Nastavljeno suđenje bjelopoljskim sudijama zbog falsifikovanja presude: Dašić tvrdi da su samo jednom vijećali

"Jesmo vijećali 8. marta prošle godine i nikad više. Apsolutno nikad. Kad sam uzeo novu presudu u ruke, sve mi je bilo jasno, cijeli život mi je prošao kroz glavu. Studiranje, 28 godina sudijskog staža, šta me strefilo", kazao je Dašić

10128 pregleda 6 komentar(a)
Ilustracija, Foto: TV Vijesti
Ilustracija, Foto: TV Vijesti

U podgoričkom Višem sudu nastavljena je saga sa sudijama iz Bijelog Polja u vezi falsifikovane presude, zbog koje je sudija Dragan Mrdak završio na optuženičkoj klupi.

Nakon sudije Ivana Adamovića, i njegov kolega iz bjelopoljskog Višeg suda Dragan Dašić tvrdi da su samo jednom vijećali u predmetu protiv službenica jedne kolašinske banke kada su im kućni zatvor preinačili u devet mjeseci u Spužu. Time opovrgavaju odbranu njihovog kolege iz vijeća Dragana Mrdaka kome se sudi da je naknadno falsifikovao presudu i donio novu kojom je nastupila zastara, iako zloupotreba položaja ne zastarijeva, čime im je poklonio slobodu.

"Jesmo vijećali 8. marta prošle godine i nikad više. Apsolutno nikad. Kad sam uzeo novu presudu u ruke, sve mi je bilo jasno, cijeli život mi je prošao kroz glavu. Studiranje, 28 godina sudijskog staža, šta me strefilo", kazao je Dašić.

"Kako te nije sramota. Gade. Dva puta smo vijećali, ne jednom. Ne čudi me šta pričaš, ti ni ne pratiš vijećanje", reagovao je Mrdak.

Dašić tvrdi da bi zapisnik o vijećanju prvo potpisao sudija izvjestilac Mrdak pa predsjednik vijeća Adamović, a tek nakon toga on kao član vijeća, jer se njegova kancelarija nalazi sprat niže. Okrivljena zapisničarka Sonja Marković, koja je navodno po Mrdakovom nalogu upisala falsifikovanu presudu u knjigu vijećanja, tvrdi da se nikad nisu potpisivali tim redom već uvijek predsjednik vijeća posljednji.

"Upravo sudija Dragan Mrdak je bio taj koji je u svojstvu izvjestioca izložio stanje o spisima predmeta i predložio da se licima koji su bili stranke u tom predmetu, umjesto kućnog zatvora, izrekne kazna efektivnog zatvora", istakao je Stefan Jovanović, branilac Mrdaka.

Sudiju Amira Đokaja je interesovalo da li je prije potpisivanja Dašić pročitao izreku odluke u čijem donošenju je učestvovao.

"Zbog obima posla to je nemoguće, više ne pročitam nego što pročitam. Pravilo je da ono što se izvijeća bude i na papiru. Jer, treba da uzmem naočare da bih pročitao, da sjednem, nekad se i žuri", odgovorio je Dašić.

Međutim, svi su potpisali zapisnik o vijećanju i glasanju.

"Postoji mogućnost da je to moj potpis. Nekad potpišem u hodniku, u liftu, u kancelariji. Uvijek sam potpisivao gdje mi gospođa Marković pokaže", kazao je Dašić.

Jovanović tvrdi da se jednostavno ne može potpisati nešto što ne postoji.

"Ukoliko postoji potpis na zapisniku o većanju i glasanju, vrlo, vrlo je jednostavan zaključak. Vijećanje i glasanje se desilo", dodao je.

Sudija Dašić je ispričao i kako ih je predsjednik suda Milan Smolović podučio šta da rade nakon što je Specijalno tužilaštvo otvorilo istragu.

"Predsjednik Smolović mi je ispričao priču o složnoj braći. Rekao je, kad su ljudi složni sve je lako i Bog će pomoći, da se ne sjekiramo. Samo se treba držati jedinstveno", dodao je.

Suđenje se nastavlja 5. marta.

Bonus video: