Brazil: Kongres glasa o opozivu predsjednice Dilme Rusef

Rusef je prije nekoliko dana izjavila da postoji zavjera da se ona sruši sa vlasti, sugerišući da je jedan od čelnika te zavjere i njen potpredsjednik Mišel Temer.
1 komentar(a)
Dilma Rusef, Foto: Reuters
Dilma Rusef, Foto: Reuters
Ažurirano: 17.04.2016. 08:25h

Donji dom brazilskog Kongresa danas će glasati o opozivu brazilske predsjednice Dilme Rusef, u trenutku kada je javnost ljuta zbog najgore recesije u toj južnoameričkoj zemlji poslije više decenija i najvećeg korupcionaškog skandala u državnoj naftnoj kompaniji.

Ukoliko najmanje 342 od ukupno 513 poslanika, ili dvije trećine njih, bude glasalo za opoziv predsjednice Rusef, slučaj se prosljeđuje u nadležnost Senata, a ako prostom većinom senatori izglasaju njen opoziv, ona će morati da privremeno napusti funkciju, dok će potpredsjednik Mišel Temer preuzeti dužnost predsjednika, prenosi AP.

Ukoliko poslije toga 54 od ukupno 81 člana Senata glasa za njen opoziv, Rusef će definitivno biti sklonjena sa čela zemlje, a Temer će ostati predsjednik do kraja mandata, odnosno do 31. decembra 2018.

Mogućnost pokretanja postupka za smjenu predsjednice Rusef, međutim, nema veze ni sa gnijevom javnosti zbog ekonomske situacije, ni sa skandalom vezanim za korupciju u kompaniji "Petrobras", ocjenjuje američka agencija.

Opozicione stranke, naime, prvenstveno optužuju Rusef za kršenje fiskalnih zakona, što ona poriče tvrdeći da nije učinila ništa što nisu činile prethodne administracije, objašnjava AP.

Vladine pristalice nazivaju pokušaj opoziva pučem, jer Rusef nije optužena ni za kakav zločin.

Rusef je prije nekoliko dana izjavila da postoji zavjera da se ona sruši sa vlasti, sugerišući da je jedan od čelnika te zavjere i njen potpredsjednik Mišel Temer.

Bijela kuća je, u međuvremenu, saopštila da američki predsjednik Barak Obama ima povjerenja da će Brazil kao demokratska zemlja umjeti da odgovori na političke i ekonomske izazove.

Bonus video: