Paraplegičar prohodao čudom tehnologije

Ipak, stručnjaci naglašavaju da bi nepokretne osobe ove vijesti trebalo da prime sa velikom dozom rezerve
180 pregleda 2 komentar(a)
paralizovani pacijent, Foto: Youtube screenshot
paralizovani pacijent, Foto: Youtube screenshot
Ažurirano: 15.08.2016. 07:30h

Pacijent, koji je zbog teške povrede kičmene moždine ostao paralizovan, uspio je da prohoda koristeći samo štake i ortotička sredstva. Ljekari su prethodno mislili da su nervi pacijenta nepovratno oštećeni.

Pacijent je ponovo prohodao zahvaljujući egzoskeletu koji je bio povezan sa njegovim mozgom, a koji je kontrolisao putem misli, prenosi Independent.

Ovaj tretman dio je pojekta Walk Again koji je pokrenuo ljekarski tim iz Sao Paola u Brazilu, sa ciljem da paraplegičarima omogući da ponovo pokreću udove.

Nekoliko osoba već je uspjelo da se pokrene, ali ljekare je najviše iznenadilo to što je osam pacijenata uspjelo da povrati osjećaj dodira na područjima tijela ispod onih na kojima se nalaze povrede na kičmi.

Naučnici vjeruju da su kod tih pacijenata pojedini nervi u moždini ostali sačuvani, a nervna veza uspjela ponovo da se aktivira zahvaljujući treningu koji je doprinio plastičkom preoblikovanju koretksa, odnosno ponovnom umrežavanju određenih neuronskih kola u mozgu.

Doktor Migel Nikolelis, direktor Centra za neuroinženjering Univerziteta Djuk u SAD, rekao je da se zahvaljujući ovoj metodi sedmoro pacijenata, koji su ranije bili klasifikovani kao potpuno paralizovani, sada klasifikuju kao pacijenti sa djelimičnom paralizom.

“Kod svih pacijenata primjećena je manifestacija djelimičnog motoričkog, taktilnog, senzornog i visceralnog oporavka funkcija”, rekao je Nikolelis.

Pacijenti su takođe uspjeli da u određenom stepenu povrate kontrolu nad bešikom i crijevima, a primjećeno je i poboljšanje njihovih kardiovaskularnih funkcija, piše Independent.

Ipak, stručnjaci naglašavaju da bi nepokretne osobe ove vijesti trebalo da prime sa velikom dozom rezerve.

“Ova istraživanja se i dalje nalaze u ranoj fazi, i testiranja su do sada vršena na malom broju pacijenata sa povredom kičmene moždine. Još smo daleko od pronalaska tretmana za pacijente sa ovakvim tipom povrede koji dokazano djeluje”, rekla je Rakel Siganporija, direktorka Američke asocijacije za povrede kičme (ASIA).

Bonus video: