O sporazumu u oblasti turizma i razvoja nekretnina između Crne Gore i Ujedinjenih Arapskih Emirata (UAE) ponovo će se glasati u Skupštini, ali najvjerovatnije ne u narednih deset dana, kako je nezvanično saopšteno Televiziji Vijesti.
Stavovi partija o Sporazumu sa UAE, za mnoge spornim, manje-više su isti, pa se očekuje da će mu poslanici i drugi put dati zeleno svjetlo.
Sa 46 glasa za, deset protiv i četiri uzdržana, Sporazum je prvi put prošao Skupštinu.
Protiv je bio Građanski pokret URA, poslanik Socijaldemokrata (SD) Boris Mugoša, kao i poslanici manjinskih stranaka, osim Bošnjačke stranke.
Poslanici opozicione Demokratske partije socijalista (DPS) nijesu prisustvovali glasanju. Takvo povlačenje iz skupštinskih klupa pojedini su protumačili kao pokušaj da se izbjegne preuzimanje odgovornosti i prikrije prećutna podrška sporazumima sa UAE, što u DPS odbacuju.
Ipak ističu da ni ovog puta neće glasati.
"Trenutno veći problem predstavlja to što DPS nije prisustvovao glasanju nego što je sam sporazum usvojen. U svakom slučaju, naš stav je vrlo jasan, takvo jedno je ti radi, ne želimo da prisustvujemo i kao što sam rekao, naš stav će biti isti kao što je bio prethodni put", kazao je Mihailo Anđušić, poslanik DPS.
Iako Anđušić ističe da je stav DPS-a jedinstven, poslanik te partije Nikola Janović juče je kazao da će glasati protiv Sporazuma.
Predsjednik države Jakov Milatović nije potpisao Zakon o potvrđivanju Sporazuma o saradnji u oblasti turizma i razvoja nekretnina između Vlade Crne Gore i Vlade Ujedinjenih Arapskih Emirata i 29 aprila ga je vratio na ponovno odlučivanje Skupštini.
U međuvremenu, stiglo je i mišljenje Evropske komisije koje pokazuje da dokument formalno nije u sukobu sa pravom Evropske unije, ali da bi njegovo sprovođenje moglo dovesti do ozbiljnih pravnih problema.
Aktivisti i dalje upozoravaju na rizike koje dokument nosi.
"Ovaj sporazum je greška, da ne znamo šta se sprema, da do odluke se pokušava doći previše brzo. Javni razgovor se nije desio u okviru javne rasprave, nego smo dovedeni smo pred svršen čin kao crnogorska javnost", rekla je Sonja Dragović, istraživačica urbanizma na Univerzitetskom institutu u Lisabonu i članica nevladine organizacije KANA / ko ako ne arhitekt.
Izjava komesarke za proširenje Marte Kos da sporazum na prvi pogled nije suprotan pravu Evropske unije (EU), za premijera Milojka Spajića dodatni je razlog da očekuje veću podršku u parlamentu.
Da li će je dobiti od Demokratske narodne partije (DNP) ili će ostati uzdržani kao prošli put nije poznato jer nijesu željeli pred kamere Televizije Vijesti.
Sa druge strane stav Albanske alijanse ostaje nepromijenjen.
"Mi iz Albanske alijanse svakako znam da nećemo glasati, znači da ostajemo dosljedni u našem stavu i u prethodnom glasanju. Treba da još prođu par dana da vidimo da ljudi shvate ozbiljnost situaciju u kojoj se nalazimo, da smo izglasali jedan sporazum koji je neprimjenljiv i za čiju primjenu Evropska komisija ima ozbiljne rezerve", rekao je Ilir Čapuni, poslanik Albanske alijanse.
Dok je odgovorom Kos, premijer kako kaže prezadovoljan, opozicija smatra da mišljenje Evropske komisije sadrži jasna upozorenja na koja su i oni ukazivali.
"Ovo mišljenje koje smo dobili od gospođe Kos je komplementarno sa svime onim što smo mi govorili kao opozicija i što smo kritizirali povodom tog sporazuma", kazao je Adrijan Vuksanović, poslanik Hrvatske građanske inicijative (HGI).
"Mislim da su naši evropski partneri primijetili sve one nedostatke koje su primijetili i domaći partneri", poručio je Anđušić.
A kako pismo Marte Kos vide u vladajućim Demokratama i Socijalističkoj narodnoj partiji (SNP) i hoće li ponovo glasati za Sporazum Televizija Vijesti nije saznala jer poslanici te dvije partije danas nijesu željeli na ovu temu.
Bonus video:
