Stotine hiljada ljudi na proslavi Dana svetog Patrika u Njujorku

Ove godne takođe je obilježena stota godišnjica irskog Uskršnjeg ustanka protiv britanske vladavine
0 komentar(a)
Sveti Patrik, Njujork, Foto: Beta-AP
Sveti Patrik, Njujork, Foto: Beta-AP
Ažurirano: 17.03.2016. 19:06h

Parada povodom proslave Dana svetog Patrika u Njujorku pobila je sve rekorde, pošto je više od 200.000 posjetilaca prošetalo je danas Petom avenijom, među njima po prvi put i gej aktivisti. Parada je krenula Petom avenijom uz zvuke gajdi i bubnjeva. Kao i uvijek, parada povodom Dana svetog Patrika, obilježava irsko nasljeđe, ali ove godine se ističe po tome što je prošla bez kontroverzi oko učešća gejeva. Prošle godine su organizatori ublažili zabranu učešća gejeva, a ove godine su na paradi ostavljena dodatna mjesta za gej aktiviste. "Mislio sam da nikada neću moći da prošetam Petom avenijom na Dan svetog Patrika u društvu svog supruga, ovo je velika pobjeda", rekao je aktivista Brendon Fej, koji je rekao da je više puta od 1991. uhapšen zbog protesta na paradi.

Ove godne takođe je obilježena stota godišnjica irskog Uskršnjeg ustanka protiv britanske vladavine. Predvodnik ovogodišnje parade je bivši američki senator Džordž Mičel koji je učestvovao u mirovnim pregovorima za Sjevernu Irsku. Organizatori imaju namjeru da se podsjete na "lekcija žrtvovanja i heroizma, ljubavi i tolerancije, otelotvorene u irskom duhu", rekao je predsedavajući odbora parade Džon Lejhi. Njujorška parada povodom Dana svetog Patike ima tradiciju još od 1762. godine. Organizatori su godinama navodili da homoseksualci mogu da učestvuju, ali da ne mogu da nose natpise ili bedževe koji označavaju njihov seksualni identitet, pod izgovorom da nijesu htjeli da se skreće pažnju s odavanja počasti irskom nasljeđu.

Gej aktivisti su se žalili sudu 90-ih godina, ali su sudije pozivajući se na Peti amandman navodile da organizatori imaju pravo da biraju ulčesnike svojih događaja. Aktivisti su godinama protestovali uz rutu parade, koju su isključenja gejeva bojkotovali i neki političari. Pritisak je povećan 2014. godine kada je gradonačelnik Njujorka Bil de Blasio odbio da učestvuj u povorci, dok su proizvođači piva Ginis (Guinness) i Hajneken (Heineken) povukli svoja sponzorstva. Zbog učešča homoseksualaca neki dugogodišnji učesnisi su negodovali, poput Bila Donahjua iz Katoličke lige koji je još prošle godine, kada su pušteni prvi gej aktivisti, odbio da učestvuje.

Bonus video: