Bijelo Polje: Vazduh je 7. januara bio zagađen 12 puta više od gornje granice, građane niko nije upozorio

Proteklih godina lokalne vlasti su pokušavale da smanje zagađenje ugradnjom filtera za prečišćavanje na kotlovima nekoliko državnih ustanova

No, prema mišljenju ekoloških aktivista filteri koji su plaćeni preko 100 hiljada eura, nisu dali nikakve rezultate

11565 pregleda 39 reakcija 5 komentar(a)
Bijelo Polje, Foto: Screenshot/TV Vijesti
Bijelo Polje, Foto: Screenshot/TV Vijesti

Vazduh u Bijelom Polju je 7. januara ove godine bio zagađen 12 puta više od gornje granice koja je dozvoljena.

Iako je bila obaveza, niko građane nije upozorio da tog dana udišu vazduh izuzetno opasan po njihovo zdravlje.

Proteklih godina lokalne vlasti su pokušavale da smanje zagađenje ugradnjom filtera za prečišćavanje na kotlovima nekoliko državnih ustanova.

No, prema mišljenju ekoloških aktivista filteri koji su plaćeni preko 100 hiljada eura, nisu dali nikakve rezultate.

Zagađen vazduh u Pljevljima odavno nije iznenađenje, a već godinama isti problem dijeli i Bijelo Polje. I to jer su vrijednosti pm 10 i pm 2.5 čestica preko granice.

To je alarm za uzbunu svih u najvećem gradu sjevernog regiona, smatra ekološki aktivista Milorad Mitrović.

"Nekad ta prekoračenja budu za recimo dva dana više u odnosu na Pljevlja. Mi budemo u prekoračenju u Pljevljima 20 dana, a Bijelo Polje bude 22 dana", rekao je Mitrović za Televiziju Vijesti.

Iz bjelopoljskog Sekretarijata za ruralni i održivi razvoj nisu odgovorili na pitanja Televizije Vijesti u vezi sa mjerama koje Opština sprovodi kako bi se smanjila zagađenost vazduha.

Ne zna se ni da li su analizirali efekte ugradnje filtera za prečišćavanje vazduha koje su postavili na nekoliko zgrada u centru.

"Utrošeno je dva puta po 60 hiljada eura koliko sam ja mogao da vidim iz medija, međutim ti filteri nisu dali rezultate, jer da jesu smanjila bi se emisija tih pm 10 čestica", rekao je Mitrović.

Vazduh je najgori u zimskim mjesecima, a jedan od najkritičnijih dana u Bijelom Polju bio je 7. januar, kada je u 15 sati izmjereno zagađenje za 12 puta veće od granice koja je dozvoljena u Evropskoj uniji (EU).

Mjerna stanica je zabilježila pm 10 čestice u vrijednosti od 626 miligrama po metru kubnom, dok su mnogo opasnije pm 2.5 čestice u tom trenutku dostigle izuzetno kritičnih 560 miligrama po metru kubnom.

Doktor Borko Bajić iz Instituta za javno zdravlje ističe da se pitanje uticaja zagađenog vazduha na zdravlje često sklanja u drugi plan, a da upravo hemikalije koje udišemo skraćuju očekivano trajanje života i veoma štetno utiču na organizam.

"Ne samo na naša pluća kuda udišemo vazduh, već i na cirkularni i nervni sistem. Znamo da je u Crnoj Gori najveća stopa umiranja od moždanog i srčanog udara, kod muškaraca karcinoma pluća, kod žena karcinoma dojki", kazao je Bajić za Televiziju Vijesti.

Zato, smatra Bajić neophodno je donijeti Plan interventnih mjera kako bi se smanjila emisija čestica, koje nastaju zbog upotrebe individualnih ložišta, kotlarnica i saobraćaja.

"Recimo ako dva-tri dana zaredom u tom zimskom najčešće periodu imamo zagađenje vazduha, ne zna se ko šta treba da radi. Od gradskih službi do ovih koji zagađuju taj vazduh", rekao je Bajić.

Bijelo Polje i Pljevlja nijesu usamljeni u ovom problemu, jer se dugo u praškastim česticama guše i stanovnici Podgorice.

Ni pljevaljska ni podgorička vlast takođe ne preduzimaju odlučne mjere da bi se popravilo ono bez čega ne možemo.

Bonus video: