Vrhovni sud SAD podržao zakon o zabrani TikToka u Americi ako mreža ne bude prodata nekom izvan Kine

Liberalna sutkinja Sonja Sotomajor i konzervativni sudija Nil Gorsač imali su izvjesne rezerve u pogledu odluke devetočlanog sudskog vijeća koje su izložili u odvojenim mišljenjima, ali su se načelno složili sa svojim kolegama

6769 pregleda 3 komentar(a)
Korisnik TikToka ispred Vrhovnog suda SAD, Foto: Reuters
Korisnik TikToka ispred Vrhovnog suda SAD, Foto: Reuters

Vrhovni sud Sjedinjenih Američkih Država (SAD) danas je jednoglasno potvrdio važenje federalnog zakona kojim se TikTok zabranjuje na teritoriji Amerike ukoliko ga kineski osnivač ove društvene mreže, kompanija Bajtdens (ByteDance) ne proda nekom ko je izvan Kine.

TikTok ima 170 miliona korisnika u SAD. Međutim, američki Kongres je glasovima obje glavne političke stranke u zemlji - demokrata i republikanaca - donio osporavani zakon iz razloga nacionalne bezbjednosti a usljed straha da će vlada Kine, na osnovu domaćih propisa, zatražiti od Bajtdensa podatke o američkim korisnicima i eventualno manipulisati njima i algoritmima koji određuju šta korisnici vide na mreži.

Zakon bi trebalo da stupi na snagu 19. januara, to jest za dva dana, a ne čini se da je prodaja na vidiku u najskorijoj budućnosti. Bajtdensovi advokati smatraju da se prodajom TikToka krši Prvi amandman Ustava SAD, koji garantuje slobodu govora, ali ta argumentacija na Vrhovnom sudu nije prošla, kao ni na nižim sudovima. Ključni argument je bio da pružalac usluge nije iz SAD već iz potpuno druge zemlje - Kine.

Liberalna sutkinja Sonja Sotomajor i konzervativni sudija Nil Gorsač imali su izvjesne rezerve u pogledu odluke devetočlanog sudskog vijeća koje su izložili u odvojenim mišljenjima, ali su se načelno složili sa svojim kolegama.

Eksperti kažu da TikTok, ako zabrana stupi na snagu, neće nestati sa telefona američkih korisnika, ali neće biti omogućen za nove korisnike, dok stari neće moći da koriste nadogradnje.

Naposlijetku, aplikacija će zbog toga postati neupotrebljiva, navelo je ministarstvo pravde SAD u sudskoj dokumentaciji.

Do odluke Vrhovnog suda došlo je u okolnostima neuobičajene političke agitacije novoizabranog predsjednika SAD Donalda Trampa, koji na funkciju stupa 20. januara, a želi da ispregovara drugačije rješenje za TikTok. Administracija odlazećeg predsjednika SAD Džozefa Bajdena signalizirala je da neće krenuti u sprovođenje zakona 19. januara, što je posljednji dan Bajdenovog predsjedničkog mandata.

Tramp, koji je u prvom mandatu želio zabranu TikToka a sada je svjestan njegove popularnosti kao i činjenice da tu mrežu koristi 14,7 miliona njegovih pristalica, našao se na suprotnoj strani od senatora iz svoje Republikanske stranke koji kritikuju Bajtdens zbog toga što ranije nije potražio kupca za mrežu.

Nejasno je kakve opcije Tramp u pogledu TikToka pošto bude položio predsjedničku zakletvu.

Zakon dozvoljava 90 dana pauze u primjeni ako bude ostvaren napredak u pravcu prodaje prije no što on stupi na snagu.

Bajtdens tvrdi da neće da proda TikTok.

Sukobi oko zabrane TikToka u SAD odražavaju geopolitičko nadmetanje između SAD i Kine.

Bonus video: