Talibanske vlasti na sjeveroistoku Avganistana saopštile su u srijedu da je u napadu vatrenim oružjem ubijen kineski državljanin, dok je njegov lokalni prevodilac prošao bez povreda.
Avganistanska filijala Islamske države, IS Horasan, preuzela je odgovornost za smrtonosnu pucnjavu koja se dogodila tokom noći u provinciji Takhar, koja se nalazi na granici zemlje s Tadžikistanom. Teroristička grupa je preko svoje medijske platforme Amaku izjavila da su njeni "vojnici" koristili mitraljez kako bi ciljali kineskog državljanina, prenosi Glas Amerike.
Talibanski zvaničnici su izjavili da je ubijeni stranac radio za rudarsku kompaniju u zemlji. Muhamed Akbar, šef pokrajinske policije, rekao je da je kineski državljanin putovao sa svojim prevodiocem u okrug Dašt e Kala kasno u utorak, kada je njihovo vozilo napadnuto u zasjedi. Akbar je dodao da strani putnici moraju obavijestiti lokalnu policiju prije nego što krenu na putovanje, ali da to ubijeni kineski državljanin nije učinio. Policijski zvaničnik je kazao da je istraga o napadu u toku.
"Vjerujem da će naša ambasada u Avganistanu pratiti informacije o onome što se dogodilo i učiniti sve da zaštiti zakonita prava i interese kineskih državljana, kao i njihovu sigurnost," izjavila je Mao Ning, portparolka kineskog Ministarstva vanjskih poslova, tokom konferencije za novinare u Pekingu.
Napad u utorak, u kojem je stradao kineski državljanin u Avganistanu, predstavlja prvi takav incident od decembra 2022. godine, kada su militanti IS Horasana izvršili napad na hotel u Kabulu popularan među kineskim investitorima. Taj napad je rezultirao smrću trojice Avganistanaca i povredama 18 osoba, uključujući pet kineskih državljana.
Talibani su ponovo preuzeli kontrolu nad Avganistanom u avgustu 2021. godine, kada su Sjedinjene Američke Države i njihovi zapadni saveznici povukli svoje trupe iz zemlje nakon skoro dvije decenije prisustva. Iako de facto vlasti u Avganistanu tvrde da su uspostavile mir i red u ratom zahvaćenoj zemlji otkako su preuzele vlast, IS Horasan je izveo niz napada visokog profila, ciljajući talibanske lidere, ključne vjerske ličnosti i pripadnike afganistanske šiitske manjine.
Nijedna zemlja još nije zvanično priznala talibane kao legitimne vladare Kabula, uglavnom zbog njihovih opsežnih ograničenja prava i sloboda afganistanskih žena, kao i zbog drugih zabrinutosti za ljudska prava.
Kina je prva zemlja koja je imenovala ambasadora u Avganistanu i priznala talibanskog ambasadora u Pekingu otkako je ova grupa preuzela kontrolu. Takođe je pojačala bilateralnu trgovinu i investicione veze sa de facto vladom u Kabulu kako bi pomogla stabilizaciji avganistanske ekonomije i suočila se s teškom humanitarnom krizom.
Kineski investitori su potpisali značajne sporazume s Kabulom u rudarskom i naftnom sektoru od trenutka kada su talibani preuzeli vlast. Analitičari sugerišu da bezbjednosne brige Kine motivišu njeno sve veće diplomatsko i ekonomsko angažovanje s talibanima kako bi spriječila zemlju da ponovo potone u haos, što bi moglo dovesti do toga da militanti koriste avganistansku teritoriju kao bazu za izvođenje terorističkih napada na kineske interese.
Bonus video:
