Cilj je da se sleti na Mjesec do 2030: Najmlađa kineska posada krenula prema svemirskoj stanici

Čajna dejli je javio da je njihova prosječna starost 38 godina

6001 pregleda 0 komentar(a)
Raketa-nosač Long March-2F, koja nosi svemirski brod Šendžu-17, poleće iz centra za lansiranje satelita Jiukuan, Foto: Reuters
Raketa-nosač Long March-2F, koja nosi svemirski brod Šendžu-17, poleće iz centra za lansiranje satelita Jiukuan, Foto: Reuters

Kina je danas poslala najmlađu posadu na svoju svemirsku stanicu u orbiti, u okviru nastojanja da njeni astronauti slete na Mjesec prije 2030. godine.

Letjelica Šendžu 17 poletjela je iz satelitskog lansirnog centra Džijukvan na obodu pustinje Gobi u sjeverozapadnoj Kini na raketi Long Marč 2-F u 11.14 po lokalnom vremenu (5.14 po srednjeevropskom vremenu).

Prema kineskoj svemirskoj agenciji prosječna starost tročlane posade je najmanja od kada je počela misija izgradnje svemirske stanice, javila je ranije kineska državna televizija CCTV. Čajna dejli je javio da je njihova prosječna starost 38 godina.

Peking sprovodi plan o slanju astronauta na Mesec do 2030. godine takmičeći se sa Amerikancima. To pokazuje nadmetanje dvije najveće svjetske ekonomije u oblasti tehnologije, vojske i diplomatije, navodi AP.

Tročlani tim Tang Hongbo, Tang Šengdžije i Džijang Sinlin će zamijeniti posadu koja boravi na svemirskoj stanici šest mjeseci. Tang je veteran koji je 2021. vodio svemirsku misiju tri mjeseca.

Nova posada će sprovoditi eksperimente u svemirskoj medicini, svemirskoj tehnologiji i drugim oblastima tokom misije i pomoći će da se postavi i održava oprema unutar i izvan stanice, navela je kineska agencija.

Agencija je juče takođe objavila da planira da pošalje novi teleskop koji će posmatrati univerzum. CCTV javio je da će teleskop omogućiti preglede i mapiranje neba.

Kina istražuje kretanje zvijezda i planeta hiljadama godina a u moderna vremena nastoji da postane vodeća u istraživanju svemira i u nauci o svemiru.

Kina je sagradila sopstvenu stanicu kada je isključena sa Međunarodne svemirske stanice, uglavnom zbog zabrinutosti SAD da bi kineska vojska mogla da preuzme kontrolu nad tim programom.

Prva kineska svemirska misija sa posadom 2003. označila je Kinu kao treću zemlju poslije Sovjetskog Saveza i SAD koja je poslala čovjeka u svemir koristeći sopstvene resurse.

Bonus video: