Brod koji navodno prevozi eksploziv za Izrael usidren kod Malte

Brod MV Katrin, koji od 21. jula plovi od Vijetnama prema Evropi skoro mjesec dana je predmet raznih kontroverzi, posebno nakon reakcija zvaničnika Namibije, Portugala, međunarodnih organizacija i aktivista i to zbog tereta koji prevozi i njegove moguće konačne destinacije - Izraela

11378 pregleda 1 komentar(a)
Ilustracija, Foto: Shutterstock
Ilustracija, Foto: Shutterstock

Teretni brod Katrin, za koji međunarodna nevladina organizacija Amnesti Internešnl vjeruje da, između ostalog, prevozi eksploziv za Izrael usidren je od 7. oktobra na otvorenom moru u neposrednoj blizini Malte.

Za sada nema najava koja je njegova sledeća destinacija.

Brod je prethodno tri dana boravio u Jadranskom moru, kad je iz kancelarije premijera Slovenije Roberta Goloba za Radio Slobodna Evropa (RSE) potvrđeno kako bi trebalo da stigne u Luku Kopar da istovari robu namijenjenu zemljama Evropske unije (EU).

"Luka Kopar je ulazna tačka. To znači da teret nastavlja put prema odredištima u EU", navedeno je 3. oktobra iz Ureda predsjednika Vlade Slovenije.

Brod MV Katrin, koji od 21. jula plovi od Vijetnama prema Evropi skoro mjesec dana je predmet raznih kontroverzi, posebno nakon reakcija zvaničnika Namibije, Portugala, međunarodnih organizacija i aktivista i to zbog tereta koji prevozi i njegove moguće konačne destinacije - Izraela.

Amnesti Internešnal i UN su pozvali sve države da ne dopuste brodu da uplovi u njihove luke, "s obzirom na jasan rizik da bi takav teret doprinio počinjenju mogućih ratnih zločina u Gazi".

Na putu broda Katrin, koji je donedavno plovio pod portugalskom zastavom, do sada su se našle Namibija, Portugal, Malta, te Jadransko more.

Namibija je krajem avgusta zabranila usidrenje Katrin u teritorijalnim vodama te države.

Dokument, koji je RSE dobio od crnogorskih aktivista koji su se protivili da Katrin uplovi u Luku Bar, pokazuje da su vlasti Namibije zabranile brodu da pristane u Luku Walvis Bay u avgustu ove godine.

U istom dokumentu se navodi da je natovaren sa 60 kontejnera trinitrotoluena i osam kontejnera heksogen eksploziva, od kojih je jedan namijenjen Izraelu.

RSE nije mogao da nezavisno potvrdi informaciju kome je namijenjen teret broda Katrin niti kako je planirana njegova dalja distribucija.

U međuvremenu, vlasti Portugala su pokrenule istragu o slučaju prevoza eksploziva, a brod Katrin je zatražio nepovratno uklanjanje zastave ove zemlje, javio je državni medij Portugala, citirajući službeni izvor Vlade.

"Brodovlasnik je u petak, 27. septembra, formalno i nepovratno zatražio poništenje registracije na Madeiri, stoga je zatražio uklanjanje portugalske zastave", rekao je isti izvor.

Portugalski medij navodi da brod prevozi eksplozivni materijal namijenjen proizvođačima oružja u Izraelu, Poljskoj i Slovačkoj.

Amnesti Internešnal je 1. oktobra pozvao Crnu Goru i Sloveniju da spriječe pristajanje broda u njihove luke.

"Smrtonosni teret za koji se vjeruje da se nalazi na brodu MV Katrin ne smije stići u Izrael, jer postoji jasan rizik da bi takav teret doprinio počinjenju ratnih zločina nad palestinskim civilima", rečeno je iz ove organizacije.

Taja Premk iz slovenskog ogranka Amnesti internešnala reklaje za RSE 4. oktobra da "međunarodno humanitarno pravo zabranjuje svim državama prenos oružja strana u oružanom sukobu, kada postoji jasan rizik da bi to doprinijelo počinjenju ratnih zločina ili drugih teških kršenja međunarodnog humanitarnog prava".

Brod Katrin u vlasništvu je njemačke kompanije Lubeca Marine Germany Gmbh & Co Kg.

Iz kompanije su za RSE u kratkom telefonskom razgovoru rekli da ne žele da komentarišu ništa u vezi s brodom Katrin.

Bonus video: