Lijek protiv kovida-19 stigao u Izrael, većina pacijenata ga odbija

Od 23. septembra ga prepisuju i organizacije za zdravstvenu zaštitu

2883 pregleda 3 komentar(a)
Ilustracija, Foto: Reuters
Ilustracija, Foto: Reuters

Mnogi visokorizični pacijenti u Izraelu oboljeli od kovida-19 odbili su da prime lijek Regeneron koji spasava živote, otkako je 23. septembra počeo da se prepisuje u domovima zdravlja.

Izraelski mediji navode da niko u izraelskom zdravstvenom sistemu nije predvidio takav scenario i lijek je primilo do sada samo 256 pacijenata.

Lijek staje 1.500 dolara po pacijentu, daje se intravenozno i sudeći po studijama značajno smanjuje rizik od ozbiljnog oboljenja ako se da u roku od 72 sata od zaražavanja.

O tom medikamentu se uveliko pisalo prošle godine kada je dat bivšem predsjedniku SAD Donaldu Trampu, pošto je obolio od kovida-19.

Mjesec dana kasnije Federalna agencija za ljekove (FDA) u SAD ga je odobrila za hitnu upotrebu.

Sve donedavno lijek su dobijali uglavnom pacijenti na bolničkom liječenju i korisnici domova za starije, a od 23. septembra ga prepisuju i organizacije za zdravstvenu zaštitu.

Ministarstvo zdravlja je skup lijek smatralo dragocjenim i brinulo se da će ga puno pacijenata tražiti, pogotovo onih koji ne odgovaraju kriterijumima.

Generalni direktor ministrstva zdravlja Nahman Aš tražio je, zahtijevao da se odrede jasno definisani kriterijumi da bi se znalo ko može da primi Regeneron i da se profesionalni odbori obrazuju u svakom zdravstvenom fondu i razmatraju zahtjevi pacijenata koji ne ispunjavaju sve što se traži.

Aš je lijek označio nacionalnim dobrom i upozorio da se svi koraci moraju preduzeti kako bi se između ostalog spriječilo da se lijek prepisuje onima koji ne ispunjavaju kriterijume.

Ti kriterijumi su zasnovani na starosti pacijenta, broju hospitalizacija tokom tri godine, statusu vakcinacije, hroničnim bolestima, poput oboljenja bubrega, dijabetesa, bolesti srca, a uzima se u obzir i da li su pušači ili pate od imunosupresije.

Zdravstvene ustanove su se pripremile za brzo davanje lijeka, a angažovani su i medicinski timovi izraelske vojske kako bi mogli da ga primaju pacijenti koji leže kod kuće.

Ispostavilo se međutim da je potražnja vrlo mala, pa su se domovi zdravlja našli u situaciji da apeluju na pacijente da ga prime.

Čitav proces u kući pacijenta, uključujući infuziju koja traje 20 minuta i posmatranje nakon toga, završava se za sat i po do dva.

Ljekari su se na svoje iznenađenje uvidjeli da značajan broj oboljelih odbija da primi lijek, uključujući mnoge nevakcinisane za koje se smatra da su pod većim rizokom da teško obole.

Lijek odbijaju i oni čije stanje nije loše, koji se osjećaju dobro i ne smatraju da su u opasnosti.

Doktor Doron Necer kaže da je to ljudski i razumljivo, ali i kod tih pacijenata postoji rizik od 20 do 25 odsto da teško obole. Ljekari ih međutim ne mogu ubijediti da uzmu lijek.

Ima i onih koji pristanu da im se lijek prepiše i zakažu prijem, a posle odustanu u posljednjem trenutku posle konsultacija sa prijateljima i porodicom.

Za sada je broj Izraelaca koji odbijaju lijek četiri puta veći od broja pacijenata koja ga primaju i nema potrebe da se štedi, pokazuju podaci pojedinih zdravstvenih fondova u Izraelu.

Otkako je lijek odobren studija objavljena u Medicinskom žurnalu Nove Engleske je pokazala da je efikasnost 81 odsto u sprečavanju simptomatske bolesti i 66 odsto u sprečavanju zaražavanja onih koji žive sa pacijentom.

Uz to simptomi kod zaraženih traju upola kraće u poređenju sa onima koji nisu primili lijek, prenijeli su izraelski mediji.

Bonus video: