Poslovanje Elektroprivrede ostaće tajna do 31. marta, kada ćemo znati da li su osnovane tvrdnje lidera URE Dritana Abazovića da je najveći crnogorski izvoznik imao mnogo lošiji rezultat u odnosu na 2023. godinu.
Jedino iz EPCG i njihove Termoelektrane u Pljevljima nijesu ništa odgovorili na pitanja TV Vijesti o poslovanju, koja su poslata energetskim kompanijama.
Od ostalih, samo su se iz Rudnika uglja pohvalili najboljim finansijskim rezultatom za prošlu godinu u okviru EPCG grupe. Pljevaljska kompanija ostvarila je oko 15 miliona eura dobiti. Početkom prošle godine Rudnik je imao preko 1.300 zaposlenih, od kojih je 300 na određeno vrijeme.
„Krajem 2024. godine smo usvojili novu sistematizaciju i detaljno analizirali svako radno mjesto u skladu sa stvarnim potrebama kompanije uz jasno definisanje zadataka, odgovornosti i kompetencija svakog zaposlenog. Tako smo prošlu godinu završili sa oko 100 manje zaposlenih u odnosu na 2023. godinu“, kažu iz Rudnika uglja.
Pred Rudnikom je, ipak, teška godina u kojoj rekonstruišu Termoelektranu i izmještaju korito Ćehotine.
Željezara, koje je među posljednjima postala članica EPCG grupe, a koja se sada uglavnom bavi izradom konstrukcija i blokova za solarne elektrane, poslovala je prošle godine sa gubitkom od 2,1 milion eura, što je bolji rezultat nego 2023. kada su bili u minusu 3,5 miliona. Zbog odlazaka u penziju, u ovu godinu su ušli sa 249 zaposlenih, što je 40 manje nego na kraju 2023. godine.
Osim sto kažu da su zadovoljni, iz Solar gradnja ne daju podatke o poslovanju. Pohvalili su se ugradnjom 3.363 sistema ukupne instalisane snage 27 megavati (MW). To je oko hiljadu sistema više u 2023. ili skoro pet megavata više. Smanjili su za 60 broj radnika u prethodnoj godini, na 490, od kojih oko 400 radi na određeno vrijeme. Na zarade su prošle godine potrošili 5,4 miliona, što je za oko 406 hiljada manje nego 2023. godine.
I u Crnogorskom elektrodistributivnom sistemu (CEDIS) su smanjili broj zaposlenih.
“Broj zaposlenih na kraju 2024. godine iznosio je 1.753, odnosno 24 zaposlena manje u odnosu na isti period prethodne godine. Za troškove zarada i naknada izdvojeno je 37,5 miliona eura odnosno 0,6 miliona eura više u odnosu na prethodnu godinu”, rekli su iz tog preduzeća.
U CEDIS-u tvrde da su lani poslovali pozitivno, ali ne kažu i koliko. Kompanija koja se bavi distribucijom električne energije, prošle godine je imala neto prihod gotovo 80 miliona, milion više nego u 2023.
Jedina među pomenutim kompanijama koja nije članica EPCG grupe, Crnogorski elektroprenosni sistem (CGES,) od rezultata za prošlu godinu saopštila je da imaju 340 zaposlenih, što je povećanje u odnosu na 2009. kada ih je bilo 316.
Ponosne ili ne, sve kompanije imaju obavezu da objave rezultate za dvije sedmice. Tada ćemo znati i da li je EPCG, kako tvrdi Abazović, imala poslovni sunovrat prošle godine.
Bonus video:
