Dok rade stoje i po 10 sati, ne smiju da pričaju, a jedu nakon smjene

Stotine hiljada radnika u ogromnim fabrikama u Kini, za poznate marke kao što su „Nintendo“, „Intel“ ili „Epl“, montiraju mobilne telefone, MP3 plejere ili kompjutere
0 komentar(a)
radnik u šahti, Foto: Rojters
radnik u šahti, Foto: Rojters
Ažurirano: 11.05.2011. 07:42h

Gotovo da svi znaju za „Ajfon“ firme „Epl“, ali, malo ljudi zna da mobilne telefone ne montira „Epl“, nego tajvanska firma „Fokskon“, koja je već godinama na meti kritike zbog nehumanih uslova rada.

„Fokskon“ je jedan od najvećih proizvođača elektronike i djelova za kompjutere na svijetu.

Stotine hiljada radnika u ogromnim fabrikama u Kini, za poznate marke kao što su „Nintendo“, „Intel“ ili „Epl“, montiraju mobilne telefone, MP3 plejere ili kompjutere.

Već godinama je „Fokskon“ na meti kritike zbog nehumanih uslova rada.

Koliko je loš tretman radnika pokazuju rezultati istraživanja organizacije „Sakom“ iz Honkonga, koja se zalaže za prava radnika.

Ako ne ostvare proizvodne ciljeve, oni moraju da se odreknu obroka i mogu da jedu tek kada se završi smjena.

Prema rečima Debija Čana iz „Sakoma", radnici moraju da ostvare vrlo ambiciozne ciljeve.

„Ako ne ostvare proizvodne ciljeve, oni moraju da se odreknu obroka i mogu da jedu tek kada se završi smjena“, izjavio je on za njemački državni radio „Dojče vele".

I zaštita na radu je, prema ocjeni „Sakoma“, nedovoljna.

Mnogi intervjuisani radnici bili su u kontaktu sa hemikalijama i imaju osip po koži, kaže Čan.

Nema adekvatnog treninga osoblja. Umjesto toga, novi radnici bivaju podvrgnuti besmislenom „vojnom treningu“, a za vreme rada vlada atmosfera zastrašivanja.

„Čim radnik napravi neku malu grešku ili prekrši pravila fabrike, bude kažnjen. Neki moraju u pismu svojim pretpostavljenima da priznaju grešku. Ako se greška ponovi, radnik pismo mora da glasno čita ispred stotinu radnika. To je odista taktika zastrašivanja zaposlenih“, kaže Debi Čan.

I šefovi se nalaze pod jakim pritiskom.

Njih kažnjavaju zbog grešaka njihovih radnika ili asistenata.

„Ne smiju da pričaju i sve vreme moraju da stoje. Stoje na poslu po 10 sati na dan, a onda opet stoje dok čekaju autobus ili u redu za hranu", objašnjava Debi Čen.

„Ne smiju da pričaju i sve vreme moraju da stoje. Stoje na poslu po 10 sati na dan, a onda opet stoje dok čekaju autobus ili u redu za hranu. Mnogi ispitani radnici kažu da stoje i po 14 sati dnevno“, objašnjava Debi Čan.

Prošle godine je zbog nehumanih uslova, najmanje 13 kineskih radnika izvršilo samoubistvo.

„Fokskon“ je, u međuvremenu, povećao plate i nudi socijalno savjetovanje zaposlenima.

Bonus video: