Na prvi pogled - idila. Rijeka blista na suncu, obale miruju u zelenilu. Ipak, da miris ove razglednice može da stigne do vaših ekrana - kanal biste promijenili bez razmišljanja. Nepodnošljiva isparavanja i alarmantno zagađenje rječnog ekosistema godinama muče mještane Spuža. Njihove kuće nalaze se tik uz rijeku Zetu - i industrijski kompleks klanice „Primato“.
"Tu se vidi ponekad, kad se nakučimo i krv, pogotovo omladina kad ide ljeti da pliva, da se tu uživa, žale se. + Što je najgore, ovdje miris i nama djeca ne mogu da zaspu, miris stravičan uveče. Sad preko dana nekako se to trpi, vjerovatno, i ne čuje se toliko, ali Boga mi uveče da mali naš od tri godine, moj unuk pa sve viče 'bako, ne mogu da zaspim što ovo smrdi", kaže Mileva Jovanović, mještanka Spuža.
Klanica ima sistem za prečišćavanje otpadnih voda, ali mještani, zamućena rijeka i nepodnošljiv smrad svjedoče da ne funkcioniše. Zašto? Od kompanije „Primato“ nismo dobili odgovor. Umjesto popravke prečišćivača sazajemo da planiraju proširenje industrijskog postrojenja i gotovo dvostruko povećanje količine otpadnih voda, sa 50 na 80 hiljada litara dnevno. I sve to, prema dokumentaciji, uz postojeći nefunkcionalni uređaj.
"Ovdje ne da se radi o zagađenju, radi se bukvalno o ubijanju vodenog riječnog ekosistema. Imamo na mjesečnom nivou izvještaje inspekcije da je voda zagađena, ali investitori dalje rade. Iako zakon kaže, ukoliko se ponavlja prekršaj, da on treba biti zatvoren, I zato je ovo jedan od najvećih problema, ne samo Spuža, nego i Danilovgrada i Crne Gore", objašnjava Vuk Iković, odbornik Preokreta i ekolog.
U toku je procedura pribavljanja dozvola za proširenje, zbog čega su predstavnici MZ Spuž tražili od Agencije za zaštitu životne sredine da se uključe u komisiju koja odlučuje o, kako kažu, nezasluženoj ekološkoj dozvoli.
"Shodno samom sastanku i te stvari su, da tako kažem, i ti elementi su predočeni zainteresovanoj javnosti i na koji način oni mogu uzeti svoje aktivno učešće u samom predmetu i u samom donošenju odluka", ističe Milan Vlahović iz Agencije za zaštitu životne sredine.
Mještanima Spuža i ekolozima, međutim, nakon godina suočavanja sa, kako kažu, trovanjem zbog otpada iz klanice, da budu dio komisije za davanje dozvole samo po sebi nije dovoljno.
"Godinama se unazad ispuštaju otpadne vode, nekad su prečišćene, a nekad nijesu. A posljednjih pola godine imamo konstantno zagađenje. Dokaz tome je izvještaj koji potvrđuje da je voda neupotrebljiva i za piće i za kupanje. Mještani sa punim pravom traže zatvaranje farme i klanice jer su dali jednu, treću, desetu šansu i investitorima i institucijama da ovo reše.Oni su ovdje dobrodošli pod uslovom da poštuju zakon, ali nijesu dobrodošli ako prave štetu građanima i ako prave štetu prirodi od koje građani žive", poručuje Iković.
Dok se čeka najavljeno širenje klanice, povjerenje mještana u institucije se smanjuje. Ukoliko nadležni ne riješe problem, rješavaće ga, kako poručuju, oni sami - protestima i blokadama.
Bonus video:
