Sirene se oglasile širom Izraela povodom Dana sjećanja na holokaust

Zato su ove godine Izraelci na prodoran zvuk sirene stali mirno u svojim sobama i na balkonima
583 pregleda 0 komentar(a)
Ilustracija, Foto: Shutterstock, Shutterstock
Ilustracija, Foto: Shutterstock, Shutterstock
Ažurirano: 21.04.2020. 10:23h

Sirene su se danas oglasile širom Izraela tačno u 10 sati po lokalnom vremenu u znak sjećanja na žrtve holokausta i označile početak ceremonija povodom Dana sjećanja u sjenci pandemije koronavirusa.

Na zvuk sirena uobičajeno je da na dva minuta pješaci zastanu na ulicama, autobusi, kamioni i automobili se zaustave, a vozači izađu iz vozila i stanu pored puta pognutih glava. Ove godine međutim ulice su bile skoro prazne, kafei i restorani koji se zatvaraju na ovaj dan, davno su zatvoreni zbog zaraze.

U Izraelu su uvedena mnogobrojna ograničenja kako bi se zaustavilo širenje virusa od koga je preminulo više od 180 ljudi, a četvrtina zemlje je prestala da radi.

Zato su ove godine Izraelci na prodoran zvuk sirene stali mirno u svojim sobama i na balkonima. Dan sjećanja na holokaust je jedan od najtužnijih dana u izraelskom kalendaru.

Preživjeli prisustvuju ceremonijama sjećanja, pričaju šta su doživjeli mladim ljudima i učestvuju u komemorativnim marševima u bivšim koncentracionim logorima širom Evrope. Umjesto toga usled krize nastale zbog zaraze preživjeli su ostali u svojm stanovima i domovima za stare.

Centralna ceremonija kojoj obično prisustvuju hiljade ljudi u Memorijalnom centru Jad Vašema je unaprijed snimljena bez publike i sinoć je emitovan snimak. Muzej u Jad Vašemu je zatvoren zbog ograničenja javnih okupljanja, pa su izložbe prikazane "onlajn".

Uz Jad Vašem institucije, počev od izraelskog parlamenta, Kneseta i Memorijalnog muzeja holokausta SAD dogadjaje povodom Dana sjećanja prenose takođe "onlajn", navodi AP.

Izraelska ambasada u Berlinu organizovala je ceremoniju na hebrejskom i englekom uz molitvu za mrtve.

Imajući u vidu da pandemija posebno pogađa starije stanovnike Izraela i preživjele u holokaustu oni su se našli možda u sličnoj situaciji kao u Drugom svjetskom ratu, sami i u strahu od nepoznatog.

Nekima je trenutna izolacija i utisak opasnosti podstakao sjećanja na ratno iskustvo.

Drugi međutim odbacuju svako poređenje patnji u vreme Drugog svetskog rata kada su nacisti i njihovi saradnici ubli 6 miliona Jevreja.

Oko 180.000 preživelih u holokaustu danas živi u Izraelu, a otprilike još isto toliko njih širom sveta.

Prva izraelska žrtva korona virsa bio je čovjek koji je pobegao od nacista u Drugom svjetskom ratu, a najmanje pola preminulih od 14 korisnika zaraženog doma za stare u gradu Berševi na jugu Izraela bili su preživjeli u holokastu.

Jad Vašem je pozvao javnost da kod kuća učestvuje u ceremoniji čitanja imena žrtava holokausta snimljenoj na video.

"Iako su okolnosti ove godine jedinstvene poruka je ista. Nikada nećemo zaboraviti njihova imena", rekao je predsjednik Jad Vašema Avner Šalev.

Bonus video: