Kineske vlasti srušile crkvu

Prema zvaničnim statistikama iz 2014. u Kini živi 5,7 miliona katolika i 23 miliona protestanata. Ta cifra ne uključuje desetine miliona vjernika nepriznatih crkava, prije svega protestantskih
5 komentar(a)
rušenje crkve Kina, Foto: Beta/AP
rušenje crkve Kina, Foto: Beta/AP
Ažurirano: 13.01.2018. 19:39h

Kineske vlasti su srušile ogromnu crkvu na sjeveru zemlje, a društvo za zaštitu hrišćana osudilo je taj potez danas kao "progon dostojan Islamske države".

Monumentalna evangelistička crkva Đindengtai, "Zlatni svijećnjak", sive boje, s tornjevima i velikim crvenim krstom, nalazila se u gradu Linfen u provinciji Šansi.

Njeno rušenje je izvedeno "u okviru opštinske kampanje eliminaciju nelegalnih građevina", prenio je Global tajms, citirajući neimenovanog gradskog funkcionera.

"Jedan hrišćanin je dao svoje zemljište lokalnom hrišćanskom udruženju i oni su tajno napravili crkvu, pretvarajući se da prave skladište", rekao je taj funkcioner.

Prema njegovim riječima, vlasti su 2009. zaustavile izgradnju vjerskog objekta a tada je više članova hrišćanskog udruženja uhapšeno.

"Veliki broj vojnih policajaca je izašao na teren i srušio crkvu eksplozivom", rekao je danas Bob Fu, predsjednik organizacije za zaštitu vjerskih prava Čajna ejd (China Aid), sa sjedištem u SAD.

Fu je naveo da je "takav progon dostojan Islamske države i talibana" i dodao da ta evangelistička crkva ima oko 50.000 vjernika. On je ocijenio da je crkva uništena "prije svega zbog odbijanja da se registruje" kod vlasti.

Zvanično priznate religije u Kini - katolicizam, protestantizam, islam, budizam i taoizam - su izložene strogim pravilima. One moraju da se potčine "patriotskim" udruženjima pod kontrolom države koja želi da izbjegne sve strane uticaje na religiju.

Gradske vlasti i policija Linfena nisu komentarisale.

Prema zvaničnim statistikama iz 2014. u Kini živi 5,7 miliona katolika i 23 miliona protestanata. Ta cifra ne uključuje desetine miliona vjernika nepriznatih crkava, prije svega protestantskih.

Prethodnih godina je u Kini srušeno više desetina nepriznatih crkava.

Pored toga, 1. februara na snagu stupaju novi propisi o religijama. Oni predviđaju, pored ostalog, zabranu donacija iz inostranstva i pooštravaju uslove za otvaranje vjerskih škola.

Bonus video: