moja porodica je uništena u eksploziji bombe."

Od 17 žena i djece iz Taranine porodice koji su bili u hramu na proslavi šiitskog praznika Ašure, poginulo je njih sedmoro, među kojima Taranin sedmogodišnji brat Šoaib.

Tarana ne ide u školu zbog jakih bolova i vrijeme provodi igrajući se sa sestrama u trošnoj kućici i blatnjavom dvorištu

O bombašima samoubicama i onima koji ih šalju na zadatke, Tarana kaže: "Učinili su lošu stvar. Nije trebalo to da urade."

Tarana ne ide u školu zbog jakih bolova i vrijeme provodi igrajući se sa sestrama u trošnoj kućici i blatnjavom dvorištu, ali se nada da će joj biti bolje i da će ponovo moći da pohađa časove. Omiljeni predmet joj je lokalni jezik Dari.

Kad poraste, voljela bi da bude učiteljica.

Fotograf Agencije Frans pres Masud Hoseini dobio je Pulicerovu nagradu za najbolju fotografiju "uplakane i prestrašene djevojčice poslije samoubilačkog bombaškog napada na hram u Kabulu", naveo je odbor za dodjelu nagrada.

Bonus video: