Pobunjenici imali prećutnu podršku Turske

Sirijske opozicione pobunjeničke grupe su strpljivo čekale savršeni trenutak da napadnu režim Bašara al Asada, ali je brzina kojom su ostvarili uspjeh premašila njihova očekivanja

18974 pregleda 65 reakcija 9 komentar(a)
Uniforma pripadnika sirijske vojske na žici ispred zloglasnog Sednaja zatvora, Foto: REUTERS
Uniforma pripadnika sirijske vojske na žici ispred zloglasnog Sednaja zatvora, Foto: REUTERS

Nakon 13 godina građanskog rata, sirijske opozicione milicije su osjetile priliku da oslabe vlast predsjednika Bašara al-Asada kada su, prije oko šest mjeseci, prenijeli Turskoj planove za veliku ofanzivu i smatrali da su dobili njeno prećutno odobrenje, kazala su dva izvora upoznata sa procesom planiranja.

Operacija, koja je pokrenuta prije nešto više od dvije nedjelje, postigla je iznenađujuće brz uspjeh u ostvarivanju svog početnog cilja - zauzimanja drugog po veličini sirijskog grada, Alepa. Od tamo, za nešto više od nedjelju dana, saveznici pobunjenika su stigli do Damaska i u nedjelju okončali pet decenija vladavine porodice Asad.

Munjeviti napredak oslanjao se na gotovo savršeno posložene okolnosti za snage koje se protive Asadu: njegova vojska bila je demoralizovana i iscrpljena; njegovi glavni saveznici, Iran i libanski Hezbolah, bili su ozbiljno oslabljeni sukobom sa Izraelom; a njegov drugi ključni vojni saveznik, Rusija, bila je ometena i gubila interesovanje.

Nema šanse da su pobunjenici mogli nastaviti sa planom, a da prethodno nijesu obavijestili Tursku, koja je bila glavni saveznik sirijske opozicije od samih početaka rata, tvrde izvori, jedan diplomata iz regiona i član sirijske opozicije.

foto: Rojters

Turska ima trupe na terenu u sjeverozapadnoj Siriji i pruža podršku nekim od pobunjenika koji su namjeravali da učestvuju, uključujući Sirijsku nacionalnu armiju (SNA) - mada je glavnu frakciju u savezu, Hajat Tarir al-Šam (HTS), označila kao terorističku organizacija.

Hrabri plan pobunjenika zapravo je ideja HTS-a i njegovog lidera Ahmada al-Šare, poznatijeg kao Abu Muhamed al-Golani, rekao je diplomata. Zbog njegovih bivših veza sa Al Kaidom, Golanija su Vašington, Evropa i Turska označile kao teroristu.

Međutim, tokom posljednje decenije, HTS, prethodno poznat kao Nusra front, pokušao je da ublaži svoj imidž, dok je vodio kvazi-državu na teritoriji oko Idliba, gdje je, kako stručnjaci kažu, naplaćivao poreze na komercijalne aktivnosti.

Vlada turskog predsjednika Tajipa Erdogana, koja je 2020. godine postigla dogovor s Rusijom o smanjenju sukoba u sjeverozapadnoj Siriji, dugo je bila protiv ovakve velike pobunjeničke ofanzive, plašeći se da bi mogla dovesti do novog talasa izbjeglica koje bi prešle njenu granicu.

Međutim, pobunjenici su primijetili pooštravanje stava Ankare prema Asadu početkom ove godine, rekli su izvori, nakon što je Asad odbio nove pokušaje Erdogana za političko rješavanje vojnog zastoja, koji je Siriju podijelio između režima i mnoštva pobunjeničkih grupa sa različitim stranim saveznicima.

Izvor sirijske opozicije rekao je da su pobunjenici Turskoj pokazali detalje planiranja, nakon što su pokušaji Ankare da angažuje Asada propali.

Poruka je bila: "Vaš način već godinama ne funkcioniše - pa probajte naš. Ne morate ništa da radite, samo nemojte da intervenišete."

Rojters nije mogao da utvrdi tačnu prirodu komunikacija. Hadi Al-Bahra, lider međunarodno priznate sirijske opozicije u inostranstvu, rekao je prošle nedjelje za Rojters da su HTS i SNA imali "ograničeno" zajedničko planiranje pred operaciju i dogovorili se da "ostvare saradnju, a ne da se sukobljavaju". Dodao je da je turska vojska bila svjesna šta oružane grupe rade i o čemu raspravljaju.

Hadi Al-Bahra, lider međunarodno priznate sirijske opozicije u inostranstvu
Hadi Al-Bahra, lider međunarodno priznate sirijske opozicije u inostranstvufoto: Reuters

Turski ministar spoljnih poslova Hakan Fidan, govoreći u Dohi u nedjelju, rekao je da Erdoganova nastojanja posljednjih mjeseci da dođe do dogovora sa Asadom nijesu uspjela i da je Turska "znala da se nešto sprema".

Međutim, turski zamjenik ministra spoljnih poslova, Nuh Jilmaz, rekao je na konferenciji o Bliskom istoku u Bahreinu u subotu da Ankara nije stajala iza ofanzive i nije dala svoj pristanak, naglasivši da je zabrinuta zbog nestabilnosti.

Turska ministarstva spoljnih poslova i odbrane nijesu direktno odgovorila na pitanja Rojtersa u vezi sa mogućim dogovorom HTS-a i Ankare o operaciji u Alepu. Na pitanja o tome koliko je Turska bila upoznata sa pripremama na frontu, turski zvaničnik je rekao da HTS "ne prima naređenja niti instrukcije od nas (i) ne koordinira svoje operacije sa nama".

Zvaničnik je dodao da "u tom smislu" ne bi bilo tačno reći da je operacija u Alepu izvedena uz odobrenje ili zeleno svijetlo Turske. Turska obavještajna agencija MIT nije odgovorila na zahtjev za komentar.

Pobunjenici su udarili kada je Asad bio najslabiji. Ometeni ratovima na drugim frontovima, njegovi vojni saveznici Rusija, Iran i libanski Hezbolah nisu uspjeli da mobilizuju odlučujuću vatrenu moć koja ga je održavala godinama. Sirijske slabe oružane snage nijesu mogle da pruže otpor. Izvor iz režima rekao je da su tenkovi i avioni ostali bez goriva zbog korupcije i pljačke - što je pokazatelj razmjera iscrpljenosti sirijske države.

Turska je ovdje najveći strani pobjednik. Erdogan se pokazao kao onaj koji je bio na pravoj - ili barem pobjedničkoj - strani istorije jer su njegovi posrednici u Siriji pobijedili, rekao je Birol Baškan

Moral u vojsci ozbiljno je opao u posljednje dvije godine, rekao je izvor koji je tražio anonimnost zbog straha od odmazde.

Eron Lund, saradnik u Century International, organizaciji koja se fokusira na Bliski istok, rekao je da je koalicija predvođena HTS-om bila jača i koherentnija od bilo koje prethodne pobunjeničke sile tokom rata, "i veliki dio toga je zasluga Abu Mohameda al-Golanija". Međutim, istakao je da je slabost režima bila odlučujući faktor.

"Nakon što su izgubili Alep na taj način, snage režima se nikada nijesu oporavile, a kako su pobunjenici napredovali, vojska Asada je postajala sve slabija", rekao je Lund.

Brzina pobunjeničkog napredovanja, sa padom Hame 5. decembra i Homsom koji je pao u nedjelju istovremeno kada su vladine snage izgubile Damask, premašila je očekivanja.

"Postojala je šansa, ali niko nije očekivao da će režim pasti ovako brzo. Svi su očekivali neku borbu", rekao je Basam al-Kuvatli, predsjednik Sirijske liberalne stranke, male opozicione grupe koja se nalazi van Sirije.

Jedan američki zvaničnik, koji je želio da ostane anoniman, rekao je da, mada je Vašington bio svjestan generalne podrške Turske pobunjenicima, SAD nijesu upoznate da je postojalo bilo kakvo prećutno tursko odobrenje za ofanzivu na Alep. Savjet za nacionalnu bezbjednost Bijele kuće nije odmah odgovorio na zahtjev za komentar o ulozi Turske.

Novoizabrani predsjednik SAD-a Donald Tramp u nedjelju je rekao da je Rusija napustila Asada, što je dovelo do njegovog pada, dodajući da Moskva nikada nije ni trebalo da ga štiti, a zatim je izgubila interes zbog rata u Ukrajini koji nikada nije trebalo da počne.

Izraelski premijer Benjamin Netanjahu u nedjelju je istakao ulogu svoje zemlje u slabljenju Hezbolaha, koji je, kako su izvori rekli za Rojters, svoje preostale trupe u Siriji povukao u subotu.

Izvori upoznati sa pozicioniranjem trupa Hezbolaha rekli su da je ova grupa, koju podržava Iran i koja je na početku rata podržavala Asada, već povukla mnoge svoje elitne borce iz Sirije tokom posljednje godine zbog podrške u sukobu sa Izraelom.

Izrael je nanio teške udarce Hezbolahu, naročito nakon što je pokrenuo ofanzivu u septembru, ubivši vođu grupe Hasana Nasralaha i mnoge njene komandante i borce.

Pobunjenička ofanziva u Siriji započela je istog dana kada je stupilo na snagu primirje u sukobu u Libanu 27. novembra. Izvori bliski Hezbolahu rekli su da grupa nije željela da se upušta u velike bitke u Siriji dok se fokusira na dugi put oporavka od teških udaraca.

Za pobunjenički savez, povlačenje Hezbolaha predstavlja vrijednu priliku. "Samo smo željeli fer borbu između nas i režima", rekao je izvor iz sirijske opozicije.

Pad Asada predstavlja veliki udarac iranskom uticaju na Bliskom istoku, koji se dogodio tako brzo nakon ubistva Nasralaha i štete koju je Izrael nanio Hezbolahu.

Turska, s druge strane, sada izgleda kao najmoćniji spoljnopolitički akter u Siriji, sa trupama na terenu i pristupom liderima pobunjenika.

Pored obezbjeđivanja povratka sirijskih izbjeglica, turski ciljevi uključuju ograničavanje moći sirijskih kurdskih grupa koje kontrolišu široke oblasti sjeveroistočne Sirije i koje podržavaju SAD. Ankara ih smatra teroristima.

U početku ofanzive pripadnici SNA, koje podržava Turska, zauzeli su velike djelove teritorije, uključujući grad Tel Refat, od kurdskih snaga koje podržava SAD. U nedjelju je turski bezbjednosni izvor rekao da su pobunjenici ušli u sjeverni grad Manbidž nakon što su ponovo potisnuli Kurde.

"Turska je ovdje najveći strani pobjednik. Erdogan se pokazao kao onaj koji je bio na pravoj - ili barem pobjedničkoj - strani istorije jer su njegovi posrednici u Siriji pobijedili", rekao je Birol Baškan, politikolog iz Turske i bivši nerezidentni naučnik na Institutu za Bliski istok.

Priredila: N. B.

Bonus video: