Izraelska vojska saopštila je danas da podiže „nivo pripravnosti“ i pojačava svoje snage u južnoj komandi za odbrambene misije, piše Rojters.
Takođe je rečeno da odlaže odsustvo za borbene vojnike i operativne jedinice u okviru komande.
To dolazi nakon što je Hamas danas najavio da će prestati da pušta izraelske taoce do daljnjeg zbog, kako je palestinska militantna grupa nazvala izraelsko kršenje sporazuma o prekidu vatre u Gazi, što povećava rizik od ponovnog rasplamsavanja sukoba.
Ministar spoljnih poslova Srbije Marko Đurić uputio je danas apel međunarodnoj javnosti i svima koji mogu da pomognu kako bi srpski i izraelski državljanin Alon Ohel bio pušten na slobodu, saopštilo je Ministarstvo spoljnih poslova.
"Danas se navršava 493 dana otkako izraelski i srpski državljanin Alon Ohel, čija je porodica porijeklom iz Srbije, leži u tamnici na dnu tunela u Gazi, zarobljen i vezan lancima. Tražimo, apelujemo i molimo da Alon bude bez odlaganja oslobođen i pušten da se vrati svojoj majci, ocu, braći i sestrama", poručio je Đurić.
Đurić je podsjetio da Alon, kad je zarobljen, nije bio pripadnik oružanih snaga, već je riječ o mladiću, pijanisti, koji se sa svojim vršnjacima i prijateljima uputio na muzički festival.
"Dvije nedelje kasnije trebalo je da posjeti i svoju porodicu u Srbiji. Nažalost, nikada nije stigao tamo. On 493 dana nije vidio sunce, svoje najmilije. Ljudi koji su sa njim bili zatvoreni, svedeni su, u fizičkom smislu, na sjenku onoga što su bili prije zatvaranja i prenose potresne priče o uslovima u kojima su držani duže od godinu dana", rekao je Đurić.
On je dodao da danas Alon puni 24 godine, dodajući da, nažalost, on ovaj rođendan provodi vezan u lance, bez hrane i bez medicinske njege, iako je u zarobljeništvu i teško ranjen.
"Apelujem na sve one koji mogu da pomognu, apelujem na one koji drže Alona, apelujem na cijelu međunarodnu javnost da učine sve da ovaj mladi čovek bude pušten na slobodu, da se vrati svojoj porodici i da međunarodno humanitarno pravo - u ovom slučaju, ljudskost - prevlada. Srbija stoji uz Alona, uz porodice otetih, uz sve koji su stradali u ovom tragičnom sukobu i molimo za njihovu slobodu", napisao je Marko Đurić.
Porodica taoca Ohela, državljanina Srbije koga su pripadnici palestinskog Hamasa oteli 7. oktobra 2023. prilikom napada na jug Izraela, saopštila je da je od oslobođenih talaca saznala da je on živ, ali da je povrijeđen i da mu nije pružena medicinska pomoć.
"Danas smo obaviješteni da je od otmice Alon držan u tunelima u Gazi zajedno sa nedavno oslobođenim taocima. Srećni smo i uzbuđeni što znamo da je Alon živ, ali devastirani i šokirani teškim fizičkim i psihičkim stanjem u kojem se Alon nalazi, kao i zlostavljanjem kroz koje on i drugi taoci i dalje prolaze", navela je njegova porodica.
(BETA)
Palestinska militantna grupa Hamas saopštila je danas da će prestati da pušta izraelske taoce do daljnjeg zbog, kako je rekla, izraelskog kršenja sporazuma o prekidu vatre, prenosi agencija Rojters.
U odgovoru, izraelski ministar odbrane Izrael Kac rekao je da je Hamas svojom objavom prekršio sporazum o prekidu vatre i rekao da je dao instrukcije vojsci da se pripremi na najvišem nivou spremnosti u Gazi i da brani izraelske zajednice.
Abu Ubaida, portparol Hamasovog vojnog krila, rekao je da je, otkako je primirje stupilo na snagu 19. januara, Izrael odlagao da dozvoli raseljenim Palestincima da se vrate u sjevernu Gazu, granatirao Gazu i zaustavio da materijalna pomoć ulazi na tu teritoriju.
Prekid vatre je uglavnom održavan u protekle tri nedjelje, iako je bilo incidenata u kojima su Palestinci ubijeni od izraelske vatre.
Priliv humanitarne pomoći u Gazu se povećao od prekida vatre, kažu humanitarne agencije.
Još jedna razmjena je bila zakazana za subotu.
Šef Hamasa u Gazi Halil al-Haja izjavio je da su planovi Donalda Trampa za Pojas Gaze "osuđeni na propast".
„Srušićemo ih, kao što smo srušili i projekte prije njih“, rekao je tokom obilježavanja 46. godišnjice Iranske revolucije u Teheranu.
Hamas, koji upravlja Gazom od 2007. godine, ranije je saopštio da bi Trampov plan "dolio ulje na vatru" u regionu.
Hamas je odlučno insistirao da želi da ostane u Gazi, dok je izraelski premijer Benjamin Netanjahu, koji se složio sa Trampovim prijedlogom preuzimanja Gaze, obećao da će uništiti ovu palestinsku militantnu grupu i nikada joj više neće dozvoliti da ponovo vlada tom teritorijom.
Iranci danas obilježavaju 46. godišnjicu pobjede Islamske Republike tako što izlaze na ulice u Teheranu i širom zemlje, uzvikujući antiameričke i antiizraelske slogane.
Iranski predsjednik Masud Pezeškijan optužio je danas svog američkog kolegu Donalda Trampa da želi da "baci Islamsku Republiku na koljena", tokom govora povodom 46. godišnjice revolucije kojom je smijenjena monarhija Pahlavi.
Raselјene palestinske porodice koje su se vratile u sjevernu Gazu nakon što je prošlog mjeseca stupio na snagu sporazum o prekidu vatre između Izraela i Hamasa šokirane su razmjerama uništenja njihovih domova i naselja, saopštila je Fondacija Ujedinjenih nacija za djecu (Unicef).
Tes Ingram, portparolka Unicefa, izjavila je da su djeca posebno traumatizovana ratom koji Izrael vodi na toj teritoriji, ostavljajući mnoge zajednice bez adekvatne zdravstvene zaštite, sanitacije, skloništa i vode.
"Porodice sa kojima sam razgovarala ove sedmice ovdje, na sjeveru Gaze, bile su šokirane onim što su zatekle. Šokirani su razmjerama ovog uništenja. Čak i nakon što su vidjeli fotografije i snimke, nadali su se da su njihovi domovi, njihova naselja, njihove zajednice možda bile pošteđene", kazala je u snimku objavljenom na mreži Iks.
"A sad kad se vraćaju i shvataju da to nije slučaj, nada koju su držali u sebi 15 mjeseci pretvara se u veliki teret, a ovo je naročito traumatično za djecu – djecu koja su već pretrpjela toliko i sada se vraćaju u zajednice bez vode, bez zdravstvene zaštite, bez osnovnih stvari potrebnih za preživljavanje", dodala je.
Izraelska kampanja intenzivnog bombardovanja iz vazduha i masovnih rušenja sravnila je sa zemljom velike djelove Gaze, ostavljajući čitave četvrti jedva nastanjivim. Devet od deset domova na toj teritoriji uništeno je ili oštećeno, pokazuju podaci UN-a. Škole, bolnice, džamije, groblja, prodavnice i kancelarije više puta su bile meta napada, prenosi Gardijan.
Izraelska policija izvršila je upad u knjižaru u vlasništvu Palestinaca u istočnom Jerusalimu, privela vlasnike i oduzela knjige o sukobu Izraelaca i Palestinaca koji traje decenijama, uz optužbe da te knjige podstiču na nasilje.
Edjukejšn Bukšop, otvorena prije više od 40 godina je centar za intelektualna događanja u Istočnom Jerusalimu, koji je Izrael zauzeo u bliskoistočnom ratu 1967. i pripojio ga svom glavnom gradu u potezu koji nije međunarodno priznat.
Većina palestinskih građana živi u Istočnom Jerusalimu i želi da to bude glavni grad njihove buduće države.
Trospratna knjižara u koju je policija upala u nedjelju imala je veliki izbor knjiga uglavnom na arapskom i engleskom jeziku o sukobu i širem Bliskom istoku, uključujući mnoge knjige izraelskih i jevrejskih autora. U knjižari se održavaju kulturni događaji i posebno je popularna među istraživačima, novinarima i stranim diplomatama.
Vlasnici knjižare Ahmed i Mahmud Muna pritvoreni su i policija je konfiskovala stotine knjiga koje se odnose na sukob prije nego što je naredila zatvaranje knjižare, rekla je Mej Muna, supruga Mahmuda Mune.
Po njenim riječima vojnici su birali knjige sa palestinskim naslovima ili zastavama "a da nisu znali šta oni znače". Kaže da su koristili Gugl translejt na nekim od arapskih naslova da vide šta znače prije nego što su ih potrpali u plastične kese i odnijeli.
Policija je prošle nedjelje upala u drugu knjižaru u vlasništvu Palestinaca u Starom gradu u istočnom Jerusalimu.
Policija je saopštila da su dvojica vlasnika privedena pod sumnjom da prodaju knjige koje sadrže podsticanje i podršku terorizmu.
Kao primjer policija je dala dječju bojanku na engleskom sa naslovom "Od rijeke do mora" u osvrtu na teritoriju između rijeke Jordan i Sredozemnog mora koja danas uključuje Izrael, okupiranu Zapadnu obalu i pojas Gaze.
Palestinci i tvrda struja Izraelaca gledaju na cijelu tu teritoriju kao na njihovu nacionalnu domovinu. Izraelski premijer Benjamin Netanjahu, čija vlada se protivi palestinskoj državnosti, rekao je da Izrael mora da zadrži neograničenu kontrolu nad cijelom teritorijom zapadno od reke Jordan.
Izraelsko-palestinske tenzije skočile su od napada Hamasa 7. oktobra na Izrael koji je podstakao rat u pojasu Gaze. Sporazum o prekidu vatre koji je stupio na snagu 19. januara doveo je do pauze u borbama i oslobađanja nekoliko izraelskih talaca otetih u napadu kao i stotine Palestinaca zatvorenih u izraelskim zatvorima. Tenzije su takođe porasle na Zapadndoj obali koju je okupirao Izrael.
Izrael je zauzeo Zapadnu obalu, Gazu i istočni Jerusalim u bliskoistočnom ratu 1967. godine i Palestinci hoće sve tri teritorije za njihovu buduću državu. Posljednji ozbiljni i sadržajni mirovni pregovori prekinuti su poslije povratka Netanjahua na vlast 2009. godine.
(BETA)
Bonus video:
