Trampova administracija planira ukidanje privremenog pravnog statusa za Ukrajince, Meksikance i druge migrante

Imigranti koji ilegalno pređu granicu mogu biti stavljeni u ubrzani postupak deportacije poznat kao "expedited removal" tokom dvije godine od ulaska. Ali za one koji su ušli kroz legalne ulazne tačke, a nisu zvanično "prihvaćeni" u SAD - kao što su oni sa parolom - nema vremenskog ograničenja za njihovo brzo uklanjanje, navodi se u imejlu

3890 pregleda 0 komentar(a)
Donald Tramp, Foto: Reuters
Donald Tramp, Foto: Reuters

Administracija američkog predsjednika Donalda Trampa planira da opozove privremeni pravni status za oko 240.000 Ukrajinaca koji su pobjegli od konflikta sa Rusijom, izjavili su visoki zvaničnik Trumpove administracije i tri izvora upoznata sa situacijom, što bi ih potencijalno stavilo na brzi put ka deportaciji, piše Rojters.

Ovaj potez, koji se očekuje već u aprilu, predstavlja šokantan zaokret od dobrodošlice koju su Ukrajinci primili pod administracijom predsjednika Džozefa Bajdena.

Planirano ukidanje zaštite za Ukrajince bilo je u pripremi još prije nego što je Tramp prošle sedmice javno ušao u sukob sa ukrajinskim predsjednikom Volodimirom Zelenskim. To je dio šireg napora Trumpove administracije da oduzme pravni status više od 1,8 miliona migranata koji su dobili mogućnost ulaska u SAD kroz privremene humanitarne parole programe koje je pokrenula Bajdenova administracija, rekli su izvori.

Portparolka Bijele kuće Karolajn Levit reagovala je na izvještaj Rojtersa objavom na Iksu, rekavši da "nema donesenih odluka u ovom trenutku." Portparolka Ministarstva unutrašnje sigurnosti SAD-a, Triša Maklaflin, izjavila je u srijedu da ministarstvo nema novih saopštenja. Ukrajinske vladine agencije nisu odgovorile na zahtjeve za komentar.

Izvršna naredba koju je Tramp izdao 20. januara pozvala je DHS da "okonča sve kategorijske parol programe."

Parol je posebna dozvola koja omogućava nekim strancima da ostanu u Sjedinjenim Državama bez zvaničnog prijema.

Administracija planira da opozove parol za oko 530.000 Kubanaca, Haitijaca, Nikaragvaca i Venecuelanaca već u ovom mjesecu, rekli su Trampov zvaničnik i jedan od izvora upoznatih sa situacijom, koji su tražili anonimnost da bi razgovarali o internim razmatranjima. Plan o opozivu parola za ove nacionalnosti prvi je put izvijestio "CBS News".

Migranti kojima bude oduzet status parola mogli bi biti podvrgnuti ubrzanim postupcima deportacije, prema internom imejlu ICE-a koji je vidio Rojters.

Imigranti koji ilegalno pređu granicu mogu biti stavljeni u ubrzani postupak deportacije poznat kao "expedited removal" tokom dvije godine od ulaska. Ali za one koji su ušli kroz legalne ulazne tačke, a nisu zvanično "prihvaćeni" u SAD - kao što su oni sa parolom - nema vremenskog ograničenja za njihovo brzo uklanjanje, navodi se u imejlu.

Bajdenovi programi bili su dio šireg napora da se stvore privremeni legalni putevi za smanjenje ilegalne imigracije i pružanje humanitarne pomoći.

Osim 240.000 Ukrajinaca koji bježe od ruske invazije i 530.000 Kubanaca, Haitijaca, Nikaragvaca i Venecuelanaca, ovi programi obuhvatili su više od 70.000 Avganistanaca koji su pobjegli od talibanske vlasti u Avganistanu.

Dodatnih jedan milion migranata zakazao je vrijeme za prelazak na legalnim graničnim prijelazima putem aplikacije poznate kao "CBP One".

Hiljade drugih imigranata imale su pristup manjim programima, uključujući parol za ponovno ujedinjenje porodica za određene osobe iz Latinske Amerike i Kariba.

Tramp je kao kandidat obećao da će okončati Bajdenove programe, rekavši da oni premašuju granice američkog zakona.

Administracija Trampa prošlog mjeseca pauzirala je obradu aplikacija vezanih za imigraciju za ljude koji su ušli u SAD kroz određene Bajdenove parol programe - stavljajući ukrajinsku Lianu Avetisian, njenog muža i njihovu 14-godišnju kćerku u neizvjesnost. Avetisian, koja je radila u nekretninama u Ukrajini, sada sastavlja prozore dok njen muž radi u građevini.

Porodica je pobjegla iz Kijeva u maju 2023. godine, da bi kasnije kupila kuću u malom gradu Devit u Ajovi. Njihov parol i dozvole za rad ističu u maju. Kažu da su potrošili oko 4.000 dolara na takse za podnošenje zahtjeva za obnovu parola i pokušaj apliciranja za drugi program poznat kao Privremeni zaštićeni status.

Avetisian je počela doživljavati glavobolje zbog njihove situacije, rekla je.

„Ne znamo šta da radimo“, rekla je.

Bonus video: