Na kraju, 93 odsto gledalaca je, putem aplikacije Televizije Vijesti Megafon, glasalo da nakon 30. avgusta nisu svi jednaki pred zakonom.
Komnenić je pitao šta će biti sa zemljištem i koja je pozicija države, na šta je Živanović kazala da postoje dvije mogućnosti, od kojih je jedna da se napravi kompromis uz obeštećenje države za period koliko nije plaćan zakup po tržišnoj cijeni na dan kad se procjena vrši bez ulaženja ko je podigao vrijednost zemljišta, ali da svemu tome prethodi ishod krivičnog postupka.
Komnenić je istakao da se država može napaltiti deset godina unazad, a ako postupak ode u korist Carevićam može se naplatiti samo tri godine unazad.
"Ja predlažem da sud donese odluku da me strijeljate", kazao je Carević.
On je Komnenića pitao kako ga nije sranmota i zašto ne piše o "Mia invesment" u Budvi "gdje su uključeni njegovi prijatelji", na šta je on odgovorio da ih je napadao 2019. a Carević sa njima uspostavljao saradnju te da će u narednoj emisiji pustiti snimak gdje Carević hvali tu kompaniju.
Milovac je istakao da je Carević ponudio izlaz 2020. godine te da je išao strateškom razvoja poljoprivrede Crne Gore, te da je nudio da sruši objekte.
Carević je kazao da izlaz vidi u tome da Komnenić i Milovac dođu kod njega na farmu i vide "kako se radi u evropskim zemljama".
"Sami pokazatelj da devet godina čekam državu je pokazatelj investitorima i biznismenima", konstatovao je nekadašnji predsjednik opštine Budva.
Živanović je istakla da je 2021. godine inspekcija izlazila na teren i zabranila građenje.
Milovac je kazao da je njegov NVO podigao dvije krivične prijave protiv nekadašnjeg ministra kapitalnih investicija Mladena Boajnića jer je dozvolio da bude prihvaćena prijava za koncesiju Carinvesta na čijem je čelu Carević.
"Država je na tom konkursu ponudila i imovinu koja nije državna već gospodina Carevića što je sukob interesa", istakao je.
Carević je istakao da samo budući koncesionar može biti inicijator.
"Postoje tenderi. Što je Carinvest? Najbolji ponuđač", kazao je.
Milovac je kazao da je kompanija Asfalt beton imala 13 ugovora sa opštinom Budva dok je Carević bio na čelu Budve, a da je Carinvest bio dobavljač za tu firmu.
U emisiji je pušten snimak u kome Carević daje izjavu kao predsjednik opštine Budva, a iza njega radi bager Carinvesta.
"Ja sam privrednik 30 godina. Vi ste jedna sramota ovog društva", kazao je Carević Milovcu nakon što ga je on pitao koliko je dobio od Asfalt betona od 2.6 miliona koje je ta firma dobila od opštine Budva za vrijeme njegovog mandata.
Komnenić je kazao da je postupak protiv Carevića i njegovog sina tekao "volšebno" jer je slučaj zastario zbgo neaktivnosti tužilaštva, te da će se čuti analiza Vrhovnog suda o postupanju Osnovnog suda u Kotoru, ali i da ima dopis MANS-a iz 2021. kad je odgovoreno da će odluka biti donijeta brzo.
Milovac je kazao da je MANS podnio prijavu 2020. godine.
"Zaštitinica imovinsko pravnih interesa kaže da postupanje u okvirima prava može da ide na korist samo Careviću", istakao je.
Carević je kazao da su mnogima data zemljišta u zakup, a da samo on čeka toliko godina.
"Kakav je zakon i država - to nije moje pitanje. Ako je neko meni donio zabranu nek se javi. Ja sam radio kao 200.000 graditelja u Crnoj Gori. Ovo su štale", istakao je.
Milovac je odgovorio da istraga traje godinama.
Komnenić je pustio prilog o saopštenju Vrhovnog suda o postupanju Osnovnog suda u Kotoru.
U prilogu se ističe da je glavni pretres sastojao od 20 ročišta, od čega je održano 10, te da je odlagano zbog zahtjeva okrivljenog zbog vjerske slave, nemogućnosti vještaka da vrati spise predmeta, zahtjeva ODT Kotor...
Kako se navodi, primijećena je nedovoljna aktivnost sudije u odnosu na postupak vještačenja, kao i da je primijećena nedovoljna aktivnost vještaka jer je postupak vještačenja trajao duže od godinu dana, nakon čega je utvrđeno da se vještak ne nalazi na spisku vještaka, pa je dodijeljen novom vještaku koji je isti obavio za četiri mjeseca.
Komnenić je nakon toga prikazao fotografije sudije Veljka Bulatovića koji je dodijelio vještačenoj osobi koja nije na spisku vještaka Ministarstva pravde.
Carević je dodao da poznaje vještaka Čepića, te da nije na spisku jer mu je istekla licenca.
Komnenić je istakao da je sudija Bulatović izdvojio plažu Ploče iz Morskog dobra.
Carević je kazao da na svojoj zemlji ima vile i restoran, a da je on podigao vrijednost državnog zemljišta.
"Cijenu određuje planski dokument - da li je gradsko građevinsko zemljište, da li je putna infrastruktura, da li poljopriveredno" istakao je.
Komnenić je kazao da Carević nudi 1.93 euro po kvadratu za kupovinu.
Živanović je istakla da država nije reagovala brzo koliko je Carević očekivao, ali da je od inspekcije traženo da se uvrši uvid u stanje na terenu.
"Zakup državnog zemljišta se vrši po osnovu nadmetanja i svima je jednako dostupno", istakao je.
Komnenić je pustio snimak iz arhive na kome Carević u jednoj emisiji kaže da je, kao novoimenovani predsjednik Opštien Budva pozvao tadašnjeg premijera Duška Markovića na otvorenu saradnju "kao da su jedna partija".
"Dok sam ja bio gradonačelnik Budve nešto se dešavalo. Pogledajte što se sada dešava. Prepali ste se Petre. Vi ste plaćenici stranih ambasada i ne odgovara Vam ništa što je dobro ovoj državi", poručio je Carević.
"Još uvijek nije procijenjena šteta od višegodišnje uzurpacije zemljišta na Krimovici od 2015. godine, a krivičnom prijavom koju je podnijela Vaša prethodnica, obuhvaćeni su samo Carević i njegova kompanija. Ko bi trebalo da državi nadoknadi to što je Carević besplatno koristio?", pitao je Komnenić.
Ćirović je istakla da firma Carević nema ugovorni odnos sa državom i to je nezakonito iskorišćavanje od strane njih i predmetno zemljište koristi za sticanje dobiti firme. Šteta do danas nije procjenjivana, ali i da će biti u budućnosti, nakon okončanja krivičnog postupka, ali u svakom slučaju bi se sastojala od neplaćanja naknade, građenaj na tom zemljištu.
Ona je dodala da bi se procjena vršila po cijeni iz perioda kad je podignuta tužba.
"Krivični postupak sam po sebi - mi smo ga inciirali upravo zato što se radi o nezakonitom postupanju i krivičnim djelima. Imamo prvostepenu odluku koja je ukinuta i firme koja iskorištava zemljište. Tražili bismod a se zemljište vrati u stanje koje je bilo prije. Radi se o preko pola miliona kvadrata", istakla je.
Na konstataciju da je zemljište i dalje vlasništvo Crne Gore, ali joj država nema pristup i pitanje da li je neko predložio zabranu raspolaganja imovinom dok je trajalo suđenje, Ćirović je odgovorila da nije niko.
"Ta mjera je imala svoju svrhu kad je došlo do zastare, a ne nakon 10 godina. Danas imao situaciju da je to zemljište u posjedu te firme u smislu izgrađenih objekata u kojiam se obavlja djelatnost, da ta firma ima dozvole i zaposlene koji obavljaju tu djelatnost niej bilo svrsishodno predlagati takvu mjeru jer se mjere određuju na teret onoga ko je predlaže, pa bismo bili dužni za neku štetu. Nemam info da je ODT Kotor to predložio", saopštila je.
Na pitanje kako su na V listi, odgovorila je da je to po Zakonu o državnom imovini, član 64, odnosno Zakonu o državnom premjeru i katastru po kom uz jendu izjavu kod notaara se možee upisati na državnoj imovini.
Na konstataciju novinara da su se četiri vlade su se izmijenjale, a da nema reakcije građevinske inspekcije, ona je kazala da je to bio razlog njihovog interesovanja i podizanja prijave 2019, a proces je započeo tek 2024 u Osnovnom sudu u Kotoru.
"U postupku smo razmatranja šta da radimo po pitanju nekih ljudi koju su propuštali nadzor, imajući u vidu protok vremena i ponašanje ODT Kotor", rekla je Ćirović.
Ćirović je objasnila da on traži da Carevića kao tuženog sud obaveže da plati nakande za zemljište, a da je u njenim očima Carević uzurpator državnog zemljišta.
"Kako ste dobili pare od Investiciono razvojnog fonda (IRF) da na divlje gradite na državnoj imovini ako ste bili u nemilosti države? A na čelu IRF je bio Zoran Vukčević koji se skupa sa Petrom Ivanovićem tuži u aferi Abu Dabi fond?", pitao je Komnenić na šta je Carević odgovorio da je njegova firma uvijek bila na bijeloj poreskoj listi.
Nekadašnji prvi čovjek Budve je kazao da je država najveći dobitnik na njegovom zemljištu jer je prihodovala milion eura, te da je htjela da radi svoj posao, on bi imao ugovor o zakupu.
"Ja sam kod Blaža Šaranovića, tadašnjeg načelnika Uprave za državnu imovinu, imao tri urgencije. Bio sam 20 puta u zgradi stare Vlade, insistirajući da riješimo taj odnos po principu kako ste dali Čelebić", saopštio je i dodao daje država inksairala 661.000 eura poreza, a da je njegova kompanija platila 1.750.000 poreza za jednu godinu.
Komnenić je pustio snimak razgovora sa Zaštitnicom imovinsko-pravnih interesa Crne Gore Bojanom Ćirović.
"Postoje dokumenta koja ste potpisali i izjave koje ste dali - da ja sam uzurpirao 600.000 kvadrata i ja sam tamo izgradio objekte nelegalno koje bih da legalizujem. To ne znači da ste u pravu i da ste dobri. To samo znači da morate da uđete u okvire onoga što je sistem, što je pravo. To što je Vama država tolerisala govori o samoj državi. vi sebe predstavlajte kao domaćina. Pravi domaćin ne šteti svoju državi", rekao je Milovac i dodao da Carevića niko ne može da ubijedi da je počinio krivično djelo.
Nekadašnji predsjednik opštine Budva je istakao da restoran ne uzurpira državno zemljište, ali i da bi se došlo do državne zemlje mora se proći preko zemlje njegove porodice.
Komnenić je konstatovao da je Carević trgovao sa nekadašnjim saveznim predsjednikom Svetozarom Marovićem i pustio arhivski snimak na kome on kaže da mu je Marović tražio da da kamen iz kanmenoloma, a da će dobiti poslove koje je dobio Gugi komerc.
Na pitanje kako je dobio pare da gradi na državnoj imovini, Carević je odgovorio da je "na Komnenićevu žalost on privrednik".
Komnenić je istakao da je Carevićev proces zastario, ali nije proces protiv njegovog sina.
Milovac je dodao da se radi o 620.000 kvadrata.
"To je kao da je neko ukrao auto, Vi ga tužite, a on tim autom dolazi na suđenje", istakao je i dodao da je tu probijena infrastruktura, zasađene masline, te da je Carević registrovan kao maslinar 2020, a da je 2016. dobio dozvolu da se upiše u registar poljoprivrednih proizvođača.
Predstavnik MANS-a je istakao da je Carević dozvolju za poljoprivrednu djelatnost dobio za zemljište koje je u njegovom vlasništvu, ali da je obavlja na državnom koje je uzurpirao.
Carević je kazao da je to njegova đedovina, na šta je Milovac odgovorio da mu je đed nešto ostavio, on ne bi pokušavao da ga kupi od države. Nekadašnji prvi čovjek Budve je odgovorio da je to manipulacija.
"Vi u zahtjevu za legalizaciju pišete da ste ga zakupili", istakao je Milovac.
"U istom trenutku Firma Čelebić - odvija se isti takav projekat iza Bigove. Dobila je papire za četiri mjeseca. kako Vi to objašnjavate?", pitao je Carević i dodao da to on objašnjava da je to zbog političke pripadnosti, a da on nikad nije bio član partije.
Na konstataciju Komnenića da je bio nosilac liste Demokratskog fronta (DF) na lokalnim izborima u Budvi, on je kazao da jeste, ali da nije bio član.
Komnenić je dodao da je Carević, kao predsjednik opštine Budva, uzurpirao zemljište.
Carević je istakao da je on snimio geodetski snimak, da je dobio saglasnost Ministarstva poljoprivrede, a da je on bio u dobrim odnosima sa državom, dobio bi papire za četiri i po mjeseca.
Komnenić je konstatovao da on šalje poruku svakom Crnogorcu da se uzurpira zemlja, kao i da on prihoduje od tog zemljišta jer ima na njemu privatni biznis.
Na pitanje gdje su građevinske inspekcije, Živanvović je rekla da je to na državi i nadležnim tijelima da utvrde.
"Bez obzira što je neko u proceduri, Vlada je kolektivni organ koji odlučuje o ustupanju državnog zemljišta", istakla je.
Carević je kazao da je Milovac konstatovao da je on napravio restoran na državnoj imovini, a da u odobrenju za rad piše da se on nalazi na parceli koja je u vlasništvu njegove porodice, dok na državnim parcelama ima samo štale.
Carević je kazao da on plaća porez na tu imovinu, te da je problem što nema planske dokumentacije.
Nekadašnji predsjednik opštine Budva je poručio da je obraćanje počeo od najnižih instanci - mjesne zajednice.
"2015. godine sam se obratio ministru poljoprivrede Petru Ivanoviću i čak sam tražio da ljudi izađu na teren i pokažem im šta ja želim da radim, a da mi kažu mogu li", saopštio je Carević i pokazao dokumentaciju, te dodao da mu se iz tog resora zahvaljuju i traže da dopuni dokumentaciju.
Komnenić je istakao da se Carević pravi da je u nemilosti države.
Voditelj je prikazao fotografiju nekadašnjeg ministra poljoprivrede Aleksandra Stijovića koji je bio gost na Carevićevoj farmi koza.
Živanović je ocijenila da je predmet porodice Carević poznat svima u posljednjih desetak godina, a da je on jedan u hiljadu ilegalnih graditelja.
Na pitanje da li je ugledni biznismen ili uzurpator zemljišta, ona je rekla da je zemljište definitivno uzurpirano.
Milovac je kazao da ima jasan stav po tom pitanju, te da je već postojala presuda koja je poništena, a li da je katastar konstatvoao da je Carević nelegalno gradio, da je i nekadašnji predsjednik opštine Budve i sam nekoliko puta izjavio da je nelegalno gradio.
Carević je kazao da je malo žalosno što pokušava da bude predstavljen kao divlji graditelj, a "pola Crne Groe je ograđeno", na šta je voditelj i urednik emisije Načisto Petar Komnenić kazao da "nema pola Crne Gore pola miliona kvadrata ograđeno".
"Ja sam došao zbog građana, ne zbog Vas", kazao je Carević i poručio Komneniću da pokušava da spinuje.
Carević je istakao da on nije divlji graditelj, na šta je Komennić pokazao njegovu izjavu kod notara u kojoj to priznaje.
Milovac je pokazao isti dokument i dodao da na tom prostoru nije jedan, već 6.000 objekata.
Na pitanje Carevića zašto je država uknjižila objekte, Milovac je odgovorio "jer se država raspada", na šta je nekadašnji prvi čovjek Budve reagovao da "to nije njegov problem".
Emisija Načisto se večeras bavi slučajem nekadašnjeg gradonačelnika Budve Marka Bata Carevića koji se tereti da je podigao poslovnu imperiju na državnom zemljištu.
Gosti u emisiji su sam Carević, Dejan Milovac iz Mreže za afirmaciju nevladinog sektora (MANS) i Milena Živanović, državna sekretarka za imovinu.
U emisiji će biti emitovano šta na ovu temu kaže Zaštitnica imovinsko-pravnih interesa Crne Gore Bojana Ćirović i predsjednik opštine Kotor Vladimir Jokić.
Da li je bivši gradonačelnik Budve ugledni domaćin ili povlašćeni uzurpator?
Kakva je sudbina preko pola miliona kvadrata državnog zemljišta koje je Carević pretvorio u privatno gazdinstvo?
Kako je imperija na Krimovici nastajala pred očima četiri vlade i nadležnih inspekcija?
Ko je odgovoran što je došlo do zastare postupka protiv Carevića i šta govori činjenica da sada on tuži državu?
Gosti: Marko Bato Carević - biznismen i bivši gradonačelnik Budve, Dejan Milovac - MANS, Milena Živanović - državna sekretarka za imovinu.
Bonus video:
